Program R@Portu

8. Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@port

8. Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port 15 – 22 listopada 2013, Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. Jury 8. Festiwalu R@Port : Paweł Demirski, Łukasz Drewniak, Wojciech Majcherek, Jacek Sieradzki.

Prezentacje konkursowe

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni

Jolanta Janiczak

Joanna Szalona; Królowa

Reżyseria: Waldemar Raźniak

Występują: Elżbieta Mrozińska, Dorota Lulka, Grzegorz Wolf, Rafał Kowal, Marta Kadłub Maciej Wizner, Piotr Michalski, Monika Babicka

Finalistka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej Jolanta Janiczak tworzy niezwykle nowoczesną choć opowiedzianą z perspektywy wieków, fantazję historyczną na temat Joanny Kastylijskiej, zwanej Szaloną. Charyzmatyczna bohaterka próbuje znaleźć swoje miejsce w okrutnym świecie politycznych i erotycznych intryg dworskich. Czy ta wrażliwa i delikatna kobieta była tylko narzędziem w bezwzględnej walce o władzę, czy też opętaną niszczącą namiętnością do własnego męża „szaloną" królową? W Joannie Szalonej... niczym w największych dramatach Szekspira żądza, zemsta i obsesyjna zazdrość idą w parze z miłością, namiętnością i ostatecznym poświęceniem. Dokąd zmierza ten pochód...?

czas trwania: 90 minut bez przerwy

Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi

Robert Urbański

Kokolobolo, czyli opowieść o przypadkach ślepego Maksa i Szai Magnata

Reżyseria: Jacek Głomb

Występują: Magdalena Drab (gościnnie), Malwina Irek, Magdalena Kaszewska, Agnieszka Korzeniowska, Mirosława Olbińska, Aleksandra Posielężna, Katarzyna Żuk, Paweł Audykowski, Michał Bieliński, Wojciech Droszczyński, Łukasz Gosławski, Artur Gotz, Gracjan Kielar, Hubert Kułacz, Albert Pyśk (gościnnie), Sławomir Sulej, Bartosz Turzyński.

Spektakl o losach Maksa Borensztajna, łódzkiego rzezimieszka z Bałut. Gdzie jadał, gdzie spotykał się z interesantami, gdzie wreszcie miały miejsce jego najbardziej spektakularne kolizje z prawem? Co dziś zostało z topografii przedwojennego światka łódzkiej dintojry? Przedstawienie odwołuje się do folkloru wielonarodowych łódzkich przedmieść i podwórek. Sztuka łączy w sobie elementy szlachetnej rozrywki i rozprawy z historią, poważnej dysputy i poetyckiej zadumy, dramatyzmu, humoru i nostalgii. Bohaterowie spektaklu to legendarni przywódcy żydowskiego półświatka przedwojennej Łodzi, metropolii zamieszkałej przez Polaków, Żydów, Niemców i Rosjan. Ślepy Maks łączył w sobie cechy przestępcy i obrońcy uciśnionych, Szaja Magnat miał z kolei prowadzić jedyną w swoim rodzaju kilkuletnią wojnę podjazdową z hitlerowskimi oprawcami z łódzkiego getta, wojnę, która skończyła się jego śmiercią w kazamatach gestapo. Przedstawienie, wzbogacone o oryginalne piosenki, odwołujące się do folkloru wielonarodowych łódzkich przedmieść i podwórek, nazwano „łódzką Operą za trzy grosze".
czas trwania: 135 minut z przerwą

Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie

Dorota Masłowska

Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku

Reżyseria: Agnieszka Glińska

Występują: Monika Krzywkowska, Dorota Landowska, Agnieszka Pawełkiewicz, Marcin Januszkiewicz, Modest Ruciński

Autorka o sztuce: - Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku to krótki, pełen humoru i niekończących się gagów dramat. Dwoje przesympatycznych bohaterów pod wpływem niejasnego impulsu udaje się w niezamierzoną frenetyczną podróż życia po Polsce, pełną śmiesznych przygód, które stopniowo przestają być tak aż śmieszne, a wręcz przeciwnie, całkowicie nieśmieszne, a wręcz straszne. Widz musi się liczyć z tym, że jest to sztuka nie aż tak wesoła, jak może się wydawać, jej bohaterowie nie reprezentują pozytywnych postaw społecznych i psychologicznych, a ta podróż wcale nie musi okazać się podróżą życia, a wręcz przeciwnie.

czas trwania: 85 minut bez przerwy

Teatr Wierszalin z Supraśla

Piotr Tomaszuk

Wszyscy Święci. Zabłudowski cud.

Inscenizacja i reżyseria: Piotr Tomaszuk

Występują: Katarzyna Grajlich, Paula Czarnecka, Rafał Gąsowski, Dariusz Matys, Jan Tuźnik, Katarzyna Siergiej, Miłosz Pietruski

Autor o spektaklu - Zdarzenia nazywane „zabłudowskim cudem" otacza dziwna aura. Propagandyści PRL-u w 1965 roku z bohaterami wydarzeń zabłudowskich rozprawili się bezpardonowo. Uczestnikom zgromadzeń oczekujących nadejścia Matki Boskiej zarzucono ciemniactwo i uleganie zbiorowej sugestii. Najbardziej nieustępliwym przypisano choroby psychiczne, kościół obwiniono o brak stanowczości w potępieniu wiernych. Taki wizerunek wydarzeń zabłudowskich uznany został za oficjalny a cenzura stała na jego straży do 1989 roku. Pokrzywdzeni i bezpośredni uczestniczy dramatu milczą, chociaż w swoim czasie przeszli niemało. Naszym przedstawieniem chcemy przywołać przeszłość po to, aby teraźniejszość – to morze ludzkiej pamięci - zaczęła wyrzucać na swój brzeg to, co jeszcze ukrywa. Dlatego „Wszyscy święci " są projektem otwartym. Chodzi o to, że w naszym przedstawieniu gotowi jesteśmy zmienić wszystko, o ile odnajdą się nowe relacje i fakty.

czas trwania: 75 minut bez przerwy

Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu

Antoni Ferency

Upadek pierwszych ludzi

Reżyseria: Iwona Kempa

Występują: Mirosława Sobik, Michał Marek Ubysz, Arkadiusz Walesiak

Biblia i metro. Adam i Ewa, tu: Człowiek i Kobieta, harują w niesprawnych wagonach. Podziemny tunel metra jako biblijny raj. Będą też jabłka i pierwszy pocałunek. Odkrycie nagości i wstyd. Nieposłuszeństwo wobec Zwierzchnika (konstruktora, architekta, Boga...?) i tytułowy upadek. Nowa wersja biblijnej historii. Zabawna, zaskakująca, typowo polska, bo to metro warszawskie z ruskimi wagonami i niesprawnymi bramkami. Znowu wszystko zaczyna się od początku. Tym razem bez nieba i światła, bez roślin i zwierząt, bez węża. Mit raju utraconego pomieszany z realnością współczesnego, podziemnego świata w budowie. Czy to tylko sceniczny dowcip mieszkającego w pobliżu metra Antoniego Ferencego czy może katastroficzna, groteskowa wizja nowego początku ludzkości? A może jedno i drugie?

czas trwania: 70 minut bez przerwy

Pokaz pozakonkursowy

Narodowy Teatr Stary im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie

Paweł Demirski

Bitwa Warszawska 1920

Reżyseria: Monika Strzępka

Występują: Marta Ojrzyńska, Dorota Pomykała, Anna Radwan-Gancarczyk, Małgorzata Zawadzka, Juliusz Chrząstowski, Marcin Czarnik, Krzysztof Globisz, Grzegorz Grabowski, Rafał Jędrzejczyk, Michał Majnicz

Spektakl – jak można się domyślić – nie jest freskiem historycznym analizującym przyczyny i następstwa tak zwanego cudu nad Wisłą, dzięki któremu Polacy powstrzymali Armię Czerwoną. Raczej szukaniem odpowiedzi na pytanie: co właściwie oznacza niepodległość, o co toczyła / toczy się gra, co nasz dziadek / pradziadek miał z tego, że w owym czasie bolszewicy nie weszli w głąb Europy? W przedstawieniu pojawiają się wcielenia znanych postaci historycznych, takich jak Piłsudski, Witos, Broniewski czy Dzierżyński, a także postać Polskiej Mamy. Twórców bardziej jednak interesuje współczesna Polska oraz świat, który otacza nas tu i teraz. Świat, w którym pewne mechanizmy przestały już działać, pewne rozwiązania przestały się sprawdzać, a nowe – jeszcze nie zostały znalezione.

Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach projektu „IV edycja festiwalu re_wizje w Małopolsce" ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013

czas trwania: 180 minut bez przerwy

Wydarzenia towarzyszące

Demirski! Na scenę! - wystawy plakatów i zdjęć z życia i twórczości Pawła Demirskiego

Jeden z czołowych współczesnych dramatopisarzy polskich, którego sztuki wielokrotnie gościły na R@Porcie, dwukrotnie go wygrywając (Niech żyje wojna i W imię Jakuba S.), zasiada w tym roku w festiwalowym Jury. Obecność ta jest okazją do zaprezentowania bliżej jego sylwetki i twórczości.

SPAM dramatyczny, czyli pisanie sztuk na żywo

Opieka artystyczna: Artur Pałyga

Odpowiedź na potrzebę sformułowaną w środowisku dramatopisarzy polskich. Potrzebę otwartej konsultacji swoich tekstów w trakcie pracy nad nimi, sprawdzenia, co działa, podzielenia się doświadczeniami, wymiany opinii z innymi dramatopisarzami. Każda z osób, która zgłosiła chęć udziału w tym wydarzeniu, przyjedzie do Gdyni z tekstem, bądź z fragmentami tekstu, nad którym teraz właśnie pracuje. Podczas spotkań w gronie dramatopisarzy, które będą też jednak otwarte dla wszystkich chętnych, autorzy będą te teksty czytać i rozmawiać o nich. Ostatnie spotkanie byłoby rodzajem publicznej prezentacji pod hasłem: Dramatopisarze czytają swoje teksty.

Festiwalowy projekt edukacyjny

Opieka artystyczna: Grzegorz Wolf, Mariusz Żarnecki

Dramat w szkole. Projekt edukacyjno-artystyczny skierowany do licealistów, mający na celu edukację teatralną oraz promocję współczesnej polskiej dramaturgii wśród młodzieży. Podczas IV edycji projektu, wzorem ubiegłych lat, zespoły przygotowują krótkie spektakle, inspirowane jednym z pięciu dramatów, zakwalifikowanych przez Kapitułę Konkursu do finału 6. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej oraz trailer o autorze dramatu.

Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna została ustanowiona w 2007 roku przez Prezydenta Gdyni, Wojciecha Szczurka. Jej laureat, wyłaniany w trybie trzyetapowego konkursu, otrzymuje statuetkę i 50 tysięcy złotych. Wyboru laureata dokonuje w tym roku Kapituła w składzie: Maja Kleczewska, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek i Jacek Sieradzki.

Finalistami 6. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2013 zostali:

Julia Holewińska Krzywicka / Krew

Jolanta Janiczak Caryca Katarzyna

Ewa Madeyska Pętla

Mateusz Pakuła Mój niepokój ma przy sobie broń

Artur Pałyga W środku słońca gromadzi się popiół 

Ich sztuki poznamy podczas otwartych czytań, wyreżyserowanych przez najzdolniejszych młodych reżyserów.

Halo, dzwoni kultura, odbierz!

Promocja książki Szekspiromania

Publikacja będąca uznaniem złożonym zmarłemu niedawno polskiemu badaczowi Szekspira, krytykowi i teatromanowi, profesorowi dr hab. Andrzejowi Żurowskiemu. Zamieszczone w owej „księdze pamięci" teksty dotykają kilku tematów: Szekspir w polskim teatrze: od debiutu do parafrazy, Praktyki i chwyty dramaturgiczne, Wobec Szekspira: polemiki, inspiracje, aluzje oraz Znaczki, znaki, motywy Szekspir w kulturze. Teksty napisali znani i cenieni krytycy teatralni, teoretycy teatru z Polski i ze świata m.in. Kazimierz Braun, Maria Shevtsova, Jerzy Limon, Georges Banu, Elżbieta Baniewicz, Józef Bachórz, John Elsom, Mieczysław Abramowicz.

R@Port Jazz

Chwile oczekiwania na spotkania z zespołami, prezentowanych w ramach konkursu spektakli, wypełni jazz. Z wielką otwartością trójmiejscy muzycy przyjęli zaproszenie do wspólnego interpretowania polskiej rzeczywistości. Różne osobowości, różne style, różne pokolenia i jedna, wspólna percepcja świata - improwizacja i swing. Zagrają m.in.: Ilona Damięcka/Artur Jurek - piano, Piotr Nadolski - akordeon, Przemek Dyakowski/Darek Herbasz/ Wojtek Staroniewicz - saksofon, Piotr Kułakowski/Janusz Mackiewicz - bas.

(-)
Materiał Organizatora
6 listopada 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia