Program spotkań

20. Winobraniowe Spotkania Teatralne 2017

Jak i w latach ubiegłych, tak i tym razem na deskach zielonogórskiego teatru widzowie będą mieli okazję zobaczyć aktorów znanych ze scen teatralnych, filmów i modnych seriali. Zapraszamy do zapoznania się z repertuarem.

Program:

2.09.2017
godz. 17.00
„Single po japońsku"
Teatr My
autor: Marcin Szczygielski
reżyseria: Olaf Lubaszenko
obsada: Katarzyna Maciąg, Monika Mazur, Wojciech Medyński, Lesław Żurek

Witajcie w korporacji! Słowo „wolność" wydaje się tu nieprzyzwoite, a posiadanie własnego zdania może stać się przyczyną wymówienia, lub przynajmniej nagany. Nie ma tu miejsca na miłość, bo nawet jeśli uda jej się wykiełkować w sercach pracowników, korporacyjne tryby zmielą ją na proch nim zdąży zakwitnąć. I wreszcie – nie ma tu miejsca na sens i celowość działań, bo praca musi trwać – obojętnie, czy czemuś służy, czy też sprowadza się do przelewania z pustego w próżne. Tak wygląda normalne korporacyjne życie – a przynajmniej tak sądzą nasi bohaterowie. Magda, Nirek, Joanna i Sebastian – członkowie zarządu korporacyjnego giganta, który z trudem walczy o przetrwanie na medialnym rynku. Podporządkowali swoją egzystencję pracy, a prywatne życie upchnęli w przerwie na lunch. Walka o władzę zaślepia ich do tego stopnia, że są dla nich gotowi poświęcić szczęście własne i szczęście najbliższych. Podwładnych traktują jak niewolników, a siebie samych niczym królewski dwór. Choć ich imperium chwieje się w posadach i z dnia na dzień kurczy się coraz bardziej, nie zauważają i tego. Gdy okazuje się, że firmę po raz kolejny przejmuje inny właściciel – tym razem pochodzący z dalekiej Japonii – a obowiązującym strojem każdego pracownika staje się... kimono, w korporacyjnym cesarstwie wybucha bunt. Nasi bohaterowie, zamiast wykazać się rozsądkiem i gasić pożar, dolewają oliwy do ognia – i to w olśniewającym dalekowschodnim stylu. Niczym ninja ruszają do walki, tyle tylko, że z samurajskimi mieczami w dłoniach. Pech w tym, że te samurajskie miecze mylą im się ze sztyletami do seppuku...

Sztuka Marcina Szczygielskiego „Single po japońsku", kontynuacja wcześniejszych „Singli i Remiksów", to komedia pomyłek. Farsa, która przedstawia naszą rzeczywistość w krzywym zwierciadle. Ale czy rzeczywiście krzywym? Może raczej wypukłym, które – niczym soczewka powiększającego szkła – pozwala wyraźniej dostrzec umykające nam w codziennym życiu szczegóły, absurdy i śmieszności współczesnego świata. A wszystko to w zapierających dech w piersiach dekoracjach i kostiumach rodem z kraju kwitnącej wiśni, bo przecież rządzące dziś na całym globie korporacyjne mechanizmy właśnie stamtąd się wywodzą.

3.09.2017
godz. 17.00 i 20.00
„Old Love"
Teatr Gudejko
autor: Norm Foster
reżyseria: Andrzej Chichłowski
obsada: Małgorzata Ostrowska – Królikowska, Artur Barciś, Maria Niklińska, Adam Adamonis

„Old Love" to pełen humoru spektakl podejmujący zagadnienie tego, czy ludzie w „pewnym wieku" powinni myśleć o miłości, zwłaszcza miłości fizycznej. Opowieść o związku, który rodzi się, gdy dwie osoby niemal przez całe życie przelotnie się spotykają; o determinacji mężczyzny, który stara się zdobyć serce dość opornej ukochanej; o rozbudzeniu, zdawałoby się, dawno zapomnianych emocji. „Old Love" to sztuka stawiająca ważne życiowe pytania, ale pełna ciepła, optymizmu i humoru.Norm Foster napisał ponad czterdzieści sztuk teatralnych wielokrotnie wystawianych na scenach profesjonalnych teatrów. Najpopularniejsze komedie Norma Fostera to „Mending Fences", „The Love List", „The Long Weekend", „Bedtime Stories", „Kiss the Moon", „Kiss the Sun". W Polsce w Teatrze Komedia w Warszawie zrealizowano dwie sztuki „Ostrą jazdę' i „Premierę". Komedie Norma Fostera znane są z lekkiego humoru oraz umiejętnego odwzorowania w bohaterach zwykłego człowieka i jego trosk w sposób tak wiarygodny, że mogą niekiedy służyć nam za lustro.

5.09.2017
godz. 19.00
„Nic nie gra"
Wrocławski Teatr Komedia
autor: H. Lewis, J. Sayer, H. Shields
reżyseria: Paweł Okoński
obsada: Agnieszka Wielgosz/Marzena Kopczyńska, Rafał Kwietniewski, Tomasz Lulek, Paweł Okoński/Mirosław Kropielnicki, Kinga Zabokrzycka, Marian Czerski/Radek Kasiukiewicz , Jerzy Mularczyk

Sztuka opowiada o amatorskim zespole teatralnym jednej z politechnik próbującym zrealizować premierę przedwojennego dreszczowca . Mimo usilnych starań zespołu, przedstawienie, z powodu przeróżnych, zabawnych kłopotów technicznych, nie przebiega w zamierzony sposób. Im bardziej wykonawcy starają się te problemy ominąć tym stają się one coraz większe, aż do niespodziewanego zakończenia. Połączenie kryminału Agaty Christie z kabaretem „Monty Python". Angielski humor w najlepszym, najczystszym wydaniu.

Sztuka „The Play That Goes Wrong" została uznana za najlepszą komedię na londyńskim West Endzie, otrzymała prestiżową nagrodę Laurence Olivier Award.

6.09.2017
godz. 19.00
„Żona potrzebna od zaraz"
Teatr im. J. Osterwy z Gorzowa Wlkp.
autor: Edward Taylor
reżyseria: Zdzisław Derebecki
obsada: Beata Chorążykiewicz, Joanna Ginda, Anna Łaniewska, Joanna Rossa, Jan Mierzyński, Krzysztof Tuchalski

Cóż gorszego od posiadania żony może spotkać mężczyznę? Chyba tylko brak małżonki. Zwłaszcza, że jej posiadanie stanowi warunek osiągnięcia prestiżowego awansu zawodowego, a szef osobiście pragnie ją poznać, na przykład podczas kolacji w naszym domu. Zatem... żona potrzebna od zaraz !!! Sztuka Edwarda Taylora pokazuje, że od posiadania żony lub jej braku, mężczyznę może spotkać jeszcze coś dużo gorszego – posiadanie kilku żon... I to nie do końca swoich. Do tego jednocześnie i w tym samym miejscu. Ba, wręcz przy jednym stole – naprzeciwko szefa i jego żony, którzy są bardzo konserwatywnym małżeństwem. „Żona potrzebna od zaraz" w reż. Zdzisława Derebeckiego to doskonała, inteligentna komedia, pełna błyskotliwego humoru słownego i sytuacyjnego. To gwarancja znakomitej zabawy, śmiechu oraz odrobiny ironii i uszczypliwości pod adresem każdego z nas.

7.09.2017
godz. 19.00
„Grubaska"
Teatr Miejski w Lesznie
autor: Wanda Szymanowska
reżyseria: Błażej Baraniak, Elżbieta Zającówna
obsada: Izabela Noszczyk

Żyjesz w świecie, który wymaga od ciebie doskonałości. A przynajmniej tak ci się wydaje: świat kocha tylko doskonałych. Ci niedoskonali mają przechlapane, mają zołzy zamiast koleżanek w pracy, mają faceta bydlaka, nawet w sklepie nimi pomiatają. A ty taka właśnie jesteś: niedoskonała. Jesteś... gruba. Zrób w końcu coś ze sobą! Odchudź się, wtedy znikną twoje wszystkie problemy. Grubi nie zasługują na szczęście. Czy jednak na pewno tak jest? Czy twoje problemy to tylko kwestia kilogramów? Czy inni patrząc na ciebie widzą tylko te kilogramy? A może sekret tkwi gdzie indziej, w twojej głowie? Tak, to prawda, zawsze warto podjąć walkę o siebie ze sobą. Tylko wtedy masz szansę na zwycięstwo. Zawsze warto coś zrzucić. Ale czy prawdziwym i jedynym zwycięstwem są szczupłe nogi i talia osy? Zwycięstwo ma wiele wymiarów. Przekonaj się sama.

„Grubaska", kolejna premiera na deskach Teatru Miejskiego w Lesznie, to sceniczna adaptacja opartej na faktach książki Wandy Szymanowskiej „Lardżelka" w reżyserii Błażeja Baraniaka i Elżbiety Zającówny. W roli tytułowej Izabela Noszczyk.

8.09.2017
godz. 17.00 i 20.00
„Skok w bok"
Teatr Capitol z Warszawy
autor: Donald Churchill, Peter Yeldham
reżyseria: Andrzej Rozhin
obsada: Monika Krzywkowska / Anna Iberszer / Dorota Chotecka, Michał Milowicz / Robert Wabich, Paulina Holtz / Joanna Moro / Andżelika Piechowiak, Jacek Kopczyński / Sławomir, Michalina Sosna / Kajra Kajrowicz / Marta Chodorowska / Delfina Wilkońska, Adam Fidusiewicz / Michał Malinowski

Dwie pary z długoletnim stażem planują kolejne wspólne wakacje. Ta sama willa, te same atrakcje, no i oczywiście niestety partner także ten sam. Aby więc tym razem urlop nie był nudny, mężowie postanawiają urozmaicić sobie letni wypoczynek i namówić żony do spędzenia wakacji oddzielnie. Tylko jakich argumentów powinni użyć, by ich chytry plan się ziścił? Ich obawy są jednak przedwczesne. Szybko okazuje się, że pań wcale nie trzeba do tego pomysłu przekonywać... Jak zamierzają ten urlop spędzić mężowie? A w jaki sposób będą wypoczywać ich małżonki? I na koniec – najważniejsze pytanie! Dlaczego wybór miejsca docelowego ma aż tak ogromne znaczenie?

Komedia „Skok w bok", autorstwa Donalda Churchilla i Petera Yeldhama, wystawiana była z dużym powodzeniem na londyńskim West Endzie. Ogromną popularnością cieszyła się także we Francji, w Niemczech oraz w RPA. Teraz pora na Polskę!

9.09.2017
godz. 19.00
„Historie łóżkowe"
Teatr im. A. Mickiewicza z Częstochowy
autor: Norm Foster
reżyseria: Mirosław Połatyński
obsada: Adam Hutyra, Antoni Rot, Małgorzata Marciniak, Waldemar Cudzik, Teresa Dzielska, Michał Kula, Sylwia Bartnikowska, Agata Ochota – Hutyra

Norm Foster zbudował „Historie łóżkowe" na kształt komiksowych rysunków. Fabuła podzielona jest na sześć epizodów, a w piętnaście postaci wciela się tylko ośmioro aktorów! Akcja rozgrywa się w małym miasteczku, w ciągu dwóch godzin, choć w sześciu różnych pokojach, w których głównym meblem jest łóżko.

Kim są bohaterowie Fostera? Oto kilkoro z nich: para 50-latków godzących się uprawiać sex na antenie radiowej; włamywacz – zawodowiec i amator-księgowy, którzy podczas „skoku na mieszkanie" odkrywają pewną tajemnice; starzejąca się gwiazda rocka – Tommy Quick („coś takiego jak Alice Cooper, albo Marilyn Manson") i jego młodociana fanka składająca mu niedwuznaczną propozycję; szef clubu nocnego, który musi zwolnić nieudolną tancerkę...egzotyczną (!), ponieważ „muzyka w tańcu jej nie przeszkadza" oraz taksówkarka, dla której jazda samochodem jest horrorem, ponieważ nie posiada krzty orientacji w terenie („mąż ją codziennie odprowadza do pracy (...) Inaczej by się zgubiła").

W sumie 15 postaci granych brawurowo przez ośmioro aktorów. Doskonała zabawa, ale i przestrzeń do refleksji, bo pod karykaturalnymi maskami, które przybierają bohaterowie Fostera – ukryty jest człowiek: zagubiony, przegrany, samotny.

Po prostu – przyjdź do Teatru i zobacz to!

10.09.2017
godz. 16.00
„Nie tylko kobieta"
Teatr im. A. Mickiewicza z Częstochowy
Scenariusz i reżyseria – Robert Dorosławski
Występują: Marta Honzatko
oraz Maciej Półtorak, Adam Hutyra, Robert Dorosławski, Michał Rorat (fortepian)
Koncert liryczno-satyryczny w wykonaniu jednej kobiety i ...trzech mężczyzn!

W programie koncertu m.in. „Celina" St. Staszewskiego, „Sztuczny miód" Agnieszki Osieckiej, „Brzydcy" z repertuaru Grażyny Łobaszewskiej i wiele innych. Satyryczną część programu wypełnią m.in. kabaretowe teksty Andrzeja Waligórskiego („Bajeczki babci Pimpusiowej"), utwory Jonasza Kofty, Andrzeja Poniedzielskiego, a także brzmiące dziś absurdalnie... wypisy z archiwum WSS Społem- książki skarg i zażaleń.

Marta Honzatko- niezwykła osobowość sceniczna. Charyzmatyczna wokalistka o duszy rockmanki. Liderka zespołu „Honzator". Laureatka m.in. „Grechuta Festiwal" i Festiwalu „Korowód". Przez 10 lat występowała w krakowskim kabarecie Loch Camelot. Współpracowała z Michałem Zabłockim przy projektach : „Pan Kazimierz" i „Honzatko rozmontowana". Jej interpretacje są odważne i nowatorskie. Z piosenką zrobi co zechce, nawet jakby miała ją wywrócić do góry nogami. Jest liryczna – śpiewając „Oczy tej małej" Osieckiej, drapieżna w „Celinie" Staszewskiego, mocna i rockowa w „Balladzie o próżności Roguckiego". Podczas koncertu zaśpiewa kilkanaście piosenek- nawet te znane, zabrzmią zaskakująco.

10.09.2017
godz. 19.00
„Małe zbrodnie małżeńskie"
Teatr Miejski w Lesznie
Autor: Eric Emmanuel Schmitt
Reżyseria: Karol Jerzy Wróblewski
Obsada: Beata Kawka, Mirosław Zbrojewicz

„Małe zbrodnie małżeńskie" Erica Emmanuela Schmitta to sztuka z elementami komedii, kryminału, powieści miłosnej, pełna zaskakujących zwrotów akcji, wspaniałego, błyskotliwego dialogu. Opowieść o ludziach w drodze, gdzie drogą jest Ich wspólne życie, na którą zdecydowali się, wejść razem kilkanaście lat temu. Co zostało z pierwszych fascynacji, uniesień, pożądania, miłości i zakochania? Jak dalece zmieniły się obrazy Nas samych, żyjących ze Sobą, czy może już obok Siebie. Czy zawiedliśmy Nasze uczucia, czy zgubiliśmy sens bycia razem? Na czym polega fenomen zaufania? Czy zawsze musimy rezygnować z własnych pragnień, na rzecz szczęścia drugiej osoby? Dlaczego przez tyle lat nie potrafimy ze sobą szczerze porozmawiać i okłamujemy się dla dobra „spokoju" w związku, którego tak bardzo pragniemy?

(-)
Materiał Teatru
1 września 2017

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...