Program teatralny

Interdisciplinary Fringe Festival Wrocław

W połowie września rozpocznie się pierwsza edycja interdyscyplinarnego, multimedialnego festiwalu wzorowanego na strukturze przeglądu w Edynburgu. Podczas prawie trzech tygodni międzynarodowych spotkań prezentacje będą realizowane w dwóch nurtach - głównym, w którym będą prezentowane projekty zaproszone przez organizatorów, oraz off, gdzie pokażą się projekty wybrane i zakwalifikowane spośród zgłoszonych propozycji

IFF Wrocław 2011 nosi podtytuł ,,Sztuka w pięciu aktach”. Działania artystyczne  obejmą: teatr (spektakle, warsztaty), taniec współczesny (spektakle, performance, warsztaty, pokazy filmowe) sztuki wizualne  (wystawy, performance, instalacje, video), muzykę (koncerty, także w ramach muzycznej sceny młodych), film  (tematyczne bloki filmowe, m.in. kino irlandzkie, hiszpańskie, rumuńskie, chińskie, filmy muzyczne) oraz wydarzenia towarzyszące: wieczory autorskie (promocja książek, spotkania z twórcami, panele dyskusyjne).

W teatralnym nurcie głównym będzie można zobaczyć m.in. ,,John Moran... and his neighbor, Saori” - spektakl Johna Morana i Saori Tsukada. To połączenie opery i tańca o niezwykle precyzyjnej strukturze a jej kompozytorem jest wspomniany John Moran, następca Philipa Glassa.  Teatr Vesele Skoky z Pragi pokaże "Edgar Allan Pooh: The Raven" – spektakl, gdzie prawdziwie groteskowy czarny humor, osadzony w światowej sławy poezji horroru. Fantazja ruchowa dla 6 tancerzy, skrzypaczki i bębniarza opowiadających historię jak mężczyzna i kobieta żyją razem, ale głównie o sposobie, w jaki są ze sobą już po tym jak umarli. Teatr Vesele Skoky powstał  w 2003 roku. Dotychczas pokazywał swoje prace  w Czechach, Bośni i Hercegowinie (Total Theatre Award na TheatarFest w Sarajewie), Serbii, Niemczech i Wielkiej Brytanii (nominacja do Argus Angel Award w czasie Brighton Festival Fringe).

W Wrocławiu nie zabraknie także formacji polskich. Teatr Konsekwentny pokaże ,,Kompleks Portnoya” w reżyserii Aleksandry Popławskiej i  Adama Sajnuka. To spektakl oparty o kultowy i zarazem skandalizujący tekst Philipa Rotha - manifest młodego pokolenia lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku i jeden z kamieni milowych prozy amerykańskiej ubiegłego stulecia. Aleks Portnoy, znerwicowany młody człowiek, ucieka od wszystkiego, co go ukształtowało - od ograniczeń, jakie niesie wychowanie w mieszczańskiej rodzinie żydowskiej, od obowiązujących zasad moralnych, od władzy ojca. Przedstawienie rozprawia się za jednym zamachem z tabu seksu i jedzenia w moralności mieszczańskiej, dominacją religii i matki w kulturze żydowskiej, mitem ojca i psychoanalizy.

Spółdzielnia Teatralia zaprezentuje „Requiescat” w  reżyserii Pietro Cennamo, pektakl produkcji włoskiej grupy artystycznej Theatralia, która od czterech lat działa także w Polsce. Sztuka napisana została specjalnie na drugą edycję odbywającego się co roku międzynarodowego festiwalu „Melodrama” (Jelcz-Laskowice). W 2009 roku, w jego pierwotnej wersji grali polscy i włoscy aktorzy. Po długiej przerwie w wystawianiu spektaklu, jego reżyser, Pietro Cennamo, postanowił stworzyć jego nową wersję przy współpracy z aktorami z Livorno – rodzinnego miasta Theatralii. „Requiescat” oznacza tyle co „Niech spoczywa w pokoju”. Spektakl pokazuje trzy obrazy, które wyraźnie wpisały się w historię minionego stulecia: Titanic – symbol postępu technicznego, Hiroszima – urzeczywistnienie autodestrukcji oraz Wietnam jako wojna medialna. Ich zestawienie daje nam wizję kryzysu, który może być zrozumiany tylko wtedy, gdy stanie się historią. Spektakl pełen efektów wizualnych porusza tematy związane z chęcią tworzenia nowego świata często kosztem nieodwracalnych skutków, które z czasem stają się ikonami utopii. Nie wymaga żadnego tłumaczenia i jest w pełni zrozumiały dla odbiorcy. Efekty specjalne, projekcje wideo oraz połączenie śpiewu z niesamowitą grą aktorską daje efekt, który na długo zapada w pamięci widza i porusza jego emocje.

(-)
Materiały Organizatorów
3 września 2011

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia