Program WST

19. Winobraniowe Spotkania Teatralne

Sezon 2016/2017 i XIX Winobraniowe Spotkania Teatralne otworzy zielonogórski spektakl, trzecia część trylogii Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak "Czasami księżyc świeci od spodu. Monodram dla aktora, i na zespół, i na akordeony". Potem zielonogórscy widzowie będą mogli obejrzeć "Kaligulę", spektakl, który Robert Czechowski reżyserował w Niemczech.

Program

2. 09.2016 r., godz. 19.00
Lubuski Teatr w Zielonej Górze
Paweł Wolak, Katarzyna Dworak
"Czasami księżyc świeci od spodu"
Scenariusz, reżyseria i ruch sceniczny: Paweł Wolak, Katarzyna Dworak (PiK)
Scenografia: Piotr Tetlak
Muzyka: Jacek Hałas, muzyka na żywo: Artur Krawczyk „Gaja"

Trzecia część trylogii „opowieści wiejskich" duetu autorsko-reżyserskiego z Legnicy. Ostatnia część tryptyku tematycznie dotyczy problematyki rodzinnej w metaforyczno-balladowym ujęciu. Główny bohater – Jasiek – uwikłany w trudne relacje z ojcem i bratem, pamiętający tragiczną przeszłość rodziny z czasów przed repatriacją na tzw. Ziemie Zachodnie, „przywiązany" bez swojego wyboru do rodzinnego domu, nawet w pozornie sprzyjających okolicznościach sam nie potrafi zapanować nad własnym życiem.
Prapremiera!

___

3.09.2016 r., godz. 19.00
Die Chemnitz Theater – Chemnitz
Albert Camus
"Kaligula"
Reżyseria: Robert Czechowski
Scenografia: Wojciech Stefaniak
Kostiumy: Adam Królikowski
Opracowanie muzyczne: Damian neogenn Lindner
Ruch sceniczny: Paweł Matyasik

Spektakl powstał w marcu br. w ramach współpracy naszych scen. W Niemczech przyjęty entuzjastycznie zarówno przez berlińską krytykę, jak i środowisko kulturalne. Tragiczne losy cesarza-filozofa, obarczone historyczną „czarną legendą", mamy tu okazję zobaczyć w niestereotypowej odsłonie. Spektakl o granicach władzy toczy się poza realiami epoki w miejscu, które jest być może szpitalem psychiatrycznym, a być może elitarnym sanatorium z „Czarodziejskiej góry".
zagrany po raz pierwszy przed polską publicznością.

___

4.09.2016 r., godz. 17:00 i 20:00
Teatr MY – Berg & Marcinkowski
Marcin Szczygielski
"Single i remiksy"
Reżyseria: Olaf Lubaszenko
Obsada: Anna Mucha, Kataryna Maciąg, Wojciech Medyński, Lesław Żurek

Magda – kobieta sukcesu, prezes korporacji wydawniczej, stawia na singli, bo przecież – jak mówi – singiel to najlepszy utwór na płycie. W jej firmie wszyscy, którzy singlami nie są, wolą ukrywać swoje związki i małżeństwa. Gdy korporacja zostaje wchłonięta przez inną, większą, nowe szefostwo postanawia zmienić charakter firmy na prorodzinny. Magda wpada w panikę: aby utrzymać się na stanowisku, musi natychmiast zdobyć partnera! Jak jednak ma to zrobić, kiedy dotąd unikała związków jak ognia i nie potrafi zbudować miłosnej relacji?

___

5.09.2016 r., godz. 19:00
PRODUCENCI:
DOM KULTURY W RAWICZU/FUNDACJA SKENE PRO ARTE
Partner przedstawienia – Egurola Dance Studio.

Danuta i Lech Kujawiński, Dariusz Taraszkiewicz

"BODO" – musical
Reżyseria: Dariusz Taraszkiewicz
Choreografia: Agnieszka Brańska
Aranże: Bogdan Kierejsza, Mikołaj Majkusiak
Muzyka ilustracyjna: Krzysztof Matysiak
Kostiumy i konsultacja kostiumologiczna: Krzysztof Matysiak
Wizualizacje: Pani Pawlosky
Obsada:
Dariusz Kordek - Eugeniusz Bodo
Agnieszka Darkowska/ Natasza Leśniak - Reri
Małgorzata Kampa/ Klaudia Bryzek - Jadwiga Smosarska
Kamil Kuroczko/ Mirosław Woźniak - Witold Roland
Dariusz Taraszkiewicz - dziennikarz, żebrak
Piotr Gąsowski - gościnnie, głos konferansjera

Nietuzinkowe spojrzenie na życiorys największej gwiazdy kina i teatru okresu międzywojennego. Spektakl zrealizowany przez część twórców popularnego serialu tv. Z jednej strony przenosimy się na estradę lat 20-tych i 30-tych, a z drugiej mamy wrażenie, że oglądamy film z tamtych czasów, z całą paletą charakterystycznych gestów, słów i układów choreograficznych. Kim był Eugeniusz Bodo? Dzisiaj zapewne nie znajdziemy odpowiedzi na to pytanie. Mamy nadzieję, że w musicalu zwyciężą jego nieśmiertelne przeboje.

___

6.09.2016 r. godz. 19:00
Teatr Dramatyczny im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

"Paryż i Ty"
reżyseria: Jan Tomaszewicz
scenografia: Tatiana Kwiatkowska, Natalia Kołodziej
kostiumy: Natalia Kołodziej
ruch sceniczny: Witold Jurewicz
kierownictwo muzyczne: Marek Zalewski

Spektakl muzyczny, zbudowany na bazie najpopularniejszych szlagierów francuskich, jest wspomnieniem miłości przeżytej w Paryżu i napotkanych tam kobietach. Niezwykłe wykonanie i zaskakujące interpretacje nawiązują do klimatu paryskich kabaretów ubiegłego wieku. To spektakl nie tylko o miłości, tęsknocie, rozczarowaniu i nostalgii, ale także o przyjaźni, radości, nadziejach i marzeniach. W przedstawieniu usłyszymy m.in. piosenki: „Isabelle", „Nathalie", „Emmanuelle ", „La Boheme", „Nie opuszczaj mnie", „Jeśli nie istniałabyś", „Flirt", „Kobieta i mężczyzna", a wszystko to dopełnione muzyką na żywo.

___

7.09.2016 r. godz. 17:00 i 20:00
Teatr Capitol w Warszawie
Allan Stratton
"HAWAJE, czyli przygody siostry Jane"

Przekład: Hanna Szczerkowska
Reżyseria: Marcin Sławiński
Scenografia: Dorota Banasik
Kostiumy: Dorota Roqueplo
Oprawa muzyczna: Agnieszka Putkiewicz
Obsada: Daria Widawska, Dominika Ostałowska, Agnieszka Warchulska, Aleksandra Popławska, Barbara Kurzaj, Marta Manowska, Izabela Zwierzyńska, Alan Andersz, Piotr Nowak, Przemysław Sadowski, Wojciech Rotowski. Bartosz Żukowski,

Szalona autorka harlequinów Vivien, desperacko pragnie przeżyć swój pierwszy raz... Weekend z niedawno poznanym Edgarem zapowiada się obiecująco, gdyby nie... Doris – żona niedoszłego kochanka! Nieudane plany romansowe to jednak nie jedyny problem Vivien. Pisarka bowiem musi napisać nową książkę, wydawnictwo coraz bardziej się niecierpliwi, czas ucieka, a natchnienia brak. W jej głowie powstaje __

8.09.2016 r., godz. 18:00 i 20:00 Scena Kameralna
TEATR SCENA POCZEKALNIA

"Listy do Michaliny"

Tekst, reżyseria i wizualizacje: Paweł Kamza
Opracowanie muzyczne: Damian neogenn Lindner
Asystent reżysera, przestrzeń sceniczna: Sebastian Nowicki
Kostium a-g-a-t-k-i: Agnieszka Nowak – Warcholińska

Występuje: Izabela Noszczyk

Ciepła i wzruszająca, acz niepozbawiona elementów komizmu, opowieść o dojrzałej kobiecie, która wierząc w swój temperament, pewność siebie i umiejętność docierania do serc i umysłów innych ludzi, postanawia pomagać im w rozwiązywaniu trudnych sytuacji życiowych, mianowicie prowadząc tzw. „coaching rozwodowy". Jednak czy potrafimy kierować cudzym życiem, dopóki sami nie rozwiążemy zagadek z własnej przeszłości? Co dręczy Zuzannę? Jaką skrywa bolesną tajemnicę? Czy potrafi pomóc sama sobie?

___

9.09.2016 r., godz. 17:00 i 20:00
Teatr OTWARTY
Zoltan Egressy
"SZCZAW"

Adaptacja i reżyseria: Radosław Dunaszewski
Scenografia i tłumaczenie: Aniko Kiss
Występują: Łukasz Konopka, Waldemar Błaszczyk, Waldemar Obłoza

Akcja tej kameralnej komedii rozgrywa się w środowisku sędziów piłkarskich. Bohaterami są trzej arbitrzy: główny i dwóch liniowych, których poza zawodem nic nie łączy: sędzia główny jest typowym młodym wilczkiem korporacyjnym z zaplanowaną karierą, a jego starsi koledzy to ludzie niepotrafiący odnaleźć się w nowej rzeczywistości swojego kraju. Panowie mają poprowadzić ważny mecz, który będzie oceniany przez obserwatora z FIFA. Główny arbiter potrzebuje do tego tylko dobrej współpracy z partnerami... i tu jest problem!

___

10. 09.2016 r., godz. 19.00
Gdyby Brel był kobietą
Koncert IRIS MUNOS

W 2016 roku Iris Munos, od lat zaprzyjaźniona z naszym krajem francuska aktorka i piosenkarka postanowiła przygotować nowy materiał sceniczny, oparty na życiu i karierze największego belgijskiego barda Jacquesa Brela. Koncert pod tytułem „Gdyby Brel był kobietą" zawiera największe przeboje artysty w nowych odsłonach i z nowym, niecodziennym, kobiecym głosem. Artystce na pianinie towarzyszy poznańska kompozytorka i piosenkarka Marta Torebko.

___

11.09.2016r., godz. 18.00 ?
Lubuski Teatr w Zielonej Górze – Scena Kameralna

Tennessee Williams
"SZKLANA MENAŻERIA"

tłumaczenie. adaptacja i reżyseria: Lech Mackiewicz
scenografia: Jerzy Szafjański
kostiumy: Katarzyna Florysiak
opracowanie muzyczne: Damian neogenn Lindner
ruch sceniczny: Paweł Matyasik
światła: Michał Gilka, Przemysław Kluj

obsada:
Laura – Alicja Stasiewicz
Tom – Aleksander Stasiewicz
Amanda – Elżbieta Donimirska
Jim –Ernest Nita

Sztuka napisana i wystawiona na Broadwayu w 1945 roku opowiada o rodzinie, w której u boku porzuconej przez ojca matki i brata żyje Laura – dziewczyna, której trudno odnaleźć się w zmaterializowanym społeczeństwie. Tworzy alternatywną rzeczywistość, w której istotną rolę odgrywa kolekcja zwierzęcych figurek. „Szklana menażeria" jest jednym z najbardziej znanych dzieł Williamsa. Wystawiana była wielokrotnie na deskach teatrów całego świata, doczekała się również wielu ekranizacji filmowych i telewizyjnych.
PREMIERA 11 WRZEŚNIA 2016!

Sprzedaż wejściówek na Winobraniowe Spotkania Teatralne trwa. Jeśli widzowie chcą zobaczyć gwiazdy ze swoich ulubionych seriali, powinni się spieszyć. Bilety znikają jak ciepłe bułki.

(-)
Materiał organizatora
27 sierpnia 2016

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia