Projekt "Teatr. Poczuj to!" w nowym sezonie

Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu

TEATR. Poczuj to! jest kontynuacją pierwszego opolskiego projektu z zakresu pedagogiki teatru realizowanego przez Opolski Teatr Lalki i Aktora. W myśl założeń projektu teatr jest spotkaniem i przestrzenią wymiany emocji, dlatego powinien przekraczać swoje cele artystyczne i stać się obszarem dyskusji, rozwoju i doskonalenia umiejetnosci oraz poszerzania wiedzy widzów.

Działania odbywające się w 2014 roku ujete zostały w 5 cykli:

3 z nich znane już naszym widzom:

DRAMAT W AKCJI,

CZYTANIE-DZIAŁANIE

AKADEMIA RODZICA

oraz 2 nowe:

MULTIKREACJE

SCENO-PISANIA.

Działania skierowane sa do roznych grup wiekowych odbiorcow, zakładaja integracje dzieci zdrowych z osobami niepełnosprawnymi oraz integracje miedzypokoleniowa. TEATR. Poczuj to! jest niezwykłą przygodą i ciekawym spotkaniem różnych grup widzów z twórcami teatralnymi - reżyserami, aktorami, plastykami, muzykami a wszystko to w ramach warsztatów i działań edukacyjnych.

kurator projektu - Alicja Morawska-Rubczak

koordynator projektu - Magdalena Starczewska

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy.

AKADEMIA RODZICA

Cykl warsztatow dla rodzicow poswieconych pracy nad własnymi emocjami, w oparciu o metode Porozumienia Bez Przemocy (PBP) Nonviolente Communication - formy porozumiewania sie, opracowanej przez M.B. Rosenberga, ktorej podstawa jest załozenie o empatii i szczerym wyrazaniu siebie. Warsztaty prowadzone beda przez Ksymenę Klemińską, psycholog specjalizujaca sie w tematyce treningu emocji i doskonalenia wiezi pomiedzy rodzicami a dziecmi. Wszystkie wydarzenia ujete w ten cykl łacza sie tematycznie z problematyka warsztatow w ramach cyklu CZYTANIEDZIAŁANIE, istnieje wiec dla rodzicow mozliwosc połaczenia pracy nad danym tematem indywidualnie, a nastepnie razem z dzieckiem jako przewodnik po swiecie emocji. Kazdy z warsztatow zaplanowanych w cyklu odbywac bedzie sie po 2 razy: pierwszego dnia dla poczatkujacych - osob, ktore nie spotkały sie jeszcze z PBP, drugiego dnia - dłuzsze warsztaty dla osob, ktore brały juz udział w zeszłorocznej Akademii Rodzica lub dla tych, ktorzy zetkneli sie wczesniej z PBP.

III warsztat: Potrzeba inności.

12.09.2014, godz. 17.00-19.30.00,

grupa początkująca

13.09.2014, godz. 10.00-15.00, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka, ul. Kościuszki 14

grupa zaawansowana

IV warsztat: Budowanie zaufania.

24.10.2014, godz. 17.00-20.00, Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Minorytów 4

grupa początkująca

25.10.2014, godz. 10.00-15.00, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka, ul. Kościuszki 14

grupa zaawansowana

wiek odbiorców: dorośli

wstęp wolny

CZYTANIE-DZIAŁANIE

To kreatywne warsztaty dla dzieci oraz ich rodzin, koncentrujące się na wspólnej pracy nad emocjami. Wprowadzeniem do problematyki kazdego z warsztatow sa czytania literatury wspołczesnej dla dzieci, przygotowywane przez aktorow Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, we wspołpracy z Alicja Morawska-Rubczak (pedagog teatru). Kazda z prezentowanych ksiazek dotyka tematyki bliskiej dzieciom, przedstawia bardzo ciekawe ujecie problemu, niekiedy łamie społeczne tabu i podejmuje z dziecmi i rodzicami dialog na ważne tematy. Przygotowane warsztaty korzystajac z narzedzi i technik teatralnych, pozwalaja na prace nad problematyka zawarta w prezentowanej ksiazce, umozliwiaja głebsze jej zrozumienie i przezycie, a takze nie zostawiaja dzieci samych z podjetymi w czytaniu tematami. Kazda z wybranych ksiazek jest bogato ilustrowana, co uruchamia wyobraznie dzieci i dorosłych oraz stymuluje wszystkich do dalszego działania. Warsztaty prowadzone są przez plastyków związanych z OTLiA oraz studentów z Sekcji Naukowej Pedagogiki Teatru Uniwersytetu Opolskiego.

TERMINY:

20.09.2014, godz. 12.00-14.00, Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Minorytów 4:

III warsztat: wokoł ksiazki "Szary chłopiec" autor: Lluis Farre, ilustracje: Gusti, Wydawnictwo Entliczek: POKOLORUJ SZAROSC - podczas warsztatow powstanie ogromny, poczatkowo szary obraz, ktory bedzie przedstawiał sceny/przedmioty/wyobrazenia kojarzace sie ze smutkiem, nastepnie obraz zostanie napełniony kolorami i pozytywnymi emocjami, ktore wynikna z działan teatralnych budowanych wokoł zagadnienia: jak wyczarowac radosc?

(emocje: radość/smutek)

25.10.2014, godz. 12.00-14.00, Mała Scena OTLiA, ul. A. Kośnego 2a:

IV warsztat: wokoł ksiazki "Raz, dwa, trzy Piaskowy Wilk" autor: Asa Lind, ilustracje: Kristina Digman, Wydawnictwo Zakamarki: OPOWIADACZE warsztaty wykorzystujace storytelling (opowiadanie historii), jako forme doskonalenia komunikacji miedzypokoleniowej. Kazda z grup składajacych sie z kilku osob w roznym wieku/ z roznych pokolen, budowac bedzie historie zawierajaca elementy magii, ale silnie zakorzeniona jednoczesnie w rzeczywistosci.

(emocje: zaufanie, wyrozumiałosc, umiejetnosc słuchania innych, empatia)

wiek odbiorców: 3-8

wstęp wolny

DRAMAT W AKCJI

Czytania współczesnej dramaturgii dla młodzieży wyreżyserują niezwykle ciekawe reżyserki, pracujące na scenach całej Polski. Dwie wybitne postaci polskiego teatru - Anna Augustynowicz i Agata Duda-Gracz oraz dwie młode i niezwykle utalentowane artystki, cenione i nagradzane za swe twórcze poszukiwania - Magdalena Miklasz i Agata Kucińska. Teksty, których czytania przygotują wspólnie z naszymi aktorami, wybrane zostaną w porozumieniu z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, które jest najważniejszym europejskim ośrodkiem zajmującym się pozyskiwaniem i publikacją sztuk współczesnych dla młodzieży i dzieci. Katalog sztuk wydanych przez Centrum znajduje się tutaj.

TERMINY:

29.10.2014, godz. 17.00, Mała Scena OTLiA, ul. A. Kośnego 2a:

III czytanie, emocja: smutek, reżyseruje Agata Kucińska

13.11.2014, godz. 17.00, Mała Scena OTLiA, ul. A. Kośnego 2a:

IV czytanie, emocja: zaufanie, reżyseruje Anna Augustynowicz

wiek odbiorców: 13 +

wstęp wolny

SCENO-PISANIA

To warsztaty kreatywnej pracy nad tekstem, w ramach ktorych prowadzone beda zajecia z dwiema niezwykle utalentowanymi i ciekawymi autorkami - Marta Gusniowska i Sylwia Chutnik oraz z krytykiem teatralnym i pedagog teatru - Alicja Morawska-Rubczak. Podczas warsztatow uczestnicy poznaja tajniki tworzenia ciekawych tekstow, przyblizony zostanie im warsztat pisarski oraz sposoby stymulowania wyobrazni i rozwijania niestandardowych pomysłow na tworzenie tekstow. Jednoczesnie osoby biorące udział beda miały mozliwosc podniesienia swoich kompetencji jezykowych i przekonania sie w jaki sposob pisac, by w ciekawy sposob dzielic sie z czytelnikami swoja emocjonalnoscia.

21.10.2014, godz. 16.30, Studenckie Centrum Kultury - Sala Kameralna, ul. Katowicka 95:

III warsztat - AKCJA ADAPTACJA, prowadzenie: Marta Gusniowska: Uczestnicy warsztatow dowiedza sie jak stworzyc ciekawa, dynamiczna i odpowiednio skrojona adaptacje tekstow klasycznych. Jak przełozyc "Kopciuszka" na wspołczesny jezyk nie tracac sensu, głebi i piekna pierwowzoru? W jaki sposob dokonac skrotow w tekscie, by nie pozbawic go znaczenia i nie rozbic jego struktury? Jak mozna bawic sie jezykiem i opracowac tekst, tak by bawiły sie nim rowniez dzieci? Na te oraz inne pytania odpowiedza warsztaty z jedna z najciekawszych i najbardziej cenionych dramatopisarek dla dzieci - Marta Gusniowska, autorka m.in. niezliczonych adaptacji klasyki literatury dla dzieci

wiek odbiorców: 15 + (młodzież, studenci, osoby dorosłe)

wstęp wolny

MULTIKREACJE

To warsztaty przedstawiajace teatr z troche innej perspektywy. Na cykl składaja sie dwa spotkania z artystami pracujacymi na obszarze teatru, ale od strony wizualnej. Marta Ankiersztejn jest jedna z najciekawszych artystek młodego pokolenia, zajmujacych sie fotografia teatralna i ma ogromne doswiadczenie rowniez w pracy z reżyserami zaangazowanymi w tworzenie przedstawien dla dzieci i młodziezy. Wojciech Morawski jest tworca wizualizacji i interaktywnych instalacji, pracuje bardzo czesto z dziecmi w roznym wieku, tworzac z nimi nietypowe przestrzenie multimedialne o charakterze teatralizowanych instalacji. Działanie z tymi tworcami stworzy dzieciom nie tylko mozliwosc pracy kreacyjnej, ale rowniez przyblizy warsztat i rzemiosło sztuk wizualnych. Warsztat stworzy rowniez uczestnikom mozliwosc przygladania sie teatrowi z nowej perspektywy.

4.10.2014, godz.11.00-15.00, Mała Scena OTLiA, ul. A. Kośnego 2a:

II Multikreacje: FOTOKO (fotografia teatralna), prowadzenie: Marta Ankiersztejn: Warsztaty fotografii teatralnej, które przybliza młodym ludziom tajniki technik fotograficznych, praktycznego wykorzystania sprzetu fotograficznego, ale jednoczesnie beda probą aktywnego spojrzenia na wydarzenia sceniczne. Co to znaczy fotografia teatralna? Jak patrzec, zeby widziec wiecej i bardziej indywidualnie? Jak uchwycic akcje?

wiek odbiorców: 8-12 lat

wstęp wolny

ILOŚĆ MIEJSC NA WSZYSTKIE WYDARZENIA OGRANICZONA, OBOWIĄZUJE KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZEŃ.

Rezerwacje: alicja.rubczak@gmail.com, 661282638

(-)
Materiał Teatru
10 września 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...