Prolog warszawskiego festiwalu "Gorzkie Żale"

Spotkanie i projekcja filmu "Dotknięcie ręki" w reżyserii Krzysztofa Zanussiego

W niedzielę kolejny prolog festiwalu "Gorzkie Żale" - tym razem na spotkanie i projekcję filmu zaprasza Krzysztof Zanussi. Tegoroczna edycja, skupiona wokół mitu Fausta i dramatu Goethego, rozpocznie się już 7 marca, za dwa tygodnie.

Pełen program zostanie ogłoszony już wkrótce. Wiadomo już dzisiaj, że w trakcie festiwalu pojawią się m.in. grupa Derevo, Teatr ZAR, Krzysztof Czyżewski, Stanisława Celińska, będzie można też posłuchać premiery utworu według kompozycji Krzysztofa Pendereckiego.

Kazanie pasyjne, zamówione i przygotowane specjalnie dla "Gorzkich Żali", wygłosi w warszawskim Kościele Środowisk Twórczych w niedzielę o godz. 18.00 ks. Stanisław Adamiak. Po nabożeństwie o godz. 19.15 na 1Piętrze (Warszawa, Foksal 11) odbędzie się projekcja filmu korespondującego z tematem kazania oraz podejmującego grę z mitem faustowskim. Tym razem będzie to obraz Krzysztofa Zanusiego "Dotknięcie ręki" m.in. z muzyką Wojciecha Kilara i Maxem von Sydowem w roli głównej.

Bohaterem filmu jest student muzykologii, który przeczuwa, że tajemnicza melodia powracająca w jego snach może stanowić fragment większego dzieła. Nie decyduje się jednak na samodzielne rozpoczęcie pracy twórczej. Postanawia odnaleźć Henriego Kesdiego, sędziwego kompozytora zapiekłego w nienawiści do ludzi i świata, który wyrzekł się pisania muzyki i od czterdziestu lat żyje w izolacji. Sugestywną, niemal mefistofelesowską perswazją, sprawia, że schorowany twórca podejmuje się skomponowania utworu.

Po projekcji spotkanie z Krzysztofem Zanussim i dyskusję z widzami prowadzi Michał Mizera.

Festiwal organizowany jest przez warszawskie Centrum Myśli Jana Pawła II oraz, od tej edycji poczynając, przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Takie bowiem są i będą "Gorzkie Żale": od Biblii do Dostojewskiego i Becketta. Od Jana Pawła II do Jerzego Grotowskiego.

- Pojawia się naturalnie pytanie, co łączy postać Fausta z tematyką pasyjną. Uważna lektura nie pozostawia wątpliwości, że w akcję "Fausta" wpisane są wydarzenia z okresu Wielkiego Postu. Jest to zatem kolejne dzieło po "Boskiej Komedii" Dantego, które pokazuje, jak wielcy pisarze i myśliciele mierzyli się z tajemnicą Krzyża. "Faust" to w istocie dzieło "w cieniu Krzyża" - rozwija Michał Mizera, dyrektor programowy "Gorzkich Żali".

***

Bilety na niedzielny pokaz filmowy w symbolicznej cenie 5 zł do nabycia przed seansem w siedzibie 1Piętra (Warszawa, Foksal 11) od godz. 18.30.

(-)
Materiał Organizatora
23 lutego 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia