Przed Festiwalem
1. Międzynarodowy Festiwal Teatralny DIALOG-WROCŁAWW poniedziałek zaczyna się pierwszy Dialog - Wrocław. Zobaczymy najlepszych lub najgłośniejszych aktorów, lalkarzy i tancerzy z 14 teatrów Polski i Europy. Trzeba się spieszyć, w kasie Teatru Współczesnego zostało już niewiele biletów.
Choć spektakle będziemy oglądać na scenach Teatru Współczesnego, Polskiego, Muzycznego, w Ośrodku Grotowskiego, w Zespole Szkół Łączności oraz w Wytwórni Filmów Fabularnych (niektóre nawet trzykrotnie), zapasy biletów szybko topnieją. Można jeszcze je kupić na "Historię Jakuba" Cieplaka (poniedziałek), "2Paca" Sarrokha (poniedziałek i wtorek), "Fausta" Cuładze (poniedziałek, wtorek), na wtorkowe spektakle "Mewy" Puchera, "Po tamtej stronie sensu" Kładźki i "Wiśniowego sadu" Miśkiewicza, na "Mistrza i Małgorzatę" Kor?unovasa (piątek i sobota), "Misterium milenijne" Szkotaka (sobota, niedziela), na "Specjalistów" Marthalera (sobota) i "Woyzecka" Wilsona (niedziela).
Festiwal Dialog - Wrocław potrwa siedem dni - od poniedziałku do niedzieli. Każdego dnia, zgodnie prezentowane będzie jedno nowe przedstawienie polskie i jedno zagraniczne, aby publiczność mogła na pospektaklowych spotkaniach z reżyserami dyskutować o oglądanych przedstawieniach oraz metodach pracy twórczej. W pierwszej edycji Dialogu uczestniczą zespoły z Europy Zachodniej, Polski, Litwy, Rosji i Gruzji. Przyjadą najwybitniejsi twórcy teatralni oraz ich najgłośniejsze w ubiegłym sezonie spektakle. Lupa, Jarzyna, Cieplak, Miśkiewicz, Warlikowski,
Grzegorzewski, Szkotak, Kor?unovas, Wilson, Marthaler - to nazwiska w Europie już popularne lub przynajmniej zauważone.
Dyrektor Krystyna Meissner, która szefuje festiwalowi, marzy, by dyskusje dotyczyły odmienności doświadczeń związanych z życiem codziennym, które tak mocno wpływa dziś na sztukę teatralną Europy Wschodniej i Zachodniej. - Rozmowa o swoistym protekcjonizmie Zachodu na pewno nie będzie banalna - zapewniają organizatorzy.
Krystyna Meissner uważa, że Dialog - Wrocław być może odpowie na pytanie o oczekiwania widza w stosunku do teatru, o relację pomiędzy sceną a gwałtownym rozwojem sztuk audiowizualnych i cyberprzestrzeni.
Festiwalowi towarzyszy wystawa obrazów malarza i scenografa litewskiego Adomasa Jacovskisa w galerii Na Solnym, wystawa prac młodych grafików z Litwy, Ukrainy, Białorusi, Niemiec i Polski w Galerii Grafiki i Rysunku "JaPtak" oraz przegląd filmów animowanych Piotra Dumały w Ośrodku Grotowskiego.
www.festival-dialog-wroclaw.pl
kasa Teatru Współczesnego czynna od godz. 10 do 13 i od 14 do 19, tel. (0-71) 358 89 20