Przedostatni dzień

6. Międzynarodowy Festiwal Solistów Lalkarzy

VI Międzynarodowy Festiwal Solistów Lalkarzy wielkimi krokami zbliża się do końca. Niebawem podczas oficjalnej gali zamknięcia dowiemy się, kto otrzyma statuetkę Grand Prix.

Kolejny festiwalowy dzień upłynął pod znakiem zmagań konkursowych. Na deskach Teatru Lalek Arlekin stanęli: Tatyana Khodorenko z Niemiec, Cengiz Özek z Turcji, Henryk Hryniewicki z Polski oraz Hilary Chaplain ze Stanów Zjednoczonych.  

Tatyana Khodorenko pochodzi z Rosji. Tam też ukończyła lalkarstwo na Akademii Teatralnej w St. Petersburgu. Jednak już od ponad dziesięciu lat pracuje w Niemczech. Zaprezentowana przez nią ludowa bajka „Jemelja i jej czarodziejska ryba” to jej pierwsza solowa inscenizacja. Została ukazana w bardzo interesującej scenografii - scena bowiem stanowiła największą na świecie matrioszkę, czyli lalkę, w której mieści się kolejna lalka, i kolejna, i kolejna… 

Następnym spektaklem konkursowym było „Tajemnicze drzewo” Cengiz Özek. Ten turecki artysta od 1998 roku organizuje Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalkowych w Stambule. Specjalizuje się przede wszystkim w przedstawieniach lalkowych i teatrze cieni. Jego konkursowy spektakl jest inspirowany tekstami mającymi swój rodowód w XVIII i XIX wieku oraz stanowi kontynuację serii jego sztuk na temat Karagözy. Oparty na ruchu, nie wymaga językowego zrozumienia. Warto dodać, że na całym świecie cieszy się niemałym zainteresowaniem - sztuka ta była już grana ponad pięćset razy! 

Trzeci spektakl tego dnia zaprezentował Henryk Hryniewiecki. Jest to twórca, który może poszczycić się Grand Prix VII Międzynarodowego Festiwalu Działań Teatralnych i Plastycznych „Zdarzenia Tczew – Europa” oraz nagrodą dla najlepszego obiecującego lalkarza na Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych. Jego spektakl został zainspirowany twórczością Larsa Noréna, szwedzkiego dramaturga, nowelisty i poety, uważanego za kontynuatora realizmu, w stylu nawiązującym do Ibsena. Henryk Hryniewiecki za pomocą dwóch pacynek – Kola i Keerea opowiada przejmująca historię o ludziach pochodzących ze społecznego marginesu oraz o cenionych przez nich wartościach. 

Ostatnim spektaklem konkursowym był „Portret kobiety”, pochodzącej ze Stanów Zjednoczonych Hilary Chaplain. Był on już nagradzany na NY International Fringe Festival, jednym w największych festiwali artystycznych w Ameryce Północnej. Przestawienie skierowane do widzów dorosłych stanowi obraz kobiety, która potrzebuje ciepła i miłości. To ludzka tragedia ubrana w płaszczyk humoru. Choć brzmi trywialnie, Hilary Chaplain obcy jest jakikolwiek banał.

Monika Macur
Dziennik Teatralny Łódź
24 kwietnia 2009

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...