Przedpremiera książek Mateusza Pakuły
w krakowskim klubie LokatorJuż 11 kwietnia w krakowskim klubie Lokator(ul. Mostowa 1) odbędzie się przedpremiera dwóch nowych książek Mateusza Pakuły "Kowboj Parówka" i "Na końcu łańcucha". Spotkanie otworzy koncert zespołu BROJO. Całość poprowadzi Bartosz Adler. Start godzina 18.30!!!
Premiera obu książek 20 kwietnia.
Powiedzieli o Mateuszu Pakule:
"Mateusz Pakuła jest bodaj najbardziej rozpoetyzowanym, a z całą pewnością najbardziej kompetentnym w dziedzinie współczesnego wiersza autorem tekstów dla teatru."
Igor Stokfiszewski
"Dramaty Pakuły to katorga dla reżysera wychowanego w porządku teatralnych zasad, przyzwyczajeń i przyzwoitości. Nielogiczne, sprzeczne, niesforne. W dobie nudnych skandali lub jeszcze nudniejszych poprawności nareszcie mamy w dramaturgii trochę snu, wyobraźni i szaleństwa."
Bartosz Szydłowski
"Kocham Kowboja Parówkę!"
Agnieszka Olsten
***
Kowboj Parówka i trzy inne sztuki
Mateusz Pakuła
ISBN: 978-83-928042-8-4
Ilość stron: 124
Oprawa: miękka
Format: A5
Rok wydania: 2012
***
Na końcu łańcucha:
Co to jest Na końcu łańcucha? Na końcu łańcucha to dyptyk. Co to jest dyptyk? Rzecz składająca się z dwóch rzeczy, które coś do siebie nawzajem mają. Pierwsza rzecz z tych dwóch rzeczy jest projektem hardcore'owego koncertu, multikompilacją, krwiożerczą zabawą z Szekspirem, Müllerem, Schwabem i Koltsem, zbiorem coverów coverów coverów. Zanurzoną w popkulturze, okrutnie śmieszną, politycznie niepoprawną opowieścią o ludzkiej psiości.
Druga rzecz to także projekt koncertu. Ale innego. Na pierwszy plan wysuwa się tu specjalna koncepcja literacka nazwana przez autora "bad writingiem". Co to jest "bad writing"? To literacki odpowiednik zjawiska, które w sztukach wizualnych nosi nazwę "bad painting". Chociaż nie do końca. "Bad writing" to świadome i praktykowane z ogromną uciechą tworzenie dobrej sztuki ze złej literatury. To tworzenie złej literatury dla dobra sztuki. To tworzenie złej literatury z premedytacją, która zmienia złą literaturę w sztukę. Tu już nie chodzi o naśladowanie kolokwialnego języka mówionego, zbieranie z ulicy, podsłuchiwanie głupot, przekształcanie, parodiowanie i hiperbolizowanie. Tu chodzi o zachwyt nad pisarską ułomnością. Nad nieudolnością. Im większa nieudolność tym smaczniejsza sztuka. Tak jest.
Na końcu łańcucha to dyptyk o Tytusie Andronikusie i o Hiobie. To dyptyk o człowieniu.
*
Na końcu łańcucha
Mateusz Pakuła
ISBN 978-83-928042-1-5
Ilość stron: 144
Oprawa: miękka
Format: A5
Rok wydania: 2012