Przegląd spektakli

Listopad z Januszem Gajosem

Janusz Gajos obchodzi w tym roku 50-lecie pracy artystycznej. Z okazji jubileuszu, TVP Kultura przygotowała miesięczny przegląd spektakli z udziałem artysty.

Znany z niezliczonej ilości ról teatralnych, a także filmowych i serialowych. Janek Kos, woźny Turecki, ale też Jasiek w "Weselu" Jerzego Grzegorzewskiego, Makbet w inscenizacji Mariusza Trelińskiego, Horodniczy w "Rewizorze" Andrzeja Domalika i Klaudiusz w "Hamlecie" Łukasza Barczyka. Zaszufladkowany na początku swej kariery zawodowej i odkryty na nowo w 1987 r. przez Kazimierza Kutza w telewizyjnym spektaklu "Opowieści Hollywoodu". Aktor w ponad 80 przedstawieniach Teatru Telewizji.

TVP Kultura przygotowała miesięczny przegląd spektakli z udziałem artysty.

Na początek, 4. 11. o godz. 20:30 przypomnimy "Przedstawienie Halmeta we wsi Głucha Dolna" z 1985 roku w reż. Olgi Lipińskiej. Tytułowe przedstawienie "Hamleta" we wsi Głucha Dolna zorganizował miejscowy aktyw Frontu Narodowego, spółdzielni produkcyjnej oraz organizacji partyjnej. Akurat tę sztukę Shakespeare'a widział przypadkiem w mieście towarzysz Simurina (Janusz Rewiński) i streścił ją mieszkańcom dalmatyńskiej wioski, a miejscowy kolektyw postanowił ją wystawić, aby wcielić w czyn dyrektywę o rozwijaniu pracy kulturalno-oświatowej. Wiejski nauczyciel Škunca (Adam Ferency), reżyser przedstawienia, tak obsadził role, że w życiu i charakterach wykonawców można odnaleźć wyraźne podobieństwa do odtwarzanych przez nich postaci. Przewodniczący spółdzielni i sekretarz organizacji partyjnej Bukara (Janusz Gajos), wiejski dzierżymorda, krętacz i oszust, zagrał w tej inscenizacji rolę Klaudiusza.

11. 11. o godz. 20:30 wyemitujemy spektakl Andrzeja Wajdy "Bigda idzie!" (- na zdjęciu, 1999 r.) z Januszem Gajosem w roli Mateusza Bigdy. Spektakl Wajdy jest adaptacją monumentalnej, trzyczęściowej powieści Bandrowskiego, gwałtownie atakującej międzywojenny parlamentaryzm. Główny bohater to ambitny, żądny władzy działacz ludowy. Przedstawienie ukazuje sejmowe intrygi Bigdy, zmierzającego do obalenia dotychczasowego rządu i zastąpienia go nowym. Lider stronnictwa chłopskiego ma całkowitą świadomość, że jest "chamem" na salonach. Stanowi to jednak dla niego źródło siły, a nie kompleksów. Zrealizowany w konwencji filmowej spektakl Wajdy zdumiewa aktualnością, zaś Janusz Gajos w roli głównej stworzył fascynujący i odpychający zarazem portret jednostki opętanej żądzą władzy.

Na zakończenie przeglądu 18.11. o godz. 20:30 pokażemy inscenizację napisanej w 1928 roku, a wystawionej po raz pierwszy w ZSRR w roku 1982 tragikomedii Nikołaja Erdmana "Samobójca" w reż. Kazimierza Kutza z 1988 r. Egzystencjalne niepokoje Siemiona Siemionowicza Podsiekalnikowa (w tej roli Janusz Gajos) niedoszłego wirtuoza helikonu w Rosji Radzieckiej okresu NEP - u. Rok bez pracy, bieda i brak perspektyw na przyszłość doprowadzają go do myśli o samobójstwie... Spektakl został zaliczony do kolekcji Złota Setka Teatru Telewizji. W przedstawieniu wystąpili również m.in. Elżbieta Karkoszka, Iwona Bielska, Anna Dymna, Jerzy Trela i Krzysztof Globisz.

(-)
Materiał TVP
5 listopada 2014
Teatry
TVP Kultura
Portrety
Janusz Gajos

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia