Przegląd utworów wielkiego austriackiego kompozytora

18. Festiwal Mozartowski w Warszawie

Przed nami takie wydarzenia jak wykonanie "Don Giovanniego" [na zdjęciu], "Czarodziejskiego fletu", "Uprowadzenia z Seraju", a także "Wielkiej mszy c-moll" czy "Requiem".

Urodzony w połowie XIX w. w austriackim Salzburgu Wolfgang Amadeusz Mozart jest najpopularniejszym spośród twórców muzyki klasycznej. Warszawa dala szczególny wyraz uznaniu dla twórczości kompozytora na początku lat 90. Wtedy to po raz pierwszy zorganizowano w stolicy festiwal mozartowski.

W Warszawskiej Operze Kameralnej zobaczymy dziś "Czarodziejski flet" natomiast w piątek "Rzekomą ogrodniczkę" był okrągły jubileusz 200-lecia śmierci kompozytora. Pomysłodawcy festiwalu - Stefan Sutkowski i Ryszard Peryt, opracowali plan wystawiania dziel scenicznych wiedeńczyka (również niedokończonych), a także liturgii masońskiej i religijnej. Impreza jest jedyną w Europie, podczas której przedstawiany jest cały dorobek sceniczny Mozarta (26 tytułów). Na program składają się też utwory koncertowe. 

Dziś o godz. 19 na deskach Warszawskiej Opery Kameralnej pokazane zostanie jedno z popularniejszych dzieł Mozarta - "Czarodziejski flet" (kolejne przedstawienia tego dzieła odbędą się 12, 13 i 19 lipca). Utrzymana w baśniowym klimacie opera zawiera liczne odwołania do symboliki masońskiej. Choć tematyka dziś trąci już myszką, to zachowała pewien uniwersalizm, gdy artyści ze sceny wygłaszają kwestie o braterstwie ludzi i deklaracje, że pozycję człowieka w społeczeństwie wyznaczać powinny zasługi, a nie urodzenie. Warto też w piątek (a także 11 lipca) wybrać się o godz. 19 na operę komiczną "Rzekoma ogrodniczka". Również w piątek (a także 3, 10, 17 i 24 lipca) w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu o godz. 20 - Requiem. Ta msza żałobna z 1791 r. jest zarazem ostatnią, niedokończoną kompozycją Mozarta. 

Z kolei nadchodzący weekend upłynie pod znakiem rozgrywającej się w bogatej scenografii opery "Uprowadzenie z Seraju". W sobotni wieczór w Łazienkach Królewskich czeka nas też wieczór arii, pieśni i utworów fortepianowych. Natomiast poniedziałek przyniesie wykonanie w oryginalnej włoskiej wersji językowej dramatu muzycznego "Idomeneo. Król Krety" (teatr WOK, godz. 19) oraz Wielkiej mszy c-moll (kościół seminaryjny, godz. 20), a wtorek opery "Łaskawość Tytusa" (teatr WOK, godz. 19). 

Festiwal potrwa do 26 lipca. Wśród wydarzeń nadchodzącego miesiąca znajduje się m.in. kilkakrotne wykonanie "Don Giovanniego".

Bartosz Bator
Dziennik Warszawa
26 czerwca 2009

Książka tygodnia

Bioteatr Agnieszki Przepiórskiej
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Katarzyna Flader-Rzeszowska

Trailer tygodnia