Przestrzeń między niebem a ziemią

Rui Ishihara - 3. Japońska Wiosna w Warszawie

Głównym motywem spektaklu są japońskie wiosenne motywy agralne, zwłaszcza te związane z sadzeniem ryży, które stały się podstawą wielu rytualów religijnych średniowiecznej Japonii

Pierwsza motyka uderza w budzącą się ziemię dźwigając za plecami młode słońce. Ciało nachyla się na głębokość nasion nagromadzonych przez milony lat unosząc niebo wyżej. Kiedy zaczarowane pola w końcu rozpulchnią się wzdychając mlecznoróżowo, złota fontanna wytryśnie z ciała rozpływającego się w ruchomym od rozgrzanej ziemi powietrzu użyźniając przestrzeń między niebem a ziemią.

Rui Ishihara:
Tancerz, choreograf. Urodzony w 1976r w Japoni (Kioto). Karierę artystyczną rozpoczął w 2001 roku występami z zespołem Arrow Dance Comunication (Kioto). Później występował min. w trylogii „Life-size univers” w programie połączonym z wystawą „Kandyjsky” w National Musem of Modern Art.” (Kioto), w 2003r. w spektaklu „Ku-dai /untilted” (Kioto), w latach 2003-2006 w serii improwizacji „Experiences in a body dancing, no.1 -  no.4” (Tokio), w 2006r. w pielgrzymce tanecznej „Kanademai” prezentowanej, min we Włoszech, Irlandii, Francji i Polsce, w latach 2006-2007 występował ze spektaklem „Uta no sasagemono” w Helsinkach, Gdańsku, Warszawie, Szczecinie, Tubingen, Kioto, w 2008r. w spektaklu „First reaction” z Lauren Newton i Koho Mori-Newton oraz w spektaklu „Hospitality for darkness”  (Berlin), w 2009 r. występował w spektaklach: „Kappa” z Radkiem Dudą (Warszawa), „Uta no sasagemono” (Poznań), „Tsuki moribito, hi-moribito” z Andreas C. Meier (Wadenswil), „Legenda bez legendy” z Lucile Calaber (Srebrna Góra, Wrocław).
W swojej pracy inspiruje się działalnością takich artystów jak: Kazuo Ono (butoh), Min Tnaka (butoh), Simene Forti (postmodern dance), Nagumi Nakamura (balet klasyczny/taniec współczesny).

Mieczysław Litwiński: kompozytor, wirtuoz śpiewu, multiinstrumentalista. Gra na wielu instrumentach Wschodu i Zachodu. Spędził lata w Stanach Zjednoczonyh i na Litwie. Tam komponował muzykę do teatru i do tańca współczesnego, i rozwijał swoją karierę solową. Miał własne zespoły, m. in.: Litwinski Ensemble and Choir, orkiestrę kameralną złożoną z muzyków grających na klasycznych instrumentach zachodnich i wschodnich oraz chór złożony ze śpiewaków - solistów wykształconych przez kompozytora. W Polsce współpracuje m. in. z teatrami: Węgajty, Gardzienice, Wierszalin, Montownia, a także jest członkiem sekstetu kompozytorów polskich grających głównie muzykę free, o nazwie "Kawalerowie Błotni". Tworzy własne spektakle: Missa Pagana, "misterium polne" - spektakl plenerowy wiejski - z własną muzyką i reżyserią. Warsztaty dla różnych środowisk prowadzi od wielu lat.

Saba Litwińska: śpiewaczka, aktorka nurtu off, językoznawczyni, tłumacz, pedagog - o wykształceniu solowym klasycznym, wzbogaconym o doświadczenia śpiewu z kręgu bizantyjskiego oraz śpiewu perskiego. Śpiewała jako solistka i w teatrze dramatu liturgicznego Schola Teatru "Węgajty" w wielu krajach Europy. Współpracuje z "Projektem Terenowym" "Węgajty". Wykonuje muzykę ludową litewską i klasyczną muzykę perską. W duecie "Sol et Luna" z Mieczysławem Litwińskim nie tylko koncertowała w wielu krajach Europy (od Estonii po Rzym) i Iranie, ale również współtworzyła muzykę do spektakli, m. in. teatru modern dance "Pat Cremins Wyoming" i spektaklu pantomimy Nowojorczyka Christophera Yeatmana.

Szymon Majewski
Materiały Organizatorów
26 kwietnia 2011

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...