Przypowieść Mrożka

2013 rok będzie należał w polskim teatrze do Sławomira Mrożka

- Akcja dramatu rozgrywa się bowiem na poziomie dialogów. Postaci spotykają się podczas karnawału i ze sobą rozmawiają. To rodzaj przypowieści filozoficznej - mówi Anna Burzyńska. Trudno jednak streścić tę przypowieść. Sam autor wypowiada się o "Karnawale albo drugiej żonie Adama" dość enigmatycznie, mówiąc, że to dramat o kobietach i mężczyznach albo o miłości i seksie.

To pewne. Rok 2013 będzie należał w polskim teatrze do Sławomira Mrożka. Wszystko za sprawą premiery jego nowego dramatu zatytułowanego "Karnawał albo druga żona Adama". 

W maju sztukę wybitnego dramatopisarza zobaczymy w Teatrze Polskim w Warszawie, a w październiku wejdzie ona do repertuaru Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Dzieło Mrożka wyreżyseruje tu Bogdan Ciosek, który pozostaje w artystycznym kontakcie z autorem.

- Wystawienie nowego dramatu Mrożka to wielki zaszczyt - podkreśla Krzysztof Orzechowski, dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego.

W "Karnawale..." występują bohaterowie, z których każdy stanowi uosobienie innej płci. Jedną z postaci jest tytułowa żona Adama o imieniu Lilith, z którą, według mitycznych podań, mężczyzna związał się, zanim poznał Ewę. W "Karnawale..." pojawia się także reprezentant Boga - Biskup oraz diabeł.

Akcja rozgrywa się w Raju, dokładnie 29 czerwca, a więc w dniu, w którym urodził się mistrz polskiej i światowej dramaturgii.

Nie wiadomo, którzy aktorzy Teatru im. Słowackiego wystąpią w "Karnawale..." Na rozstrzygnięcie spraw obsadowych jest jednak jeszcze bardzo dużo czasu.

Dla aktorów udział w spektaklu będzie wielkim wyzwaniem, bo - jak twierdzą ci, którzy mieli okazję czytać "Karnawał..." - to niezwykle trudny dramat.

W gronie nielicznych czytelników dzieła w Polsce znalazła się między innymi Anna Burzyńska, kierownik literacki w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.

- Akcja dramatu rozgrywa się bowiem na poziomie dialogów. Postaci spotykają się podczas karnawału i ze sobą rozmawiają. To rodzaj przypowieści filozoficznej - mówi Anna Burzyńska.

Trudno jednak streścić tę przypowieść. Sam autor wypowiada się o "Karnawale albo drugiej żonie Adama" dość enigmatycznie, mówiąc, że to dramat o kobietach i mężczyznach albo o miłości i seksie. Wiadomo, że pisanie sztuki pisarz traktował jak autoterapię po udarze, którego doznał w 2001 roku.

"Karnawał albo drugą żonę Adama" ma opublikować Oficyna Literacka Noir Sur Blanc oraz miesięcznik "Dialog" tuż po teatralnej premierze dzieła. Ostatnie dramaty Mrożka - "Wielebni" i "Piękny widok" - zostały wydane w Polsce dwanaście lat temu.

Urszula Wolak
Dziennik Polski
20 września 2012

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia