Przypowieść o potopie i Noem

"Arka Noego. Nowy koniec Europy" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej

Warszawskie pokazy przedstawienia "Arka Noego. Nowy Koniec Europy" Teatru Nowego z Poznania odbędą się 2 i 3 marca w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Patronat Honorowy nad warszawską premierą oraz światowym tournee objęła małżonka prezydenta RP Maria Kaczyńska.

Prapremiera spektaklu w reżyserii Janusza Wiśniewskiego odbyła się 13 września 2008 r. w Teatrze Nowym w Poznaniu.

Dyrektor poznańskiej sceny i reżyser przedstawienia Janusz Wiśniewski przypomniał w środę, że przedstawienie oparte jest na starotestamentowej przypowieści o potopie i Noem, który zabrał na swoją arkę "po parze zwierząt z każdego rodzaju".

Jak poinformowali w środę w Warszawie twórcy spektaklu, będą to ostatnie w najbliższych miesiącach pokazy "Arki Noego" w Polsce przed rozpoczynającym się międzynarodowym tournee.

Wiśniewski podkreślił, że jego spektakl "stara się opowiadać o metaforycznym potopie zalewającym dotychczasowy dorobek Europy oraz duszę współczesnego Europejczyka".

- To jest zajrzenie w czeluść, w piekło. Oczywiście używam metafory, bo metafora umie pobudzić myślenie u widzów - mówił Wiśniewski. - Aktorzy grają zwierzęta; niektórzy mniej, niektórzy bardziej noszą zwierzęce cechy. Pędzą na Arkę, ale jeszcze nie wiedzą przed czym uciekają, idą ze swoją męką, z niepewnością, z rozpaczą biegną ku Arce, jak ku ocaleniu, uciekając też przed samymi sobą, bo potop zaczyna się na zewnątrz, ale i w nich, w środku - opowiadał o swoim projekcie artysta.

W przedstawieniu - obok aktorów Teatru Nowego - występują artyści z Austrii, Niemiec, Włoch, Izraela, Indii oraz Kosowa. W spektaklu mówią oni w swoich ojczystych językach.

Andrzej Hamerski, zajmujący się promocją spektaklu podkreślił, że po drugim pokazie w Warszawie, w nocy z 3 na 4 marca, rozpocznie się pakowanie scenografii i rekwizytów, które popłyną do Tel Awiwu.

"Arka Noego" pokazana zostanie w Izraelu w maju. Potem odbędą się pokazy w Niemczech, Austrii, Kosowie i we Włoszech. Jak dodał Hamerski, ciągle napływają zaproszenia z kolejnych miejsc, m.in. z Belgii, Chin, Meksyku, Korei.

Autorem choreografii w spektaklu jest Emil Wesołowski, muzykę skomponował Jerzy Satanowski. W spektaklu występują m.in.aktorzy teatru Nowego w Poznaniu oraz Alexandra Finder (Niemcy), Liat Glick (Izrael), Florie Bajoku (Kosowo).

Przedstawienie powstało w koprodukcji z The Cameri Theater of Tel Aviv, Teatro Stabile di Bologna, Hessisches Staatstheater Wiesbaden, Schauspielhaus Graz, The National Theater of Kosowo.

ec
Życie Warszawy, PAP
26 lutego 2009

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...