Pszczyna żąda dostępu do morza

6. Festiwal Teatralna Maszyna Pszczyna

"Pszczyna żąda dostępu do morza!" - to hasło kolejnej, bo szóste już edycji festiwalu "Teatralna Maszyna Pszczyna", który rozgrywa się w poindustrialnych miejscach położonych w Pszczynie - mieście bez teatru. Festiwal będzie odbywać się w dniach 15-18 czerwca 2017r.

Hasło przewodnie tegorocznej edycji Teatralnej Maszyny nawiązuje do graffiti, które można zobaczyć na jednym z budynków w Pszczynie, ale nie tylko. To hasło opisuje coś niemożliwego do spełnienia, a festiwal chce przybliżać mieszkańcom i widzom to co (pozornie) niemożliwe, czyli prezentować spektakle teatralne w miejscach, które ze sztuką w ogóle się nie kojarzą. W budynku dawnej pralni szpitala, w szklarni należącej do Zieleni Miejskich, sklepie Carrefour, na terenie skansenu. Dodatkowo na festiwal udało się zaprosić (z aż czterema spektaklami) Nowy Teatr im. Witkacego ze Słupska, czyli teatr z miasta, które od morza dzieli niecałe 20km.

W ramach tegorocznej Teatralnej Maszyny, w ciągu 3 dni, zobaczyć będzie można 10 spektakli w wykonaniu 7 teatrów, grup teatralnych:
- "Koniec" w reż. Anatola Wierzchowskiego, Teatr KOD,
- "dzień:noc:DZIEŃ" w reż. Jerzego Weltera, Studio Czyczkowy,
- "Dziady Cz. II" w reż. Piotra Tenczyka, Teatr Obecności,
- "(un)sociableM.", Krzysztof Karol Gadzało / Ewelina Drzał-Fałkiewicz,
- "Statek miłości. Odcinek 1" w reż. Justyny Sobczyk, Teatr 21
- "Przygody Kacperka góreckiego skrzata" w reż. Macieja Nogiecia, Teatr Gry i Ludzie,
- "Bóg mordu" w reż. Dominika Nowaka, Nowy Teatr im. Witkacego,
- "Konopielka" w reż. Jerzego Karnickiego, Nowy Teatr im. Witkacego,
- "+1" w reż. Tomasza Leszczyńskiego, Nowy Teatr im. Witkacego,
- "Judy" w reż. Dominika Nowaka, Nowy Teatr im. Witkacego.

Ale trzeba pamiętać, że ten festiwal to nie tylko spektakle. Zobaczyć także będzie można 6 różnych koncertów takich wykonawców jak: L.Stadt & Wielki Chór Młodej Chorei, Gipsy and the Acid Queen, Sambor, Runforrest, Jabłonka oraz Salk.

W ramach TPM odbą się także warsztaty zorganizowane przez kolektyw twórczy B-Sides pt. "To miasto to moja opowieść" w ramach którego uczestnicy będą współtworzyć teatr dokumentalny o mieście Pszczyna. Efektem końcowym będzie pokaz work in progress spektaklu podczas ostatniego dnia festiwalu.

Warto też wspomnieć, że cały festiwal jest w pełni darmowy, wystarczy tylko odebrać darmowe karnety od 31 maja w sekretariacie Pszczyńskiego Centrum Kultury, w trakcie festiwalu w Biurze Festiwalowy lub na 15 minut przed każdym ze spektakli. Ilość miejsc jest ograniczona. Odnośnie jakichkolwiek możliwych kosztów, to w ramach festiwalu realizowany jest system płatności "Pay What You Want" (Płać ile chcesz). Czyli jeżeli któreś z wydarzeń festiwalowych wyjątkowo przypadło Ci do gusty, po jego zakończeniu, możesz zapłacić dobrowolną kwotę (nie mniejszą jednak niż 10 zł). Za wielokrotności najtańszej opłaty przewidziane są niespodzianki. System PWYW został zastosowany po raz pierwszy w zeszłym roku i udało się w ten sposób uzbierać 2830 zł, które zasiliły budżet tegorocznej edycji. I tak samo będzie teraz, cały uzbierany dochód w ramach PWYW zasili budżet przyszłorocznej edycji Teatralnej Maszyny.

Po więcej informacji, dokładną rozpiskę wydarzeń zapraszamy na oficjalną stronę festiwalu Teatralna Maszyna Pszczyna.

(-)
Materiał organizatora
15 czerwca 2017

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...