Publicystyka W TVP Kultura

Wiosną w TVP Kultura zadebiutują dwa nowe programy, Łukasz Orbitowski rozpocznie cykl spotkań z najciekawszymi polskimi artystkami - „One. Kobiety Kultury". Dziennikarz i satyryk Mariusz Cieślik, poprowadzi program poświęcony literaturze polskiej - „Koło pióra".
Wszystko, co nowe zaczyna się od rewolucji, która będzie tematem przewodnim powstałego we Francji nowego sezonu „Chuligana Literackiego". Po zimowej przerwie z ważnymi tematami wraca magazyn publicystyczny „Kronos", flagowy program TVP Kultura, „Pegaz" oraz format „Dranie w kinie". Jakub Moroz i Krzysztof Kłopotowski zaprezentują widzom autorski przegląd nowości ze świata filmu.

Stałe miejsca w ramówce mają programy informacyjne takie jak: „Tygodnik Kulturalny", serwis „Informacje Kulturalne" oraz poranne spotkania w „Studio Kultura – Rozmowy". W niedzielne popołudnia Antena tradycyjnie już zaprasza na premierowe rozmowy z wybitnymi twórcami polskiej kultury, połączone z prezentacją ich dorobku w lubionym przez widzów paśmie „Niedziela z...". Dopełnieniem programu będą cotygodniowe relacje z najważniejszych wydarzeń kulturalnych z kraju i ze świata.

ONE. KOBIETY KULTURY, PREMIERA, SOBOTA, OK. GODZ. 15:00 + POWTÓRKA
Słynie ze szczerości, spontaniczności oraz niezwykłej umiejętności słuchania. Pisarz Łukasz Orbitowski, do tej pory znany widzom TVP Kultura z programu „Dezerterzy", wiosną koncentruje się na kobiecym głosie w kulturze. Bohaterkami nowego programu będą zarówno wielkie gwiazdy, jak i artystki, które dopiero zaczynają realizować swoją twórczą wizję i wyznaczają nowe trendy. W rozmowach nie zabraknie z pewnością zaskakujących pytań – znaku rozpoznawczego prowadzącego.

KOŁO PIÓRA, PREMIERA, CZWARTEK OK. GODZ. 22:00 + POWTÓRKA
Nowy cotygodniowy program poświęcony polskiej literaturze. Prowadzący Mariusz Cieślik – dziennikarz, prozaik i satyryk zaprasza do studia pisarzy i specjalistów, aby porozmawiać o tym wszystkim, co na rynku wydawniczym ważne i ciekawe. W pierwszej części programu w centrum zainteresowania będą więc autorzy literatury współczesnej, twórcy kryminałów, sag, biografii i innych gatunków. Poczytni, skandalizujący, wymagający... W drugiej - gospodarz skupi się na szeroko rozumianej klasyce. Ważne rocznice, wznowienia, przekłady będą doskonałą okazją, aby książki, które zapisały się już w historii literatury, odkryć na nowo. W każdym programie widzowie usłyszą najciekawsze fragmenty książek w wykonaniu aktorki lub aktora.

CHULIGAN LITERACKI, PREMIERA, NIEDZIELA, OK. GODZ. 14:00 + POWTÓRKA
Autorski program, w którym Mateusz Matyszkowicz – filozof i namiętny czytelnik – spotyka się z twórcami i myślicielami ważnymi dla polskiego oraz europejskiego życia intelektualnego. W nowym sezonie „Chuligan literacki" odwiedzi kraj nad Sekwaną. Wśród gości Mateusza Matyszkowicza pojawią się autorzy i znawcy literatury francuskiej, m.in.: Pascal Bruckner, Michel Wieviorka, Gilles Kepel, czy Patrick Deville.

KRONOS, PREMIERA DWA RAZY W MIESIĄCU, PONIEDZIAŁEK, PO GODZ 23:20 + POWTÓRKA
Program filozoficzny i społeczny. Łączy tematykę wymagającą namysłu, nierzadko kontrowersyjną, z kulturalnym i nieagresywnym modelem debaty. Prowadzący: prof. Piotr Nowak - zastępca redaktora naczelnego kwartalnika Kronos.

PEGAZ, PREMIERA, ŚRODA, OK. GODZ. 22:00 + POWTÓRKA
„Pegaz" to rodzaj przewodnika i komentatora po najważniejszych wydarzeniach i zjawiskach w kulturze. W każdym programie gośćmi są znani artyści, antropologowie kultury, filozofowie, socjolodzy czy etnografowie, którzy z prowadzącym rozmawiają na aktualne tematy.

DRANIE W KINIE, PREMIERA, SOBOTA, OK. GODZ. 18:00 + POWTÓRKA
Program Krzysztofa Kłopotowskiego i Jakuba Moroza, w którym omawiają bieżące wydarzenia filmowe w szerszym kontekście kulturowym i historycznym. Rozmowę uzupełniają fragmenty filmów wchodzących do kin, które są naturalnym pretekstem do rozmowy. Celem autorów programu jest pokazanie zjawisk w historii filmu, często nieoczywistych związków między tematami i bohaterami filmowymi.

INFORMACJE KULTURALNE, PREMIERA NA ŻYWO, OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU O GODZ. 20:00 + POWTÓRKA
Codzienny przegląd najważniejszych wydarzeń kulturalnych z kraju i ze świata. Reporterzy „Informacji Kulturalnych" obecni są na wystawach, premierach, konferencjach, spotkaniach z wybitnymi artystami oraz w instytucjach kreujących polską kulturę. Docierają za kulisy, na plany filmowe, próby teatralne oraz do studiów nagraniowe nagraniowych. Dokumentują, wypytują i analizują. Przedstawiają najnowsze trendy, obiecujących debiutantów i nietypowe inicjatywy lokalne. Nie unikają trudnych tematów i miejsc, gdzie toczą się spory o kulturę.

STUDIO KULTURA - ROZMOWY, PREMIERA, OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU O GODZ. 8:15 + POWTÓRKA
Krótkie poranne rozmowy o literaturze, sztuce, muzyce oraz najciekawszych zjawiskach kulturalnych w Polsce i na świecie.

TYGODNIK KULTURALNY, PREMIERA, PIĄTEK OK. GODZ. 23:00 + POWTÓRKA
Subiektywny magazyn podsumowujący najważniejsze zjawiska ze świata kultury i sztuki. Wybitni krytycy i znawcy sztuki rozmawiają o najciekawszych wydarzeniach ze swoich dziedzin.

WYDARZENIE AKTUALNE, PREMIERA, SOBOTA, OK. GODZ. 11:45
Reportaże, relacje z wydarzeń kulturalnych, wywiady z twórcami kultury, artystami, reżyserami czy pisarzami. W paśmie emitowane są również materiały produkowane przez OTV.

TRZECI PUNKT WIDZENIA, PREMIERA, NIEDZIELA OK. GODZ. 11:30 + POWTÓRKA OK. GODZ. 22:45
Filozofowie Dariusz Karłowicz, Marek Cichocki i Dariusz Gawin co tydzień komentują najważniejsze wydarzenia (które polityczne czy kulturalne) minionego tygodnia.

NIEDZIELA Z..., PREMIERA, GODZ. 17:15 + POWTÓRKA
Cotygodniowe spotkania z wybitnymi twórcami polskiej kultury, połączone z prezentacją ich dorobku. Do studia zapraszani są ważni dla bohatera goście: rodzina, przyjaciele i współpracownicy.

TEATR W TVP KULTURA

TVP Kultura od początku istnienia konsekwentnie realizuje program służący promocji twórczości teatralnej, transmitując najważniejsze przedstawienia z polskich teatrów oraz przypominając wybitne przedstawienia Teatru Telewizji. Wiosną 2019 roku Antena przygotowała dla widzów wtorkowy cykl „Scena monodramu TVP Kultura", w ramach którego raz w miesiącu przedstawi premierowe spektakle „teatru jednego aktora" w wykonaniu znakomitych, doświadczonych artystów, jak i aktorów młodszego pokolenia, dla których forma ta stanowi wzbogacanie doświadczeń.

ORIANA FALLACI. CHWILA W KTÓREJ UMARŁAM, 5 MARCA, GODZ. 20:20
Znakomity monodram Ewy Błaszczyk, oparty na tekstach Oriany Fallaci, jednej z najwybitniejszych dziennikarek swojej epoki, której 90. rocznica urodzin przypada w 2019 roku. Adaptacja jej tekstów, dokonana przez Remigiusza Grzelę, ukazuje Fallaci jako kobietę zawodowo niezależną i niepokorną. W monodramie wspominane są słynne rozmowy, jakie Fallaci przeprowadzała m.in. z premier Izraela, Goldą Meir. Monodram jest także portretem osobistym Fallaci - kobiety, która przeżyła trudny związek z greckim działaczem politycznym Aleksandrosem Panagulisem. Premiera spektaklu odbyła się w Teatrze Studio w Warszawie.

POWRÓT – MATKO JEDYNA, 2 KWIETNIA, GODZ. 20:20
Specjalna, telewizyjna wersja monodramu w wykonaniu Redbada Klynstry-Komarnickiego, w którym aktor odwołuje się do osobistych doświadczeń, rozlicza się z toksycznych relacji z rodzicami snując opowieść w klaustrofobicznej przestrzeni samochodu, którym podróżuje. „Powrót - matko jedyna" to katartyczna podróż, którą musimy odbyć by uwolnić się od przeszłości by móc żyć dalej, by być lepszym.

W planach na kolejne miesiące są również:
Monodram „Jednocześnie" w wykonaniu Przemysława Stippy, aktora Teatru Narodowego oparty na tekście Jewgienija Griszkowca. Bohater dokonuje swego rodzaju wykładu. Dowodzi, że nasze życie jest serią następujących po sobie wydarzeń, czynności, myśli, ale jednak, gdy spojrzymy na siebie uważniej, okazuje się, że - to, co w nas i to, co obok nas - dzieje się jednocześnie. W tym samym czasie myślimy o rożnych sprawach, wykonujemy kilka czynności, jesteśmy częścią wielu grup czy społeczności, a nasze ciała można podzielić na elementy, które działają synchronicznie. Zagadnienie tak mocno zafascynowało bohatera monodramu Griszkowca, że postanowił na oczach widzów dokonać wiwisekcji własnego życia, rozłożyć je na czynniki pierwsze i odpowiedzieć na ważne pytania. Kim jestem? Jak mam postrzegać świat? Jak rozumieć w nim siebie? Spektakl jest zaproszeniem do intymnej podróży w głąb nas samych, do rozmowy o człowieku, jego cielesności, emocjonalności, wrażliwości. Premiera spektaklu odbyła się w lubelskim Centrum Spotkania Kultur.

Spektakl „Szekspir Forever!" - wirtuozerski popis aktorskiego i reżyserskiego warsztatu w wykonaniu Andrzeja Seweryna. Aktor, wcielając się kolejno w postać Henryka V, Hamleta, Falstaffa, Ryszarda III, ale też Ariela, Lady Makbet, Julii, wydobywa piękno i mądrość poezji Szekspira. Przywołuje najważniejsze tematy: obsesję władzy i szaleństwo zmysłów, ponadczasowość miłości i smutek samotności, zazdrość i zdradę, wszechobecność pragnień i dotkliwość porażek, zwątpienie w sens życia i dającą siłę nadzieję.

„Koncert życzeń" w reżyserii Yany Ross z Danutą Stenką to spektakl wyprodukowany przez Teatr Łaźnia w Krakowie i TR Warszawa. Bohaterką sztuki jest pięćdziesięcioletnia kobieta, stenotypistka. Szalenie pedantyczna i zorganizowana, nie potrafi przezwyciężyć swej samotności. Społeczeństwo, w którym żyje, także nie pomaga jej w rozwiązaniu problemów, skazując na wykluczenie i izolację. „Koncert życzeń" składa się jedynie z rozbudowanych didaskaliów, które stanowić mają partyturę i komentarz do scenicznych działań. Bohaterka nie wypowiada ani jednego słowa. Jednak sztuka aktorska Danuty Stenki nadaje nawet banalnym zachowaniom kobiety symbolicznych znaczeń.

„Clarissima" to monodram oparty na tekście Justyny Bargielskiej opowiadający historię żony niemieckiego kompozytora Roberta Schumanna, jednego z najbardziej wpływowych twórców epoki romantyzmu. Reżyser Tomasz Cyz powierzył rolę Aleksandrze Juście, której na scenie towarzyszy pianista Marek Bracha. Premiera spektaklu odbyła się w 2014 roku w Teatrze Witkacego w Zakopanem w ramach Festiwalu Muzyka na Szczytach.

FILMY I SERIALE

Premiery fabularne i dokumentalne, cykle o sztuce Rosji i Skandynawii, serial na podstawie prozy Johna Le Carré, pasmo poświęcone historii fotografii, przegląd filmów Jana Sveraka i kina australijskiego - wiosną w TVP Kultura nie zabraknie ciekawych propozycji dla prawdziwych koneserów.

NAJCIEKAWSZE PREMIERY W PASMACH FABULARNYCH I DOKUMENTALNYCH
WIECZÓR KINOMANA, PIĄTEK, GODZ. 20:20
Piątkowe wieczory upłyną pod znakiem nagradzanych na festiwalach filmów największych artystów X Muzy. Widzów czeka wiele interesujących premier, np. „Nasza młodsza siostra" Hirokazu Koreedy nagrodzonego na zeszłorocznym Złotą Palmą w Cannes za „Złodziejaszków". Wielki powrót do kina głośnego, kontrowersyjnego twórcy - Alejandro Jodorowsky'ego, czyli na wpół autobiograficzny „Taniec rzeczywistości" oraz kameralny dramat „Śmierć Ludwika XIV" Alberta Serry z Jeanem-Pierrem Léaud – kultowym aktorem francuskiej Nowej Fali - w roli Króla Słońce.

ZIEMIA, PLANETA LUDZI, ŚRODA, GODZ. 22:45
W środowe wieczory TVP Kultura zabierze widzów w artystyczną podróż na północ i wschód Europy. Swoją premierę na antenie stacji będą miały 3-odcinkowe serie dokumentalne „Sztuka Skandynawii" i „Sztuka Rosji". Znany widzom z emitowanych wcześniej, niezwykle popularnych serii „Sztuka Francji" i „Sztuka Niemiec" brytyjski krytyk sztuki Andrew Graham-Dixon odkryje fascynujący świat dzikiej natury, która stała się źródłem inspiracji dla wielu skandynawskich twórców, a także przybliży najważniejszych rosyjskich malarzy i pisarzy.

DOKUMENT TYGODNIA, SOBOTA, GODZ. 10:15
Fani programów o architekturze i wzornictwie ucieszą się z premiery 8-odcinkowego cyklu dokumentalnego „Świątynie kultury", w którym 6 słynnych reżyserów (m.in. Wim Wenders i Robert Redford) opowie o najciekawszych współczesnych budynkach z całego świata.

PORTRETY, ŚRODA, GODZ. 18:00
W biograficznym paśmie dokumentalnym TVP Kultura zaprasza na premierowe obrazy „James Stewart, Robert Mitchum: dwie twarze Ameryki" o aktorach, którzy stworzyli mit hollywoodzkiego kina XX wieku i „Śniąc o Murakamim" o poszukiwaniu idealnego tłumaczenia literatury japońskiego mistrza.

WIĘCEJ NIŻ FIKCJA, CZWARTEK, GODZ. 23:00
Przeniesione z poniedziałku na czwartkowy wieczór pasmo dokumentalne wśród wiosennych premier oferuje m.in. przejmujący film o potrzebie miłości, czyli „Alicia" Maasji Ooms, „The Dying of the Light" Petera Flynna o ostatniej generacji operatorów projektorów filmowych oraz „The Greenaway Alphabet" – niekonwencjonalny portret słynnego reżysera, autorstwa jego żony, Saskii Boddeke.

INNE NOWOŚCI W PASMACH FABULARNYCH

PANORAMA KINA POLSKIEGO, PONIEDZIAŁEK, PO GODZ. 21:15 + POWTÓRKA WTOREK Wiosną TVP Kultura przenosi wieczorne spotkania z polskim kinem z niedzieli na poniedziałek. W planach m.in. wstrząsający obraz „Świnki" Roberta Glińskiego, „Fale" Grzegorza Zaricznego i „Szczęście świata" Michała Rosy z Karoliną Gruszką w roli głównej.

LEKKIE OBYCZAJE, WTOREK, GODZ 22:00
We wtorkowe wieczory TVP Kultura zaprasza na inteligentne, choć nieco lżejsze, kino obyczajowe. Premierowo Antena pokaże m.in. „Między nami bliźniętami" Craiga Johnsona ze znanymi amerykańskimi komikami (Kristen Wiig i Bill Hader) w słodko-gorzkiej opowieści o rodzeństwie, które boryka się z życiem uczuciowym i zawodowym oraz wzajemnymi relacjami. Fanów znajdzie na pewno uhonorowany nagrodą publiczności na American Film Festival „Dope" Ricka Famuyiwy - historia o dorastaniu z prawdziwymi klasykami amerykańskiego hip-hopu lat 90. w tle. Planowane są też emisje „Cioci Danielle" Étienne Chatiliez o rodzącej się więzi między ekscentryczną staruszką a jej opiekunką, niezwykle zmysłowych „Nienasyconych" L. Guadagnino z Tildą Swinton i Ralphem Fiennesem oraz „Wpływu księżyca" N. Jewisona z oscarową rolą Cher.

NA WSCHÓD OD HOLLYWOOD, ŚRODA, GODZ. 20:20
W środę czas na filmową podróż dookoła świata – przecież arcydzieła powstają nie tylko w kalifornijskiej Fabryce Snów! Wśród premier „Rodzina na sprzedaż" Diego Lermana – nagrodzony w San Sebastián argentyński dramat o dylematach adopcji, polska koprodukcja „Catalina" Denijala Hasanovica o kolumbijskiej studentce prawa w powojennym Sarajewie oraz inspirowany młodzieńczymi latami twórcy Opus Dei film „Gdy budzą się demony" Rolanda Joffé, dwukrotnie nominowanego do Oscara za najlepszą reżyserię (za „Pola śmierci" i „Misję").

CZWARTKOWY KLUB FILMOWY, CZWARTEK, GODZ. 20:20
Marzec będzie poświęcony jednemu z najważniejszych współczesnych czeskich reżyserów: Janowi Sverakowi. W czwartkowe wieczory widzowie będą mogli poznać – lub sobie przypomnieć - „Szkołę podstawową" (1991), nagrodzonego Oscarem „Kolę" (1996), „Ciemnoniebieski świat" (2001) i premierowo na antenie TVP Kultura „Boso po ściernisku"(2017). W kolejnych miesiącach Antena zaprosi m.in. na Antypody kina – wybór najważniejszych dzieł filmowych, które zdefiniowały wizerunek Australii, jak „Gallipoli" i „Ostatnia fala" Petera Weira, „Polowanie na króliki" Phillipa Noyce'a czy „Walkabout" Nicholasa Roega.

BILET DO KINA, SOBOTA, GODZ. 20:20
W soboty TVP Kultura zaprasza na filmy, które w ciągu ostatnich lat gościły w kinach studyjnych z ambitnym repertuarem i cieszyły się największym uznaniem widzów. Wśród nich m.in. „Droga do szczęścia" Sama Mendesa z nagrodzoną Złotym Globem kreacją Kate Winslet, „Wyprawa Kon-Tiki" Joachima Ronninga i Espena Sandberga o transpacyficznym rejsie młodego norweskiego naukowca i „Wielkie oczy" Tima Burtona o życiu amerykańskiej artystki Margaret Keane.

SEANS KULTOWY, SOBOTA, OK. GODZ. 23:00
Wiosną Antena kontynuuje pasmo, które od styczniu 2019 prezentuje filmy nietuzinkowe, niezapomniane – po prostu kultowe. Widzowie mogą się spodziewać wyjątkowych wrażeń po nagrodzonym Grand Prix w Cannes „Odlocie" Miloša Formana, „Opętaniu" Andrzeja Żuławskiego z Isabelle Adjani w roli głównej, amerykańskiej wersji „Funny games" Michaela Hanekego i klasycznej „Psychozie" Alfreda Hitchcocka.

NOWE PASMO FABULARNE
Żelazna klasyka (poniedziałek, ok. godz. 00:00)
W poniedziałkowe późne wieczory TVP Kultura przypomni najważniejsze dzieła w historii kinematografii: m.in. „Dotyk zła" Orsona Wellesa, „Siódmą pieczęć" Ingmara Bergmana, „Sobowtóra" Akiry Kurosawy i „Trzy kobiety" Roberta Altmana.

PRZEGLĄDY DOKUMENTALNE

Wiosną TVP Kultura planuje szereg tematycznych przeglądów dokumentalnych. W paśmie „Dokument.pl" pokazane zostaną dzieła wielokrotnie nagradzanego reżysera, operatora i fotografika Marcina Sautera: premierowo „Żalanasz – pusty brzeg" – film uhonorowany Złotą Żabą na Camerimage, „Hakawati" o arabskiej tradycji ludowej gawędy, „Na północ od Kalabrii" o przygotowaniach do festynu w małym śląskim miasteczku i nagrodzone m.in. Srebrnym Lajkonikiem Krakowskiego Festiwalu Filmowego polskie „Cinema Paradiso", czyli „Kino objazdowe".

Z kolei w maju, z okazji 180. rocznicy wynalezienia fotografii, w paśmie „Więcej niż fikcja" odbędzie się przegląd filmów poświęconych tej dziedzinie w sztuki. Wśród premier znajdą się m.in. portret indyjskiego fotografa i fotoreportera oraz protegowanego Henri Cartier-Bressona „Raghu Rai. Portret niepozowany" Avani Rai i „Świat kina w obiektywie agencji Magnum" Sophie Bassaler – historia założonej w 1947 roku słynnej agencji fotograficznej.

W czerwcu TVP Kultura zaprasza – także w paśmie „Więcej niż fikcja" na przegląd filmów dokumentalnych poświęconych najmłodszym bohaterom i ich zmaganiom z przeciwnościami losu. Premierowo pokazane zostaną m.in. filmy „Dziecko i klaun" Idy Gron o mężczyźnie, który pracuje jako klaun na oddziale onkologii dziecięcej, „Mali bohaterowie" Anne-Dauphine Julliand o chorych maluchach, które próbują odnaleźć radość w codziennym życiu i „Szkoła filozofów" Fernanda Melgara o grupce dzieci, które otwierają się na życie i świat poprzez wspólną zabawę.

SERIALE

W poniedziałki o godz. 20:20 w TVP Kultura zagoszczą współczesne seriale. Nagrodzony 3 Złotymi Globami „Nocny recepcjonista" na podstawie prozy Johna le Carré z Tomem Hiddlestonem, Hugh Laurie i Olivią Colman w rolach głównych. Zaplanowano także emisję serialu „Artyści" autorstwa wybitnych twórców teatralnych – Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego.

SERIALOWA NOSTALGIA, SOBOTA I NIEDZIELA, GODZ. 9:00
W wiosennej ramówce widzowie będą nadal mogli spędzać weekendowe poranki z kultowymi polskimi serialami sprzed lat, jak „Wojna domowa", „Przygody pana Michała", „Czterdziestolatek" czy „Przygody psa Cywila".

ANGIELSKIE ŚNIADANIE, NIEDZIELA, OK. GODZ. 9:00
TVP Kultura zaprasza na wysokokaloryczną strawę duchową rodem z Wielkiej Brytanii, czyli znane i kochane produkcje BBC. Wiosną widzowie mogą liczyć na 3. i 4. sezon serialu „Wszystkie zwierzęta duże i małe" o perypetiach młodego weterynarza z angielskiej prowincji.

ANIMACJE
Teraz animacje! (piątek, ok. godz. 00:00)
Pasmo z najciekawszymi animacjami z Polski i całego świata zostanie przeniesione na piątkowy wieczór, a wśród premier znajdą się nagrodzona m.in. na festiwalu Etiuda & Anima praca „III" Marty Pajek, „Brzemię" Niki Lindroth von Bahr - obsypany nagrodami animowany musical z apokalipsą w tle, lalkowa animacja „Boles" Speli Cadez o pisarzu cierpiącym na brak weny twórczej oraz łączące tradycyjne i cyfrowe techniki animacji „Marchewkowe pole" Kacpra Zamarło.

MUZYKA

Wiosną TVP Kultura przygotowała nowe pasmo z muzyką klasyczną dla widzów w każdym wieku, szereg nieemitowanych wcześniej w telewizji spotkań z legendarnym dyrygentem i kompozytorem Leonardem Bernsteinem, cykl występów na żywo wybitnych polskich artystów z udziałem publiczności, premiery widowisk operowych i baletowych, dokumentów poświęconych amerykańskim pionierom muzyki, portretów gwiazd oraz koncertów muzyki klasycznej, jazzowej, rockowej i popowej zarejestrowanych podczas letnich festiwali i w słynnych salach koncertowych. Niedziele w szczególności będą obfitowały w pozycje dla wielbicieli klasyki.

MUZYKA KLASYCZNA
KULTURA NA ŻYWO, NIEDZIELA, GODZ. 20:00
Raz w miesiącu TVP Kultura zaprosi widzów na transmisje wyjątkowych koncertów z udziałem publiczności, w których w niekonwencjonalny sposób mieszać się będą style, gatunki i dziedziny kultury. 17 marca na scenie TVP Kultura utwory wybitnych kompozytorów-eksperymentatorów i pionierów minimalizmu Steve'a Reicha, Tomasza Sikorskiego i Johna Adamsa, którzy wykonają wspólnie Royal String Quartet i Lutosławski Piano Duo.
W kolejnym miesiącu, 7 kwietnia, widzowie będą mogli posłuchać na żywo „Requiem ludowego" - owocu współpracy zespołu Kwadrofonik i Adama Struga. Jest to muzyczny hołd złożony tradycyjnym pieśniom pogrzebowym, łączący barokowe melodie oraz teksty zawarte w XIX-wiecznym „Śpiewniku pelplińskim".

SCENA KLASYCZNA, CZWARTKI, PO GODZ. 22:30
W marcu TVP Kultura zaprasza na premierowe odcinki „Sceny Klasycznej", programu, którego gośćmi są najwybitniejsi polscy muzycy wykształceni klasycznie, nieraz sięgający po improwizacje i niekonwencjonalne aranżacje utworów. Recitalowi towarzyszy krótka rozmowa Barbary Schabowskiej z artystami o najnowszej płycie, trasie koncertowej czy premierowej kompozycji prezentowanej w programie. Na „Scenie Klasycznej" występują zarówno wybitni i uznani muzycy, jak i stawiający pierwsze kroki w samodzielnej karierze wykonawcy nagradzani na prestiżowych konkursach. 7 marca wystąpi uznana saksofonistka i doktor sztuk muzycznych Alina Mleczko, zaś 14 marca laureatka prestiżowej nagrody Les Orphées d'Or – Prix de la SACD od Académie du Disque Lyrique, sopranistka Joanna Freszel. W kolejnych odcinkach programu wystąpi Gruppo di Tempera, zespół powstały wiosną 2007 roku z inicjatywy uznanych muzyków, od lat współpracujących ze sobą w rozmaitych formacjach kameralnych i orkiestrowych oraz kontratenor Jan Jakub Monowid, zdobywca m.in. dwóch Fryderyków i laureat Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury.

KONCERTY MUZYKI KLASYCZNEJ W PIĄTKI I NIEDZIELE PO POŁUDNIU
Wiosna będzie obfitowała w koncerty prezentujące muzykę najwybitniejszych kompozytorów w wykonaniu znanych orkiestr pod kierunkiem słynnych dyrygentów i z udziałem cenionych solistów.
W piątek 1 marca, w 209. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina TVP Kultura przypomni dokument „Fortepian Chopina" o procesie powstawania repliki instrumentu (godz. 14:20), „Warszawski fortepian Chopina"- koncert z okazji 188. rocznicy prapremierowego wykonania Koncertu F-moll przez samego kompozytora, zarejestrowany w 2018 roku w Teatrze Wielkim Operze Narodowej (godz. 14:45).
W niedzielę 3 marca TVP Kultura zaprasza na koncert Filharmoników Wiedeńskich pod batutą Leonarda Bernsteina z udziałem Krystiana Zimermana, który odbył się w 1983 roku w ramach obchodów 150. rocznicy urodzin Johannesa Brahmsa (godz. 16:05). Tego samego dnia widzowie będą mieli okazję poznać bliżej sylwetkę wielkiego amerykańskiego kompozytora i dyrygenta w premierowym dokumencie „Leonard Bernstein - A Genius Divided" (godz.10:05).
W kolejną niedzielę, 10 marca, TVP Kultura zaprosi widzów na premierę koncertu amerykańskiej mezzosopranistki Joyce DiDonato „War and Peace: Harmony through music" z udziałem orkiestry Il Pomo d'Oro pod batutą Maxima Emelyanycheva z utworami Haendela, Purcella, Jommelliego i Monteverdiego (godz. 15:25).

OD UCHA DO UCHA - PASMO FAMILIJNE, NIEDZIELA, OD GODZ. 9:30
Od koncertów i dokumentów poprzez teatr młodego widza, operę i balet, aż po animację – w niedziele TVP Kultura zaprasza przed telewizory całą rodzinę na spotkania z wybitnymi twórcami i ich dziełami. 3 marca widzowie będą mieli okazję poznać bliżej postać wielkiego dyrygenta, kompozytora i popularyzatora muzyki Leonarda Bernsteina w premierowym dokumencie „Oblicza geniusza" (godz. 10:05). Będzie to doskonałe wprowadzenie do rozpoczynającego się 10 marca słynnego cyklu „Niezapomniany Leonard Bernstein – Spotkania z muzyką" (godz. 9:35) zarejestrowanego w latach 1958 – 1972 z towarzyszeniem nowojorskiej Orkiestry Symfonicznej. W każdym odcinku słynny amerykański artysta w przystępny sposób, z humorem i wrodzoną sobie charyzmą opowiada o historii muzyki i zagadnieniach z nią związanym. Część programów będzie emitowana po raz pierwszy w historii telewizji.
Po każdym spotkaniu z Leonardem Bernsteinem TVP Kultura zaprasza na drugą część klasycznego rodzinnego popołudnia, w którym widzowie będą mieli okazję obejrzeć m.in. widowiska baletowe „Karnawał zwierząt" i „Jezioro Łabędzie", operę dziecięcą Krzysztofa Pendereckiego i Marka Stachowskiego „Najdzielniejszy z rycerzy" wystawioną w 2018 roku na scenie Opery Wrocławskiej, przedstawienia teatralne „Krawiec Niteczka" warszawskiego Teatru Lalka oraz francuskie muzyczne filmy animowane: „Cztery pory roku Antoine'a i Piotruś i wilk".

OPERA

W każdy ostatni wtorek miesiąca o godz. 20:20 TVP Kultura zaprasza na premiery (premierowe) spotkania z najwybitniejszymi przedstawieniami operowymi ostatnich lat. Widzowie będą mieli okazję obejrzeć operę Vincenzo Belliniego "Norma" w reżyserii Àlexa Ollé wystawioną w Royal Opera House w 2016 roku (26 marca), a w kolejnych miesiącach operę tragiczną bel canto "Łucja z Lammermooru", wystawioną na tej samej scenie oraz dzieło Piotra Czajkowskiego "Eugeniusz Oniegin", zarejestrowane w Teatrze Miejskim w Petersburgu.

ROCK, POP, JAZZ I INNE

PASMO JAZZOWE, ŚRODY, OK. PÓŁNOCY
Wiosną TVP Kultura zaprasza w środy na wieczorne pasmo dla miłośników jazzu. W marcu na antenie zagoszczą gwiazdy z najwyższej półki, m.in. trębacz Avishai Cohen, perkusista Jeff Tain Watts i basista Joe Martin, którzy wzięli udział w koncercie „Tribute to Stańko", poświęconym zmarłej w ubiegłym roku legendzie polskiego jazzu. Podczas wyjątkowego wydarzenia Jazz & The Philharmonic zarejestrowanego w ramach festiwalu Jazz Roots w Miami światowej klasy muzycy połączą muzykę klasyczną i jazzową. Wiosną nie zabraknie także zapisów koncertów z ważnych festiwali jak: Nice Jazz Festival z udziałem Woman to Woman i Becca Stevens Band), czy Balloise Session w Szwajcarii, w ramach którego wystąpił Marcus Miller.
Kwiecień poświęcony będzie w całości Krzysztofowi Komedzie, którego 50. rocznica śmierci mija 23.04. TVP Kultura przypomni archiwalne audycje z udziałem niezapomnianego kompozytora i pianisty oraz koncerty z jego muzyką w wykonaniu wybitnych artystów.

SCENA ALTERNATYWNA, OD 10 MARCA, NIEDZIELA, OK. GODZ. 23:00
W niedzielne wieczory na Scenie alternatywnej TVP Kultura nadal pojawiać się będą najciekawsi polscy artyści młodego pokolenia związani z jazzem, rockiem, muzyką elektroniczną czy eksperymentalną. W premierowych odcinkach programu wystąpią m.in. Yoachim, Kasai, Reni Jusis i Lonker See.

ANTYFONIE, PONIEDZIAŁEK, OK. GODZ. 23:00
Od 11 marca, w co drugi poniedziałek TVP Kultura zaprasza na premierowe odcinki cyklu dokumentalnego Antyfonie, ukazującego panoramę zjawisk i postaw twórczych związanych z rozwojem, ewoluowaniem i stanem bieżącym polskiej sceny muzyki eksperymentalnej.

MUZYCZNE PASMA DOKUMENTALNE, PIĄTEK OK. GODZ. 22:30 I SOBOTA OK. GODZ. 19:00
8 marca TVP Kultura zaprosi widzów na pierwszy odcinek serii dokumentalnej „Amerykański epos", fascynującej opowieści o narodzinach muzyki w Ameryce na początkach XX wieku. Każdy z 4 odcinków bogaty jest w materiały archiwalne i wypowiedzi współczesnych artystów, którzy uczestniczą również w zarejestrowanym koncercie z wykorzystaniem autentycznych instrumentów i sprzętu studyjnego z omawianej epoki. W określanym przez krytyków jako jednym z najlepszych dokumentów poświęconych historii muzyki udział wzięli m.in. Jack White, Elton John, Willie Nelson, Alabama Shakes czy Nas. Muzycy zabiorą widza w muzyczną odyseję do Memphis, na Hawaje i równiny Teksasu, by doświadczyć klimatu i emocji towarzyszących pierwszym studyjnym nagraniom. Narratorem serii jest Robert Redford.
W kolejnym miesiącu na brytyjską legendę Johna Lennona nowe światło rzuci bogato ilustrowany mało znanymi archiwaliami dokumentami film „Looking for Lennon", który koncentruje się w szczególności na życiu prywatnym artysty.
O jednym z najbardziej wpływowych muzyków lat 50. i 60. XX wieku opowie dokument „Zastrzeliła mnie pani. „Życie i śmierć Sama Cooke'a". Nazywany królem soulu afroamerykański piosenkarz, kompozytor i muzyk zmarł w grudniu 1964 roku w okolicznościach, które do dziś są owiane tajemnicą i budzą emocje.

KONCERTY ROCK/POP, SOBOTA, OK. GODZ. 22:30

Wiosną na widzów TVP Kultura czekać będą artyści z różnych stron muzycznego spektrum. Na koncercie zarejestrowanym w sali L'Aéronef we fracuskim Lille wystąpi była wokalistka Iindie rockowej grupy Gossip Beth Ditto. Fani ekstremalnej muzyki bądą mogli zobaczyć występ znanej z żywiołowych występów na żywo grupy The Dillinger Escape Plan, grającej nie dającą się zaszufladkować mieszankę mathcore'u, jazzu, elektroniki i afrokubańskich rytmów.

(-)
Materiał TVP
15 lutego 2019
Teatry
TVP Kultura

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...