Radosław Paczocha w zespole Wybrzeża

Radosław Paczocha zastępcą dyrektora i kierownikiem literackim Teatru Wybrzeże

Serdecznie witamy w zespole Teatru Wybrzeże na stanowisku zastępcy dyrektora i kierownika literackiego Radosława Paczochę.

Radosław Paczocha (ur. 1977) - dramatopisarz, scenarzysta i dramaturg. Jest absolwentem filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim oraz Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie. Zaczynał pracę jako krytyk teatralny w miesięczniku „Teatr" (lata 2003-2004). Drukował także artykuły, recenzje i dramaty w miesięcznikach „Dialog", „Scena", a także w wydawnictwach jubileuszowych Teatru Narodowego oraz Teatru Studio.

W latach 2004 – 2010 pracował w Teatrze Powszechnym w Warszawie na stanowisku sekretarza literackiego. Jednocześnie od roku 2009 jego sztuki są regularnie wystawiane w polskich teatrach. Jest laureatem gdańskiego konkursu dramaturgicznego „Windowisko" 2008 (za sztukę "Zapach czekolady"), laureatem konkursu dramaturgicznego Metafory Rzeczywistości 2009 (za sztukę "Przyjaciel"), dwukrotnie zdobywał również nagrody i wyróżnienia w łódzkim konkursie „Komediopisanie". Poza tym jest autorem dramatów: „Bar Babylon", „Beniamin", „Broniewski", „Być jak Kazimierz Deyna", „Emigrantki", „Faza Delta", „Ferragosto", „Każdemu Everest", „Kościuszko". „Ostatnia bitwa", „Powstaniec Thiel", „Rewolucja zwierząt", „Ruscy", „Tango Łódź", „Urodziny czyli Ceremonie Żałobne w czas radosnego święta", „Uwodziciel", „Wizyta", „Zabić celebrytę".

Napisał także wiele teatralnych adaptacji, m.in. adaptację „Anny Kareniny", „Dziejów grzechu", „Kariery Nikodema Dyzmy", „Mefista", „Opowieści Z Narnii", „Układu", „Widnokręgu".

Ma za sobą ponad pięćdziesiąt teatralnych realizacji w Polsce (jako autor, adaptator oraz dramaturg) i kilka zagranicą (m.in. w Teatrze Narodowym w Tbilisi, w Slovenskim Divadlo w Bratysławie, a także dwie realizacje w teatrach w Dublinie). Jego sztuki tłumaczone były na języki: angielski, czeski, gruziński, niemiecki, rosyjski, słowacki. Kilkukrotnie spektakle oparte na jego sztukach lub adaptacjach były prezentowane w TVP Kultura, jedna ze sztuk została zrealizowana w ramach projektu „Teatroteka", a na podstawie komedii „Być jak Kazimierz Deyna" powstał film fabularny. Spektakle oparte na jego dramatach dwukrotnie werdyktem publiczności wygrywały Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi.

W latach 2017-2020 Paczocha reprezentował polską dramaturgię w projekcie „Fabulamundi", który miał na celu promocję współczesnej dramaturgii europejskiej połączoną z wymianą doświadczeń pomiędzy dramaturgami z wielu krajów Europy.

Radosław Paczocha od roku 2016 był etatowym dramaturgiem Teatru Wybrzeże.

(-)
Materiał Teatru
10 listopada 2021

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia