Radosne spotkania ze sztuką dla dzieci

Teatr Małego Widza w Warszawie

Teatr Małego Widza startuje z nowym projektem edukacyjno-artystycznym dla dzieci i całych rodzin "Take part in Art".

Projekt edukacyjny "Take part in art" to seria autorskich warsztatów teatralnych, muzycznych, plastycznych i sensorycznych będących wyjątkową okazją do twórczego i radosnego spotkania ze sztuką. "Take part in art" to przestrzeń dla kreatywności i niczym nieskrępowanej dziecięcej wyobraźni. Atrakcyjne warsztaty i zajęcia służą nie tylko zabawie, ale przede wszystkim zachęcają do udziału w procesie twórczym, do eksperymentowania, doświadczania, fantazjowania, a także rozwijania wrażliwości na barwy, kształty, faktury, dźwięki. Dzieci, dzięki zabawie, która jest dla nich naturalną formą aktywności, poznają, badają i oswajają świat. Program "Take part in art" powstał z myślą o stwarzaniu dzieciom okazji do odkrywania własnych możliwości, kształtowania swojego charakteru, a łącząc elementy zabawy, pracy i nauki rozwijania ich wrażliwość i zdolności twórczych. Wszystkie nasze działania zakładają aktywne uczestnictwo dzieci w procesie twórczym, i to właśnie proces twórczy, a nie jego ostateczny efekt, jest w centrum naszych zainteresowań.

Od tego jak będziemy wprowadzać dzieci w "kulturalny świat", jakie będą te ich pierwsze doświadczenia z różnymi formami sztuki, w jaki sposób będziemy budować ich wrażliwość, uczyć rozumienia różnorodnych zjawisk, kodów i symboli, będzie zależało jakich będziemy mieli przyszłych, "dorosłych" twórców i odbiorców sztuki.

Część warsztatów w ramach projektu "Take part in art" będzie odbywała się cyklicznie, jak np. warsztaty muzyczne, część natomiast będzie przygotowywana z okazji różnych ciekawych wydarzeń - ich tematyka będzie zmieniała się w każdym miesiącu. Do udziału w tworzeniu programu "Take part in art" zaprosiliśmy doświadczonych artystów i twórców.

Program edukacji muzycznej w ramach projektu "Take part in art" to seria autorskich warsztatów, które w sposób daleki od tradycyjnego wspierają rozwój muzykalności, sprawności i umiejętności muzycznych. Dzieci, dzięki zabawie, która jest dla nich naturalną formą aktywności będą miały okazję do odkrywania własnych możliwości, kształtowania swojego charakteru i zdolności twórczych, rozwijania wyobraźni, pomysłowości, wrażliwości muzycznej i emocjonalnej. Wszechstronne ćwiczenia na zakresu melodyki, rytmiki i harmoniki uwzględniają zarówno cele ogólnorozwojowe jak i te ściśle muzyczne - będziemy tworzyć, przetwarzać i powtarzać różnorodne rytmy, bawić się tempem, dynamiką, poznamy podstawowe wartości nutowe, metrum, a także dowiemy się jak ważna jest w muzyce pauza. Warsztaty rozwijają zdolności estetycznego i emocjonalnego przeżywania muzyki. Uczą poczucia rytmu i muzycznego myślenia, doskonalą umiejętności manualne, ćwiczą pamięć i słuch muzyczny, dykcję i artykulację, uczą współdziałania w grupie oraz tworzenia muzyki tylko i wyłącznie za pomocą ciała.

Warsztaty cykliczne (będą odbywały się co miesiąc ):

"Bajki robotów"

Zadaniem dzieci będzie stworzenie w pełni zsynchronizowanej armii robotów. Ćwiczenia i zabawy składające się na warsztat pt. "Bajki robotów" mają za zadanie wspierać rozwój mowy, ćwiczyć głos, dykcję i artykulację, doskonalić umiejętności myślenia, zapamiętywania, porównywania, analizowania i uogólniania, a także rozwijać koordynację głosowo-ruchową. Dzieci będą również ćwiczyć koncentrację uwagi, orientację przestrzenną oraz szybką reakcję na określone polecenia.

"Eskimoska wioska"

Co roku w eskimoskiej wiosce Khula Khula zbiera się Rada Plemienia. Zadaniem Rady jest dbanie o dobro wioski. Za pomocą muzyczno-rytmicznych zaklęć Rada przepędza choroby i sprowadza do wioski same pomyślne zdarzenia. Warsztat pt "Eskimoska wioska" koncentruje się wokół ćwiczeń rytmicznych, rozwija koordynację ruchową i manualną, uczy słuchania i rozumienia rytmu. Zabawy rytmiczne w eskimoskiej wiosce ćwiczą refleks, pobudzają aktywność dzieci, rozwijają spostrzegawczość, wyobraźnię i pamięć. Nie zabraknie tu również miejsca na dziecięce improwizacje taneczne.

"La scala del coro"

Przeniesiemy się w naszej wyobraźni do La Scali - najsłynniejszej opery świata. Będziemy śpiewać piano, forte, chiaro, scuro, staccato, legato zamienimy się w słynnych śpiewaków operowych, wirtuozów wokalnych stylu bel canto. Jak zwykle będziemy się uczyć poprzez zabawę. Za pomocą różnorodnych zadań wokalnych dzieci będą miały okazję ćwiczyć głos, oddech, dykcję i artykulację, kształcić słuch i poznawać siebie jako instrument. Warsztaty "La Scala del coro" koncentrują się wokół melodyki - poprzez zabawę, eksperymentowanie i doświadczanie przybliżają dzieciom takie pojęcia muzyczne jak dynamika (głośno-cicho), tonalność (wysoko-nisko), rejestry (głowowy - piersiowy), pauza i gama. A po rozgrzewce i rozmaitych zabawach wokalnych przyjdzie czas na grande finale na miarę opery La Scala. Nasz chór zabrzmi forte i bel canto.

Warsztaty poprowadzi:

Bartek Caboń - absolwent wokalistyki Wydziału Jazzu i Muzyki Estradowej na Uniwersytecie Marii Curie -Skłodowskiej w Lublinie. Wokalista, gitarzysta, pianista, kompozytor, producent muzyczny. Certyfikowany trener wokalny. Od 2009 związany z metodą Speech Level Singing będącą najskuteczniejszą metoda szkolenia głosu na świecie. Jako jedyny w Polsce posiada certyfikat 3go stopnia SLS.

Metoda SLS jest wykorzystywana m.in. na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach oraz w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Wychowankami metody SLS są m.in.: Michael Jackson, Stevie Wonder, Natalie Cole, Tina Turner, Ray Charles, Cher, Céline Dion, Janet Jackson, Madonna, Sinéad O'Connor, Ozzy Osbourne, Prince, Barbra Streisand, David Gilmour, Bob Dylan, Julio Iglesias, Ricky Martin, Diana Ross.

Bartek Caboń jest twórcą i prowadzącym pierwszej w Polsce audycji o śpiewie Vocafilia emitowanej w Radiu Wnet.

Współpracuje z wokalistami praktycznie wszystkich stylistyk (od klasyki do hip hopu) min. z: Nataszą Urbańską, Eweliną Lisowską, Red Lips, Ewą Broczek i Anitą Koncą. Współpracował min. z: Budką Suflera, Urszulą, My Key, Kasią Jaguścik, Marcinem Maliszewskim, zespołem Forma, Martą Butryn, Basią Szade, Gosią Stępień, Izabelą Trojanowską, Radiem Lublin, grupą Press, Łukaszem Wójcikiem (Klucze), grupą Vox, Szeligowski Brass Band, Holy Honza, Dr Embe, Janem Kondrakiem (Federacja Bardów), Teatrem Hybrydy.

(-)
Materiał Teatru
11 marca 2014

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia