Reflektory na studentów

6. Międzynarodowy Festiwal Szkół Teatralnych "Itself" - Warszawa

Spektakle studenckie, ze szczególnym uwzględnieniem przedstawień dyplomowych, to nietypowe produkcje teatralne. Nie powstają z myślą o prawach komercyjnego rynku, nie są też zwykle (albo przynajmniej - nie powinny być) tworami podporządkowanymi ego i indywidualności ich reżyserów. Reflektory skierowane są za to na młodych adeptów aktorstwa, dopiero rozpoczynających przygodę z zawodem. Kreacje, jakie tworzą w spektaklach dyplomowych to podsumowanie ich edukacji, prezentacja wiedzy i umiejętności, jakie nabyli podczas kilkuletnich, intensywnych studiów. Role te mają za zadanie podkreślić szczególne predyspozycje i zdolności każdego ze studentów, wyróżniające ich z tłumu marzących o karierze scenicznej i filmowej. Są ich wizytówką, z którą wychodzą poza mury uczelni w świat rządzony bezlitosną konkurencją

Tak wyobrażamy to sobie zazwyczaj w Polsce. Z jaką zaś myślą powstają przedstawienia wydziałów aktorskich w innych krajach? Nadchodzący tydzień to szansa na zadawanie takich pytań, na konfrontacje, porównania, rozmowy – o roli i wadze szkół w kształceniu artystów teatru w krajach Europy i świata, o przesłankach i funkcjach spektaklu dyplomowego. Oraz, po prostu, o magii i sile teatru samego w sobie.

Wydarzenie, w którym bierzemy udział to już szósta edycja warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych, który Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza organizuje od 2002 roku (od 2003 roku – co dwa lata). W konkursie (nie licząc zatem imprez towarzyszących) zaprezentowano dotąd prawie 80 spektakli, głównie ze Starego Kontynentu, ale również z Azji, Ameryki, Australii. W jury zasiadały światowe sławy, by wymienić tylko Jacquesa Lassalle’a, Walerija Fokina, Marka Ravenhilla, Deę Loher, Andrzeja Seweryna, Felice Ross czy Annę B. Sheppard. Projekty grup kwalifikowanych na festiwal cechuje ogromna różnorodność – zarówno repertuarowa, jaki i stylistyczna. Zaskakują, każą poszerzać percepcję i weryfikować przyzwyczajenia. Zachęcamy widzów, by dali się zadziwić znów, podczas tegorocznej edycji.

Zapraszamy na tydzień obfitujący w moc wydarzeń – spotkań, warsztatów, imprez w klubie festiwalowym, a przede wszystkim spektakli – tych prezentowanych w nurcie offowym oraz trzynastu najważniejszych, stających do konkursu. W 2009 roku triumfowało Centrum Teatru Ateneo z Rzymu z komedią dell’arte Wierna Izabella. Kto zgadnie laury 6 MFST? Przekonamy się już po tygodniu, pełnym, jak mamy nadzieję, wrażeń i inspirujących spotkań.

Hanna Rudnicka
teatrakcje.pl
25 czerwca 2011

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...