Remont dla urody

Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie

Od niemal wszystkich twórców przyjeżdżających pracować do Lublina nieodmiennie słyszy się słowa zachwytu nad pięknem gmachu Teatru Osterwy. Utrzymanie takiego stanu wymaga jednak nieustannych starań. Dlatego w każde wakacje teatr - choć nie gra - nie stoi pusty i cichy. W tegoroczne również

- Nasz gmach jest obiektem zabytkowym, a o zabytki trzeba stale dbać - powiedział nam Ryszard Fijałkowski, zastępca dyrektora teatru. - Dlatego co roku, w ramach możliwości, staramy się wykonywać niezbędne prace, aby nie dopuścić do jakiejkolwiek dewastacji. Raz zakres tych prac jest większy, innym razem mniejszy, ale wciąż, choćby małymi krokami, robimy coś nowego, by gmach teatru przywrócić do dawnej świetności, a może nawet uczynić jeszcze piękniejszym niż kiedyś.

W tym roku głównym miejscem prac było foyer. W trakcie sezonu zauważono, że na ścianach i suficie pojawiły się drobne pęknięcia. Przeprowadzona za pomocą odkrywki stropu ekspertyza wykazała, że były to tylko pęknięcia tynku, który nie zagrażały bezpieczeństwu widzów, ale oczywiście wymagały naprawy. Przez niemal całe wakacje trwały prace prowadzone przez lubelską firmę Mozaico. Teraz foyer przechodzi ostatnią kosmetykę, a jego odbiór ma nastąpić do końca bieżącego tygodnia. Na l września - zapewnia dyr. Fijałkowski - wszystko będzie gotowe na 200 procent. Renowację przeszły też korytarz wokół widowni na parterze oraz główne schody wiodące na balkony. Zostały także zainstalowane nowe reflektory w lożach. Oprócz tych wskazanych miejsc prace objęły również część administracyjną budynku. Zostały tam wymienione instalacje, grzejniki oraz podłogi. - Przy okazji udało się nam wygospodarować pomieszczenie na przechowywanie kapeluszy i innych nakryć głowy - dodaje dyr. Fijałkowski. - Część z nich wciąż jest wykorzystywana w naszych przedstawieniach, inne zaś mają wartość sentymentalną lub historyczną i szkoda by było, gdyby uległy zniszczeniu. Znajdzie się również miejsce dla teatralnego archiwum. Mamy wielkie zbiory materiałów - m.in. zdjęć, programów, plakatów, afiszów i recenzji -dokumentujących długą i bogatą historię naszego teatru i jego artystyczną działalność. Trzeba było koniecznie zadbać o to, aby zachowały się w jak najlepszym stanie.

Andrzej Z. Kowalczyk
Polska Kurier Lubelski
25 sierpnia 2011

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia