Requiem dla ikony

"Projekt 'P'" - reż. Wojtek Blecharz - Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie

Trzecia i ostatnia możliwość spotkania w operze najgorętszych nazwisk młodych polskich twórców. Tym razem kolej na duet kompozytorów, Katarzynę Głowicką ("Requiem dla ikony") i Sławomira Kupczaka ("Voyager"). Obydwa spektakle w ramach tegorocznego "Projektu 'P'" reżyseruje jedna z głównych postaci polskiego młodego teatru, Michał Borczuch.

Katarzyna Głowicka na co dzień mieszka w Holandii, wykłada muzykę komputerową w Belgii, w Królewskim Konserwatorium w Brukseli. Zajmuje się akustycznym repetytywizmem, muzyką fortepianową i wokalną z elektroniką, inspiruje się filmem i teatrem. Jej utwory były wykonywane przez zespoły o światowej renomie (m.in. ensemble recherche, De Ereprijs, Holland Symfonia) oraz podczas m.in. Biennale w Wenecji, na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień", De Suite w Ijsbreker czy Gaudeamus Music Week. Ze współpracy z Krystianem Ladą, Polakiem pracującym w słynnej brukselskiej La Monnaie, zrodziło się "Requiem dla ikony" - opowieść o relacji Jackie Kennedy i Rona Galella - legendarnego amerykańskiego paparazzo.

Sławomir Kupczak stosuje w swej muzyce media elektroniczne, pisze symfonie na sto motocykli, komponuje "Kolibry" i "Rukolę". Z jednej strony reprezentuje wąskie grono wtajemniczonych w arkana muzyki współczesnej, z drugiej z łatwością nawiązuje dialog z odbiorcą masowym. Czyni to poprzez liczne odwołania do wcześniejszych epok w muzyce oraz gatunków współczesnej muzyki popularnej, od popu, przez rock po electro, techno i dance. Ma na swym koncie IV lokatę na 53. Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów Unesco w Paryżu oraz II nagrodę na 48. Konkursie Młodych Kompozytorów w Warszawie. Jest członkiem Związku Kompozytorów Polskich i Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej. Jego kompozycje prezentowano na wielu koncertach i festiwalach, m.in: podczas Musica Polonica Nova we Wrocławiu, na "Warszawskiej Jesieni", Sacrum Profanum, we Francji, Włoszech, w Rosji i Wielkiej Brytanii. Swego "Voyagera" nazwał prowokacyjnie "operą romantyczną". Fragmenty najcenniejszych tekstów kulturowych wysłanych w przestrzeń kosmiczną na pokładzie tytułowej sondy stały się pretekstem do postawienia ludzkości diagnozy.

Spektakle zamykają trwający trzy lata cykl pod nazwą "Projekt 'P'", jedyny zrealizowany przez polski teatr operowy cykl zamówień kompozytorskich u młodych polskich twórców. W jego ramach powstało sześć oper kameralnych, cztery pokazaliśmy w minionych sezonach: "dla głosów i rąk" Jagody Szmytki, "Transcryptum" Wojtka Blecharza, "Zwycięstwo nad słońcem" Sławomira Wojciechowskiego i "Solarize" Marcina Stańczyka. Reżyserii tych spektakli podjęli się dotąd czołowi twórcy teatralni młodego pokolenia: Michał Zadara i Krzysztof Garbaczewski.

Spektakle:

23 maja 2015, godz. 19:00

24 maja 2015, godz. 18:00

(-)
Materiał Teatru
23 maja 2015

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...