Robicie piękny teatr

Miedzynarodowy Dzień Teatru – Teatr Baj Pomorski w Toruniu

Robicie piękny teatr - powiedziała do dyrektora Teatru Baj Pomorski w Toruniu, Zbigniewa Lisowskiego, Renata Puzdrowska, dyrektorka Ogniska Pracy Pozaszkolnej Dom Harcerza w Toruniu, po otrzymaniu statuetki „Rękawiczki Melpomeny", którą na scenie odebrała od Prezydenta Miasta Michała Zalewskiego.

Słowa te w pełni odzwierciedlają pracę aktorów - lalkarzy Teatru Baju Pomorskiego, ale także i pozostałych jego pracowników. Ale czy nie można odnieść ich również do wszystkich osób, które w przeddzień dnia teatru zostały nagrodzone w Baju Pomorskim?

I tak, nagrodę Prezydenta Miasta Torunia z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru otrzymali – Krzysztof Jacek Pysiak oraz Andrzej Korkuz – aktorzy- lalkarze Teatru „Baj Pomorski" w Toruniu, a także Małgorzata Sztamborska, pracowniczka działu gospodarczego i Wojciech Domański pracownik techniczny sceny.

Natomiast statuetkę „Rękawiczki Melpomeny" z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru otrzymały osoby prowadzące w Toruniu zawodowe teatry oraz instytucje, zajmujące się działaniami teatralnymi.

Nagrodzeni zostali - Renata Derejczyk, dyrektorka Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu, Anna Wołek dyrektorka Kujawsko-Pomorskiego Teatru Impresaryjnego, nagrodę w zastępstwie odebrał Grzegorz Mądrzycki, Magdalena Illeczko dyrektorka Młodzieżowego Domu Kultury w Toruniu, Renata Puzdrowska, dyrektorka Ogniska pracy Pozaszkolnej Dom Harcerza w Toruniu, Piotr Drozdowski z Centrum Kultury Dwór Artusa, Maurycy Męczekalski, dyrektor Akademickiego Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa", Łukasz Wudarski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury, którą to statuetkę w zastępstwie odebrała Weronika Droszcz, Wiesław Kusa dyrektor Teatru Vaška w Toruniu oraz Zbigniew Lisowski dyrektor Teatru Baj Pomorski w Toruniu.

Wszystkich nagrodzonych długimi brawami uhonorowali mali widzowie, którzy wraz z rodzicami przybyli do Teatru Baj Pomorski, by świętować ten wyjątkowy dzień. A dyrektor Zbigniew Lisowski, po półrocznej przerwie postanowił zaprezentować cieszący się przeogromnym powodzeniem spektakl „Jaś i Małgosia" w swojej reżyserii.

Był to wybór doskonały, bo tylko tak energetyczny, widowiskowy w formie spektakl muzyczny, z fantastycznym aktorstwem, mógł porwać dzieci, a przy okazji i dorosłych, do wspólnej zabawy. Próg teatralnej magii został przekroczony w momencie, gdy dzieci weszły na widownię przez drzwi szafy, stanowiącej element scenografii, bo w tym spektaklu akcja rozgrywa się i na scenie, i na widowni. Bajkopisarz Mariusz Wójtowicz już od pierwszej chwili nawiązuje z dziećmi fantastyczny kontakt, który niesie ich jak na fali aż do końca spektaklu. A że ma on charakter musicalu, warto podziwiać kunszt wokalny aktorów, a szczególnie Grażyny Rutkowskiej- Kusej. Edyta Łukaszewicz-Lisowska oraz Edyta Soboczyńska tworzą niezapomniany duet wokalno-taneczny, a Marta Parfieniuk-Białowicz w roli Czerwonego Kapturka, pojawiając się w bajce o Jasiu i Małgosi, porywa swą żywiołowością. Zaś Andrzej Korkuz uwodzi dzieci swym tajemniczym uśmiechem. I tytułowi bohaterowie, czyli Jaś Krzysztofa Pardy oraz Małgosia Dominiki Miękus przekonują dzieci o tym, że przyjaźń zwycięża.

Ale spektakl ten, przekonuje dzieci i o tym, jak potężna potrafi być być siła wyobraźni. Jego sercem jest żywiołowość i energia, źródłem której jest muzyka Piotra Klimka, zawierająca motywy musicalowe i ciekawe partie wokalne. A przede wszystkim urzeka dzieci rytmem piosenek. Zbigniew Lisowski prowadzi spektakl bardzo dynamicznie. Tempo wydarzeń trzyma dzieci w napięciu, i co ważne, reżyserskie rozwiązania wciągają w bajkę także dorosłych. I co najważniejsze, Zbigniew Lisowski buduje w tym przedstawieniu świat, w którym przekonuje wszystkich, że mają wpływ na podejmowane decyzje. I że warto w życiu postawić na mądrą przyjaźń, a także objaśnia, dlaczego czasami warto oprzeć się pokusom.

I na koniec. Dawno nie widziałam w teatrze tak spontanicznych i autentycznych reakcji dzieci na toczące się wokół nich wydarzenia. I tak fantastycznie poprowadzonego dialogu postaci scenicznych z młodymi widzami.

I jeszcze jedna ważna rzecz. Zaproszenie dzieci do ich bajkowej „Szafy" w przeddzień wielkiego święta, przekonuje ich, że są dla Baja Pomorskiego najważniejsi, bo nie ma większej radości od tej, żeby być razem z aktorami podczas ich najważniejszej w roku uroczystości.

Ilona Słojewska
Dziennik Teatralny Bydgoszcz
27 marca 2023
Wątki
Dzień Teatru

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...