Royal Opera House

Legendarne sceny, niesamowite wnętrza i magiczny nastrój.

Jeden z najważniejszych (obok English National Opera) gmachów operowych w Londynie, znajdujący się w centralnej części miasta – w dzielnicy Covent Garden. Siedziba Opery Królewskiej (The Royal Opera House) i Królewskiego Baletu (The Royal Ballet).

Fasada, foyer i audytorium pochodzą z 1858 r., Ale prawie każdy element obecnego kompleksu jest efektem gruntownej przebudowy z lat 90. Główne audytorium mieści 2256 widzów, co czyni go trzecim co do wielkości w Londynie, i składa się z czterech poziomów balkonów oraz galerii amfiteatru. Proscenium ma ok. 12 m szerokości i 15 m wysokości. Głównym audytorium jest budynek klasy I.

Opera Królewska, obok takich teatrów jak Teatro alla Scala, Opera Wiedeńska, Gran Teatre del Liceu i Metropolitan Opera, należy do najpiękniejszych i najznakomitszych budynków operowych świata. Od początku istnienia teatr ściąga tłumy widzów z różnych zakątków świata. Na tej scenie występowali i występują polscy artyści, jak: Andrzej Filończyk, Ewa Podleś, Piotr Beczała, Mariusz Kwiecień, Aleksandra Kurzak.

Royal Opera House w londyńskim Covent Garden jest siedzibą dwóch wielkich światowych instytucji artystycznych - The Royal Opera i Royal Ballet - występujących z Orkiestrą Royal Opera House. Występy na żywo odbywają się niemal każdej nocy w tygodniu, a dwanaście produkcji rocznie transmitowanych jest na całym świecie za pośrednictwem kanałów społecznościowych.

Opera Królewska pod kierownictwem artystycznym Antonio Pappano, dyrektora muzycznego i Olivera Mearsa, dyrektora opery, przedstawia szeroki program, w tym nowe produkcje kluczowych dzieł w repertuarze operowym.

Pod kierownictwem Kevina O'Hare'a Balet Królewski słynie z prezentowania wielkich dzieł dziedzictwa, a także ciągłego wprowadzania innowacji i przekraczania granic baletu i tańca. Nowe zamówienia od rezydenta choreografa Wayne'a McGregora, współpracownika artystycznego Christophera Wheeldona i artysty w rezydencji Liam Scarlett, a także gościnnych choreografów Crystal Pite, Arthur Pita, Hofesh Shechter i Twyla Tharp, dodają nowej energii i wymiaru idei założyciela choreografa Fredericka Ashtona.

Royal Opera House odgrywa także wiodącą rolę w szkoleniu rozwijających się talentów artystycznych, w krajowym i internetowym programie uczenia i uczestnictwa w kulturze.

(-)
(na podstawie materiałów Teatru)
31 grudnia 2019

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...