Rozkwitnięcie 40-letniego storczyka

„Na Lightcie" – reż. Weronika Fibich – Teatr Kana w Szczecinie

Spektakl „Na Lightcie" Grupy Korpuskularnej LightOff Grygier/ Fibich/ Nykowski został owiany miejską legendą, dzięki licznym pokazom przedpremierowym. Projekt sygnowany trzema nazwiskami to mix wspomnień technika oświetlenia w średnim wieku. Z pewnością jest to propozycja obowiązkowa dla branżystów, ale czy tylko?

Reżyserka Weronika Fibich (wraz z Tomaszem Grygierem i Piotrem Nykowskim) postanowiła wprowadzić widza za kulisy teatru. Kontrowersyjny specjalista oświetlenia scenicznego przechodzi właśnie bunt czterdziestolatka i robi widowni wykład na temat różnych technik oraz jednostek pomiaru światła. Miotając się na scenie opowiada historie o kłopotach techników, metodach kierowania światła na aktorów czy odkrywa przed publicznością własne marzenia lub pragnienia. Dodatkowo, chce zabłysnąć, a może raczej... zakwitnąć jak storczyk w świetle ulubionych lamp. Wszystko to razem podlane jest branżowymi dialogami i żartami Grygier-Nykowski, które z pewnością bawią wszystkich, pracujących za kulisami teatru, laików nieco mniej.

Widowisko w reżyserii Weroniki Fibich to projekt na pograniczu sztuki performatywnej, reportażu i dokumentu. Mamy tu spektakl w spektaklu, wykład z różnych dziedzin teatru, spowiedź 40-letniego technika-oświetleniowca oraz spojrzenie zza kulis. Prywatne miesza się z publicznym, granice są przesuwane, tożsamość ulega zatarciu, a widz próbuje się połapać w scenicznym chaosie tej bogatej kompilacji.

Na szczęcie aktor i technik oświetlenia Tomasz Grygier buduje tak barwną postać, że nawet laik może coś wynieść z tego spektaklu. Spojrzenie za kulisy sceny, czy przyglądanie się jak światło sceniczne potrafi zwodzić lub załamywać się, na pewno są ożywcze dla teatralnych widzów. „Na Lightcie" przypomina też, że teatr tworzą nie tylko aktorzy, reżyserzy i scenografowie, ale też wiele innych osób, które ciężko pracują w cieniu kurtyny.

Historia oświetleniowca, ciekawe instalacje, wspomniana gra świetlna, dopasowane efekty dźwiękowe i muzyka, sprawiają, że świat teatralnego zaplecza staje się w ciągu tych kilkudziesięciu minut bliższy dla publiczności. Dlatego też warto zobaczyć ten spektakl, nie wspominając już o osobistym rozkwitnięciu 40-letniego storczyka i świetlnym koncercie przypominającym teledysk.

Grupa Korpuskularna LightOff Grygier / Fibich / Nykowski
Instalacje: Patryk Ekonomiuk
Premiera: 14-15 czerwca 2018

Karolina Wysocka
Dziennik Teatralny Szczecin
18 czerwca 2018
Portrety
Weronika Fibich

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia