Rozpoczął się festiwal w Płocku

3. Transgraniczny Festiwal Sztuki im. Stefana Themersona. SkArPa

W Płocku rozpoczął się w sobotę IV Transgraniczny Festiwal Sztuk im. Stefana Themersona "SkArPa". Motywem przewodnim obecnej edycji jest teatr oraz postać i twórczość Franciszki Themerson, żony Stefana, awangardowego prozaika i twórcy filmów eksperymentalnych

Festiwal, który potrwa do 27 października, zainaugurowały konferencja naukowa w płockiej Państwowej Wyższej szkole zawodowej "Muzy, kochanki i partnerki: wielkie kobiety w cieniu wielkich mężczyzn" oraz wystawa "Ludzie i kreski - rysunki z lat 1950-60" Franciszki Themerson otwarta w Płockiej Galerii Sztuki.

Stefan Themersona (1910-88) to urodzony w Płocku awangardowy artysta, m.in. twórca teorii poezji semantycznej, który od 1937 r. przebywał za granicą, najpierw we Francji, a później w Wlk. Brytanii, gdzie zmarł. Jego żona, Franciszka (1907-88), absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, kierowała m.in. założonym wraz z mężem w Londynie wydawnictwem Gaberbochus Press, ilustrowała książki i tworzyła scenografie teatralne.

- Franciszka Themerson była żoną Stefana, jego kochanką i muzą. Była przede wszystkim jego partnerką, zarówno w życiu osobistym, jak i artystycznym. To niezwykła kobieta, artystka, malarka, ilustratorka, która współtworzyła z mężem awangardowe filmy. Ich związek to był uzupełniający się tandem - powiedziała PAP Iwona Markiewicz z Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki, który jest organizatorem festiwalu.

- O tym, jak silna więź życiowa i artystyczna łączyła tę niezwykłą parę może świadczyć to, że kiedy zmarła Franciszka, Stefan przerwał leczenie, uznając, że życie bez niej nie ma sensu. Oboje zmarli w tym samym roku, w odstępie kilku miesięcy - dodała Markiewicz.

W tym roku przypada 25. rocznica śmierci Stefana i Franciszki Themersonów. W Płocku rok 2013 obchodzony jest jako Rok Stefana Themersona.

Podczas obecnej edycji festiwalu "SkArPa" odbędą się m.in. spektakle teatralne, jak "Pan Tom buduje dom" i projekcje filmów Themersonów, w tym m.in. "Przygoda człowieka poczciwego" oraz "Oko i ucho". Gościem specjalnym będzie Jasia Reichardt, mieszkająca w Londynie spadkobierczyni Themersonów i opiekunka ich archiwum, która jest krytykiem sztuki i kuratorem wystaw w Wlk. Brytanii.

W ramach płockiego festiwalu na 25 października zaplanowano uroczyste otwarcie ulicy Themersonów, połączone z happeningiem z udziałem dzieci. Z kolei 26 października w Muzeum Żydów Mazowieckich otwarta zostanie wystawa scenografii Franciszki Themerson do jednej z najsłynniejszych inscenizacji sztuki "Ubu Król" Alfreda Jarry'ego w reżyserii Michaela Meschke z muzyką Krzysztofa Pendereckiego, której premiera odbyła się w Marionetteatern w Sztokholmie (Szwecja) w 1964 r. Na wystawie będzie można obejrzeć m.in. kostiumy i plansze teatralne.

Themersonowie wydali pierwsze angielskie tłumaczenie "Ubu Króla" z rysunkami Franciszki. Publikacja ta będzie tematem wystawy w Książnicy Płockiej "Ubu według Themersonów. Ilustracje i wydawnictwa" oraz panelu dyskusyjnego "Wokół króla Ubu" z udziałem m.in. reżyserów Michaela Meschke i Piotra Szulkina.

(-)
(PAP)
21 października 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia