Rozpoczął się jeden z najstarszych festiwali

48. Festiwal Teatrów Małych Form Kontrapunkt 2013

Spektakl "Paw królowej" oparty na powieści Doroty Masłowskiej w reżyserii Pawła Świątka zainaugurował dziś 48. Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt 2013. Zaplanowano kilkadziesiąt wydarzeń artystycznych - spektakle, spotkania i warsztaty.

W programie Kontrapunktu, jednego z najstarszych festiwali teatralnych w kraju, znalazło się m.in. 12 spektakli konkursowych. Tradycyjnie kilka przedstawień pokazanych będzie także w Berlinie. Festiwal potrwa do 21 kwietnia.

Konkursowy program - poza "Pawiem królowej" (na zdjęciu) - obejmuje m.in.: "Amatorki" i "Kobietę z przyszłości" - oba spektakle w reżyserii Eweliny Marciniak; widowisko muzyczne "Nancy. Wywiad" Claude'a Bardouila z Nowego Teatru; "Cheval" autorstwa dwóch artystów z francuskiej grupy L'Amicale de Production; "The Table" brytyjskiej grupy lalkarskiej Blind Summit Theatre, a także "Kaligulę" Anny Augustynowicz.

Katarzyna Olczak z biura prasowego Kontrapunktu podkreśliła w rozmowie z PAP, że festiwal wyróżnia się na tle innych w kraju m.in. różnorodnym programem i międzynarodowym charakterem. Od kilkunastu lat twórcy festiwalu współpracują z Niemcami.

W tym roku podczas dnia berlińskiego widzowie Kontrapunktu będą mieli okazję zobaczyć najnowsze spektakle dwóch uznanych teatrów niemieckich; w Schaubuehne am Lehniner Platz spektakl w reżyserii Egilla Heidara Antona Palssona i w Deutsches Theater Berlin spektakl Andreasa Kriegenburga. Będzie tam można również zwiedzić muzeum Hamburger Bahnhof - Museum fur Gegenwart mieszczące się w jednym z najstarszych zachowanych dworców w Niemczech. W jego zbiorach są dzieła m.in. Andy'ego Warhola.

Olczak poinformowała, że zaplanowano także dwudniowy polsko-niemiecki panel dyskusyjny poświęcony sztuce aktorskiej. Wezmą w nim udział aktorzy, krytycy teatralni, reżyserzy i wykładowcy z Polski i Niemiec.

W tym roku nowością jest międzynarodowy skład jury Kontrapunktu, w którym zasiedli: norweski dramaturg Per Ananiassen, niemiecki krytyk literacki Thomas Irmer, dramatopisarka i scenarzystka Małgorzata Sikorska-Miszczuk, teatrolog Maryla Zielińska oraz dramatopisarz i reżyser Michał Walczak.

Widzowie festiwalu zobaczą także kilka spektakli pozakonkursowych, m.in. polską premierę sztuki "Greta Garbo przyjechała" w reżyserii Anny Augustynowicz. Jest to koprodukcja Przeglądu Teatru Małych Form Kontrapunkt i szczecińskiego Teatru Współczesnego. Sztuka będzie grana także po zakończeniu festiwalu.

Ostatnim spektaklem Kontrapunktu będzie sztuka "Danuta W." na podstawie autobiografii Danuty Wałęsy "Marzenia i tajemnice". W postać Danuty wcieliła się Krystyna Janda.

Kontrapunkt to również imprezy towarzyszące, wśród nich znalazła się m.in. Noc Performerów, Szczecińska Północ Teatrów, wieczór komedii stand-up, pokaz burleski oraz kabaretu w wykonaniu warszawskiego Klubu Komediowego Chłodna, a także widowisko plenerowe "Bębny Śmierci" francuskiej grupy artystycznej.

Preludium do festiwalu był Mały Kontrapunkt, czyli festiwal dla najmłodszych widzów teatru, który odbył się w zeszły weekend. Wzięli w nim udział m.in. artyści ze szczecińskich teatrów oraz studenci Akademii Teatralnej Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. W ramach cyklu imprez towarzyszących festiwalowi - również w zeszły weekend - odbyła się Zachodniopomorska OFFensywa Teatralna, na której swoje spektakle zaprezentowały zespoły teatralne z regionu.

Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt to jeden z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce. Prezentuje najnowsze nurty i poszukiwania teatru, konfrontuje przykłady różnorodnych stylistyk i języków teatralnej wypowiedzi, dokonania uznanych twórców z interesującymi eksperymentami początkujących artystów.

Po raz pierwszy festiwal odbył się w 1966 r. jako I Szczeciński Tydzień Teatralny. Przyjęta kilka lat temu nazwa Kontrapunkt oddaje charakter szczecińskich spotkań, zestawiających tradycyjne spektakle z przedstawieniami teatrów offowych.

 

(-)
(PAP)
16 kwietnia 2013

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia