Rusza 10. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Efemerycznych "Konteksty"

10. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Efemerycznych "Konteksty" - 23-26 lipca 2020

W czwartek, 23 lipca 2020 o godz. 18.00 rusza 10. jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Efemerycznych KONTEKSTY. Potrwa do 26 lipca 2020.

W tym roku przybierze wyjątkową formę - odbywać się będzie głównie w sieci, na platformie online oraz na Facebooku. Wybrane i możliwe prace zostaną zrealizowane przez artystki i artystów na miejscu w Sokołowsku. Będzie je można oglądać poprzez streaming na stronie. Artyści tegorocznej edycji to m.in. Bożenna Biskupska, Józef Robakowski, Alastair MacLennan, Adina
Bar-On, Karolina Breguła, Izabela Gustowska, a także Open Group (Yuriy Biley, Pavlo Kovach, Anton Varga) i Michał Szota.

„Pandemia nie pozwoliła na dotychczasową formułę festiwalu, jednak nie wpłynęła na obniżenie jego jakości. Paradoksalnie, poprzez dodatkową formę przekazu – platformę online – nasz festiwal został wzbogacony o wiele niezwykłych, nowatorskich wydarzeń" – mówi Zuzanna Fogtt, dyrektor festiwalu KONTEKSTY.

Program festiwalu KONTEKSTY został podzielony na dwie sekcje kuratorskie.
W każdej z nich znajdą się performance, działania dokamerowe, wystawy, spotkania, filmy i instalacje. Będą to unikalne wydarzenia, w których będzie można uczestniczyć tylko w czasie festiwalu. Trzecim filarem tegorocznego projektu będzie indywidualna wystawa Bożenny Biskupskiej „Od materii do materii", którą będzie można zwiedzać w Sokołowsku do 30 września 2020 oraz na www.konteksty.live. Dorobek artystyczny Biskupskiej odzwierciedla drogę jej formalnych poszukiwań, od sztuki figuratywnej, abstrakcję po stworzenie indywidualnego języka artystycznej wypowiedzi w wytyczaniu obrazu.
W osobistym alfabecie dominuje linia, znak i ślad. Artystka eksperymentuje
z różnymi technikami łącząc m.in. malarstwo i performance, a także z materią rzeźbiarsko-malarską wykorzystując m.in. beton, mączkę marmurową, folię negatywową czy olej lniany.

SAMOTNOŚĆ to hasło przewodnie jednej z dwóch linii programowych, jej kuratorką jest Małgorzata Sady. Artystom poddano pod rozwagę szereg konstatacji m.in. samotność jako ostateczna kondycja ludzka; dobrowolna i narzucona emigracja wewnętrzna; współodczuwanie istnienia jako remedium na wyobcowanie. Aktualna sytuacja pandemii nadała temu hasłu jeszcze inny wymiar.

Sekcję tę reprezentują: Adina Bar-On, Daniel Bird, Karolina Breguła, Benjamin Cook/ LUX, Dariusz Fodczuk, Izabela Gustowska (we współpracy: Mateusz Bratkowski, Ziemowit Dąbrowski, Mieszko Dobek, Amanda Dróżdż, Barbara Gryczan, Izabella Gustowska, Dominika Hoyle, Ewa Jastrząb, Agata Kneć, Wiktor Krajcer, Lena Lubińska, Anna Niestatek, Alicja Nowicka, Sergiej Paradżanow, Joanna Pietrowicz, Kaja Róg, Lidia Stachowska, Katarzyna Suberlak, Martyna Tokarska, Weronika Witkowska, Izabela Sitarska, Magdalena Żołędź), Alicja Jodko/Mariusz Jodko, Yola Kudela, Ema Kugler, Katya Libking, Alastair MacLennan, Jörg Piringer, Lawinia Rate, Józef Robakowski, Nigel Rolfe, Adéla Součková, Mischa Twitchin, Louisiana Chanel, Ewa Zarzycka i Andrea Luka Zimmerman.

W tym roku warto zwrócić uwagę na odniesienia artystów do pandemii – w tej tematyce poruszają się Izabela Gustowska, Nigel Rolfe, Alastair MacLennan, Yola Kudela i David Hockney. Specjalnie z okazji 10. edycji KONTEKSTÓW została przygotowana instalacja Karoliny Breguły i Dariusza Fodczuka, film odnoszący się do realizacji artystów festiwalowych, prezentowany na monitorze w lesie.

„Sokołowsko to takie szalone i zarazem z destruowane miejsce, śląskie Davos jak z Czarodziejskiej Góry Tomasza Manna. Spędziliśmy tutaj cztery poświąteczne dni styczniowe 2020 roku, wolni i rozgadani, nieświadomi co czeka nas w nadchodzących miesiącach. Byliśmy przekonani, że powrócimy tutaj latem i zatoczy się koło pomiędzy zimowym styczniem a gorącym lipcem 2020. Nikt z nas nie przewidywał, że tajemniczy krąg uwięzi nas w sieci, a życie i sztuka przeniesie się do wirtualnej przestrzeni i strategicznej formuły online"- mówi Izabela Gustowska we wstępie do filmów „Kilimandżaro" i „Isolation Point 2020", stworzonych wspólnie ze swoimi doktorantami z pracowni Filmu Eksperymentalnego Wydziału Sztuki Mediów Uniwersytetu Artystycznego
w Poznaniu. Sama artystka pokazuje też swój film „Raz, dwa, trzy...", będący artystyczną reakcją na pandemię.

Jedną z pozycji festiwalowych są emisje Lousiana Chanel, a w nich wypowiedzi kultowych osobowości – Olgi Tokarczuk, Davida Hockneya, Laurie Anderson, Marie Kølbæk Iversen i Sjón.

Od zawsze na KONTEKSTACH obecna jest Ewa Zarzycka z kolejnym odcinkiem serialu performance mówionego, tym razem zatytułowanego "O ratowaniu planety" (część 2), po raz kolejny w Sokołowsku pojawi się również Józef Robakowski, tym razem z programem „Odniesienia" oraz Alaistair MacLennan.

KONTEKSTY 2020 to również premiery filmów: „Here for Life" Andrei Zimmerman, poprzedzony rozmową Bena Cooka z reżyserką, tryptyk Sergieja Paradżanowa z wprowadzeniem Daniela Birda oraz krótkie filmy z lat 90. i długi metraż „The Man of Shadows" Emy Kugler z wprowadzeniem Lawinii Rate.

Linia programowa sekcji CHOREOGRAFIE TERENOWE, pod opieką kuratorek Marty Czyż, Julii Wielgus oraz Joanny Zielińskiej, zakłada odniesienie się do wątków azylu, schronienia i relacji z innymi ludźmi w naturze, z dala od cywilizacji. Zaproszeni do projektu artyści i artystki działają w polu sztuk performatywnych poszerzonych o różne elementy, które w ostatnich latach w znaczny sposób zmieniły praktyki artystyczne, zahaczając o pole teatru, choreografii i innych dziedzin. Choreografie terenowe mają wyróżnić te nowe praktyki poprzez udział artystek i artystów, którzy w znaczący sposób przyczynili się do tej zmiany. Wśród nich: Dobrawa Borkała, BWA Sokołowsko (Jan Wolski, Konrad Żukowski), Sebastian Cichocki, Galeria Komputer, David Horvitz, Dafna Maimon i Ethan Haynes, KEM, Joachim Koester, Honorata Martin, Open Group (Yuriy Biley, Pavlo Kovach, Anton Varga), Michał Szota, Urszula Zajączkowska.

W Sokołowsku na miejscu swoje działania prezentują Dobrawa Borkała, KEM, Open Group, Sebastian Cichocki, Urszula Zajączkowska, galeria Komputer. Na miejscu będą też dostępne wystawy Michała Szoty i BWA Sokołowsko.

Szczegółowy program festiwalu na stronie konteksty.live

Wszystkie wydarzenie będą dostępne: na platformie online, oraz na Facebook.

Udział w festiwalu jest bezpłatny. Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Efemerycznych KONTEKSTY jest Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ.

Partnerzy Festiwalu:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Austriackie Forum Kultury, Czeski Instytut Kultury w Warszawie

(-)
Materiał nadesłany
22 lipca 2020

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia