Rusza festiwal

1. Białołęcki Festiwal Komediowy Zabafka

W drugi weekend września odbędzie się pierwsza edycja Białołęckiego Festiwalu Komediowego Zabafka. Warszawiaków czeka teatralne podsumowanie lata oraz humorystyczne zainaugurowanie nowego sezonu artystycznego.

Na deskach sceny Białołęckiego Ośrodka Kultury gościć będą trzy teatry z Polski: Teatr im. St. I. Witkiewicza z Zakopanego ze spektaklem "Witkacy - Appendix", Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki z Białegostoku z "Rozkładami jazdy" oraz Teatr Współczesny ze Szczecina z przedstawieniem "Dobry wieczór Fogg". Królować ma dobra komedia i dobra zabawa.

"Ideą festiwalu jest zaprezentowanie mieszkańcom Białołęki i całej Warszawy repertuaru, którego nie znają. Wyselekcjonowane przez nas propozycje to spektakle prężnie działających ośrodków teatralnych o wysokim poziomie artystycznym, których przeciętny stołeczny widz nie jest w stanie zobaczyć" - mówi Krzysztof Mikołajewski, dyrektor BOK.

Pierwszego dnia Festiwalu ZABAFKA wystąpi Teatr Witkacego - legendarna grupa poszukiwań artystycznych utworzona w latach 80. XX wieku, uhonorowana nagrodą Konrada Swinarskiego przyznawaną przez miesięcznik "Teatr". Znani z niekonwencjonalnych inscenizacji i oryginalnego repertuaru, przedstawią w Warszawie spektakl oparty na twórczości ich patrona. "Witkacy - Appendix" to błyskotliwa opowieść o nas samych, niepozbawiona humoru i ironii.

"Festiwalem ZABAFKA chcemy również zadać pytanie o sens istnienia teatru impresaryjnego w stolicy Polski, teatru, który nie produkowałby własnych przedstawień, ale skupiałby się na pokazaniu tych najbardziej wartościowych z całego kraju" - dodaje Mikołajewski.

Organizatorem Białołęckiego Festiwalu Komediowego jest Białołęcki Ośrodek Kultury oraz Stowarzyszenie Międzynarodowych Inicjatyw Kulturalnych.

Program

Piątek (12.09), godzina 20.00, "Witkacy - Appendix" Teatr im. St. I. Witkiewicza, Zakopane;

Sobota (13.09), godzina 19.00, "Rozkłady jazdy" Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki, Białystok;

Niedziela (14.09), godzina 19.00, "Dobry wieczór Fogg" Teatr Współczesny, Szczecin.

(Opisy spektakli w załączeniu).

Piątek (12.09), godzina 20.00

Witkacy - "Appendix"

Teatr im. St. I. Witkiewicza, Zakopane

"Appendix" to adaptacja "Narkotyków", "Niemytych dusz", wierszy Stanisława Ignacego Witkiewicza i poezji Rainera Marii Rilkego w przekładzie Mieczysława Jastruna. Przy akompaniamencie muzyków grających na żywo, występują zjawiskowi aktorzy Teatru Witkacego. Spektakl pełen abstrakcyjnego humoru, niespotykanej formy i dobrej, inteligentnej zabawy. Minimalna scenografia podkreśla wspólnotowość i ducha zespołu z Zakopanego, który za temat swojej sztuki obiera... nas samych. Humorystyczne scenki, niespodziewane sytuacje i błyskotliwe komentarze to esencja Witkacego. Tylko czy kiedy dotrze już do nas z kogo się śmiejemy, nadal będzie nam do śmiechu?

Sobota (13.09), godzina 19.00

"Rozkłady jazdy"

autor: Petr Zelenka (przeł. Krystyna Krauze)

na podst. Chińczyków Michaela Frayna

Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki, Białystok

Dwójka aktorów zamiast pięciu i dramat, który trzeba za wszelką cenę wystawić? Jeśli dodamy, że ta para to małżeństwo przeżywające rozwód, rysuje się scenariusz prawdziwej katastrofy. Wielbicieli Czego nie widać Michaela Frayna urzeknie precyzyjna konstrukcja jego farsy Chińczycy, którą usilnie starają się wystawić bohaterowie Petra Zelenki. Przenikający się świat sztuki i rzeczywistości, teatru w teatrze i zagadki, w której odkrycie zostają wplątani widzowie, jest nie tylko znakomitym polem dla komediowych popisów głównych bohaterów, ale także doskonałym komentarzem otaczającej nas rzeczywistości. Marzeń, wyborów i prozy życia

Niedziela (14.09), godzina 19.00

"Dobry wieczór Fogg"

Teatr Współczesny, Szczecin

Siedemnaście zabawnych, pełnych humoru, a czasem sentymentalnych piosenek Mieczysława Fogga w aktorskiej interpretacji. Zrealizowany z lekkością i dowcipem spektakl, nawiązuje do klimatu przedwojennych kabaretów. W programie muzycznego przedstawienia znalazły się zarówno hity, takie jak Mały biały domek, To ostatnia niedziela, czy W małym kinie, a także mniej znane kompozycje, które mogą zachwycić przede wszystkim doskonałym, literackim poczuciem humoru. Przewodnikiem po świecie piosenek, które towarzyszyły kilku pokoleniom Polaków jest sam duch Mieczysława Fogga!

Miejsce

Białołęcki Ośrodek Kultury

ul. Vincenta van Gogha 1

www.bok.waw.pl

Rezerwacja biletów

sekretariat@bok.waw.pl, tel. (22) 614 66 56

Ceny biletów

25 zł/spektakl, ulgowe (młodzież, seniorzy) - 20 zł/spektakl, karnet (3 spektakle) - 60 zł.

(-)
Materiał festiwalowy
10 września 2014

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia