Rusza największe krakowskie święto teatru

4. Międzynarodowy Festiwal Teatralny BOSKA KOMEDIA

Dziś rusza największe krakowskie święto teatru. Przed nami prawie czterdzieści wyjątkowych dla polskiego teatru wydarzeń - spektakli, warsztatów, spotkań z artystami. Do 15 grudnia Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia zaprasza w podróż po wszystkich kręgach teatru

Pierwsze dni zdominują spektakle eksperymentalnego cyklu prapremier (cykl: Purgatorio).

We czwartek (8 grudnia) zapraszamy do obejrzenia dwóch nowych, "czyśćcowych" produkcji: na Scenie Kameralnej Narodowego Starego Teatru - "Aleksandra. Rzecz o Piłsudskim" (reż. Marcin Liber), a Teatrze Łaźnia Nowa - "W imię Jakuba S." (reż. Monika Strzępka).

Pierwszy z nich to teatralna opowieść o drugiej żonie marszałka Józefa Piłsudskiego, Aleksandrze. Zobaczymy ją nie tylko jako partnerkę najważniejszego w kraju polityka ale też kobietę o burzliwej przeszłości. Z kolei Monika Strzępka spróbuje nas przekonać, że dzisiejsi Polacy aspirujący do klasy średniej to potomkowie Jakuba Szeli. Na jego postać spojrzymy zarówno z perspektywy historii jak i teraźniejszości.

W piątek kolejne spektakle: "Jak nie teraz to kiedy, jak nie my to kto?" (reż. Małgorzata Głuchowska) na Scenie Stolarnia w Teatrze Ludowym, czyli najnowsza historia polski zmieszczona na pokładzie okrętu, "Pan Tadeusz, czyli ostatni zajazd na Litwie" (reż. Mikołaj Grabowski) na Dużej Scenie Narodowego Starego Teatru - spektakl poruszający temat bolesnego poszukiwania utraconej ojczyzny i wreszcie - prezentacja najnowszej produkcji Łaźni Nowej "Wejście smoka". Trailer w reżyserii Bartosza Szydłowskiego, w którym w szarej polskiej rzeczywistości lat 80. zobaczymy niemalże wszystkie znaczące postaci kultowego filmu.

W sobotę (10 grudnia) odbędzie się także czytanie sceniczne sztuki "Obywatel K." (reż. Piotr Ratajczak), a w niedzielę (11 grudnia) - pokaz specjalny "Iwony, księżniczki Burgunda" w reżyserii Mariána Pecko przygotowana w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki.

Boska Komedia będzie także szansą bezpośredniego spotkania z najważniejszymi postaciami polskiej sceny teatralnej (m.in Moniką Strzępką, Janem Klatą, Mają Kleczewską i Pawłem Miśkiewiczem). Wszystko w ramach tegorocznych Scen Dantejskich, czyli dyskusji odbywających się codziennie od najbliższej niedzieli aż do czwartku. Twórców teatralnych i dziennikarzy zapraszamy natomiast w poniedziałek (12 grudnia) o godz. 9.30 do Centrum Festiwalowego w Pałacu pod Baranami na Edinburgh Festival Fringe Road Show Kraków: sympozjum na temat możliwości udziału w festiwalu w Edynburgu.

Cykl "niebiański" (Paradiso) zaprezentowany zostanie w weekend. Wśród zaproszonych na tegoroczną Boską znaleźli się Małgorzata Bogajewska i jej "Barbelo, o psach i dzieciach", Szymon Kaczmarek ze spektaklem "Nasze Miasto" oraz Małgorzata Głuchowska, która na scenie Jamy Michalika pokaże sztukę "Córeczki".

Największe, wręcz "piekielne" (cykl: Inferno) emocje konkursowe zaczną się w sobotę. Obejrzymy aż dziesięć najlepszych spektakli sezonu: "Utwór o matce i ojczyźnie" (reż. Jan Klata), "Tęczowa Trybuna 2012" (reż. Monika Strzępka), "Mickiewicz. Dziady. Performance" (reż. Paweł Wodziński), "Życie seksualne dzikich" (reż. Krzysztof Garbaczewski), "Babel 2" (reż. Maja Kleczewska), "Judyta" (reż. Wojtek Klemm), "Klub Polski" (reż. Paweł Miśkiewicz), "Bracia Karamazow" (reż. Janusz Opryński), "Joanna Szalona; Królowa" (reż. Wiktor Rubin) i "Ojciec" (reż. Agata Duda-Gracz). Międzynarodowe jury ekspertów teatralnych ogłosi werdykt późnym wieczorem 15 grudnia.

***
MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TEATRALNY BOSKA KOMEDIA - to święto teatru, w którym najlepsze polskie przedstawienia prezentowane są w pierwszym polskim "showcase" z prawdziwego zdarzenia. Obok przeglądu spektakli polskich, walczących o tytuł najlepszego przedstawienia ostatniego roku oraz o statuetkę Boskiego Komedianta, występują tu również zagraniczne grupy teatralne, a festiwalowi towarzyszą spotkania z filozofami, teoretykami teatru i krytykami. Do wyboru spektakli, które znalazły się w przeglądzie współczesnego teatru polskiego, zapraszani są najwybitniejsi polscy krytycy teatralni, dziennikarze i recenzenci. Dzięki ich wyborom na największych krakowskich scenach goszczą najlepsze spektakle danego sezonu, a o tym, do kogo trafi statuetka Boskiego Komedianta, decyduje niezależne, międzynarodowe jury. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Bartosz Szydłowski.

Krakowskie Biuro Festiwalowe to wiodąca polska instytucja realizująca najważniejsze wydarzenia kulturalne w skali kraju i Europy. Organizuje prestiżowe festiwale: Misteria Paschalia i Sacrum Profanum, jest także promotorem takich projektów kulturalnych jak: Festiwal Muzyki Filmowej, Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Plus Camera, Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia, Międzynarodowy ­­­­Festiwal Literacki im. Josepha Conrada, Burn Selec­tor Festival, a także przyciągających wielotysięczną publiczność imprez plenerowych o ogromnym rozmachu, jak: ­Wianki oraz WOW!night Music Square Session na Rynku Głównym w Krakowie.

(-)
Materiały Organizatorów
8 grudnia 2011

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia