Rusza przebudowa Teatru Lalek w Opolu

Remont głównego budynku nie oznacza przerwy w pracy

Opolski Teatr Lalki i Aktora zamknął dużą scenę, a także główne wejście. To znak, że ruszyła przebudowa, na którą czekaliśmy kilkadziesiąt lat. Koniec prac dopiero w 2014 roku.

Zamiast widzów i aktorów na dużej scenie spotkaliśmy wczoraj ekipy, które demontowały sprzęt. Trwały przygotowania do rozbiórki ścian.

- Kucie ścian i demontaż zaczął się już w pomieszczeniach zaplecza. Z dużą sceną i głównym wejściem od ulicy Kośnego żegnamy się na półtora roku - mówi Krystian Kobyłka, dyrektor Opolskiego Teatru Lalki i Aktora

Przebudowa głównego budynku teatru nie oznacza jednak, że "lalki" przestają funkcjonować.

- Wprawdzie w ubiegłym roku zagraliśmy 409 spektakli i taki wynik trudno będzie powtórzyć, ale do maksimum postaramy się wykorzystać małą scenę (to nowa część teatru, która powstała kilka lat temu - red.) - opowiada Krystian Kobyłka - Od marca będziemy grać także w poniedziałki, czego wcześniej nie praktykowaliśmy, zamierzamy też sporo jeździć po Polsce. Już wiemy, że wystąpimy w Warszawie, Bydgoszczy i Białymstoku. Będzie też nowy spektakl, który od połowy kwietnia chcemy wystawiać w amfiteatrze.

W budynku wejściowym i na dużej scenie rozpoczęto właśnie prace rozbiórkowe. Teatralne fotele - które mają już 17 lat - są do kupienia. Na ich miejscu pojawią się nowe i znacznie wygodniejsze.

Sztuką "W 80 dni dookoła świata", czyli adaptacją powieści Juliusza Verne'a, teatr lalek chce "wyjść" ze swojej siedziby.

- Liczymy, że będzie to oferta dla dzieci i młodzieży również spoza Opola. Przedstawienie może być pretekstem do tego, aby w ramach jednego dnia zobaczyć również amfiteatr od środka a potem np. zoo - mówi Krystian Kobyłka Nadal będzie można także oglądać spektakle w samym teatrze, ale wejście na małą scenę od dziś będzie się odbywać poprzez plac Kopernika lub plac Teatralny.

Kasę teatru przeniesiono na małą scenę, a biuro obsługi widzów (można w nim np. zamówić rezerwację) funkcjonuje na rogu ulicy Kośnego i pi. Kopernika w pomieszczeniach dawnej kasy MZK.

- Przebudowa teatru potrwa do września 2014 roku, budynek czekał na nią już kilkadziesiąt lat - mówi dyrektor.

Według kosztorysu przebudowa teatru miała kosztować około 18 min zł. Po przetargu wygranym przez Polbau cena okazała się niższa i ma wynieść 13 mln zł.

- Ale przed nami jeszcze przetargi na wyposażenie - zastrzega Kobyłka

Przypomnijmy, że projekt - autorstwa Jacka Rzyskiego i pracowni Trex - zakłada przebudowę wnętrza teatru, dodatkową salę kameralną i dekoracyjne schody. Utworzony zostanie też wewnętrzny dziedziniec i nowe wejście do teatru. Atrakcją ma być multimedialna elewacja

Artur Janowski
Nowa Trybuna Opolska
7 marca 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia