Rusza Scena Teatralna w Krzywym Domku

"Mewa. Dziwna sztuka" - reż. Ewa Ignaczak - Teatr Gdynia Główna

Już 25 stycznia swoją działalność zainauguruje Scena Teatralna Krzywego Domku. W jej ramach planowane są różne inicjatywy artystyczne pokazywane w przestrzeni Krzywego Domku w czasie, gdy nie kolidują z pracą pozostałych lokali. Pierwszym przedsięwzięciem teatralnym będzie pokaz spektaklu "Mewa. Dziwna sztuka" Teatru Gdynia Główna w reżyserii Ewy Ignaczak, który odbędzie się w klubie Zła Kobieta w niedzielę 25 stycznia o godz. 17. Wstęp bezpłatny na podstawie wcześniejszej rezerwacji.

Krzywy Domek jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w Sopocie, dla wielu, z uwagi na nietypową przednią elewację, uznawany jest za symbol ul. Bohaterów Monte Cassino. Teraz swoją handlowo-biznesową ofertę Krzywy Domek wzbogaci o wydarzenia kulturalne. Imprezy organizuje tam już Sopockie Towarzystwo Naukowe, a w niedzielę 25 stycznia działalność zainauguruje Scena Teatralna Krzywego Domku.

- Nie zamierzamy konkurować z teatrami już działającymi w mieście. Chcemy zaproponować mieszkańcom możliwość uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych, które albo przyjadą do nas z innych miast, albo których twórcy nie mają w Sopocie swojej stałej siedziby. Od zespołów teatralnych nie oczekujemy opłat za wynajem sali, dzięki czemu ceny biletów utrzymane będą na przystępnym poziomie. Biorąc pod uwagę, iż niektórzy najemcy wykorzystują swoje lokale przez część tygodnia, wspólnie uznaliśmy, że mamy potencjał, aby zapraszać sopocian do częstszych wizyt w Krzywym Domku właśnie poprzez organizowane imprezy artystyczne - mówi Monika Gałat-Nipochorska, wiceprezes Zarządu Rezydent SA, właściciela budynku.

Pierwszym partnerem Krzywego Domku został Teatr Gdynia Główna, prowadzony przez Fundację Klinika Kultury. Jej założycielkami są Ewa Ignaczak i Ida Bocian, przez lata tworzące na sopockich scenach. Ostatnimi czasy stałą przystań znalazły w Gdyni.

- Liczymy zarówno na obecność tych widzów, z którymi znamy się już z minionych lat, jak i zupełnie na nowych, w tym bywalców Krzywego Domku. Ten budynek dzięki swojemu położeniu oraz różnorodności oferty ma warunki, aby stać się sceną wielu ciekawych wydarzeń, także kulturalnych - podkreśla Ewa Ignaczak, dyrektor artystyczny Teatru Gdynia Główna.

Przedstawiciele Krzywego Domku rozmawiają o współpracy także z innymi instytucjami kulturalnymi. W grę wchodzi wykorzystanie nie tylko przestrzeni klubu Zła Kobieta, ale praktycznie każdej przestrzeni Krzywego Domku w porozumieniu z władzami budynku i najemcami lokali. Na luty planowane jest pokazanie kolejnej produkcji Teatru Gdynia Główna i jeszcze jednego lokalnego teatru. W przypadku "Mewy. Dziwnej Sztuki" przygotowano 70 miejsc dla publiczności.

- Chętnie podejmiemy rozmowy z osobami zainteresowanymi pokazaniem swojej twórczości sopockiej publiczności. Jednak interesują nas przede wszystkim przedsięwzięcia stojące na odpowiednim poziomie artystycznym i o niekomercyjnym charakterze. Nie myślimy o ściąganiu spektakli z gwiazdorskimi obsadami i relatywnie drogimi biletami. Krzywy Domek ma charakter kameralny i lokalny, taka ma być też nasza działalność kulturalna - dodaje Monika Gałat-Nipochorska.

Właściciele budynku zamierzają udostępniać artystom przestrzeń Krzywego Domku nieodpłatnie. Jednak nie wykluczają, że przedsięwzięcia Sceny Teatralnej w przyszłości będą biletowane. Zależeć to będzie od rangi wydarzenia i ustaleń z artystami.

Wstęp na inauguracyjny spektakl jest bezpłatny - wystarczy zarezerwować bezpłatne wejściówki: mailowo (teatr@krzywydomek.info), telefonicznie (58 55 55 125 - od poniedziałku do piątku w godz. 10-16) lub przyjść do administracji Krzywego Domku (IV piętro, od poniedziałku do piątku w godz. 10-16). Jednorazowo będzie można zarezerwować maksymalnie dwie wejściówki. Ze względu na pojemność sali, ich liczba jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

(-)
Materiał Teatru
24 stycznia 2015

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia