Ruszyła kolejna edycja Krakowskich Reminiscencji!

35. Krakowskie Reminiscencje Teatralne

W czwartek (22.04) ruszył Festiwal "Reminiscencje"- najważniejsze, zaraz po "Boskiej Komedii", wydarzenie teatralne w Krakowie. Rok 2010 jest rokiem szczególnie ważnym zarówno dla organizatorów jak i widzów, gdyż to właśnie teraz odbędzie się 35.- jubileuszowa edycja festiwalu. Organizatorzy już kilka lat temu porzucili towarzyszącą festiwalowi tradycję zapraszania teatrów alternatywnych na rzecz większej różnorodności i otwartości. Od 28. edycji podczas "Reminiscencji" możemy oglądać także teatry repertuarowe, co również będzie miało miejsce już w ten weekend.

Reminiscencje dla polskiego widza to przede wszystkim możliwość konfrontacji, wystawienia swojej percepcji na próbę i poszerzenia geograficzno- teatralnego horyzontu. W tym roku program festiwalu uświetniają trzy zagraniczne wydarzenia teatralne. 

Pierwszym spektaklem festiwalu będzie „Kapitał. Tom I” Marksa zrealizowany przez Helgarda Hauga i Daniela Wetzelna z niemieckiej grupy Rimini Protokoll. Niesceniczny „Kapitał” jest tutaj punktem wyjścia do rozważań na temat kapitalizmu. „Reminiscencje” od zawsze zapewniają uczestnikom dodatkowe, pozateatralne wydarzenia, budujące kontekst przedstawień, poruszające kolejne płaszczyzny. W tym roku przed spektaklem Rimini Protokol odbędzie się video- pokaz i dyskusja pod hasłem „Praca i płaca” przygotowane przez Krytykę Polityczną.

W sobotę uczestników festiwalu czeka wycieczka do Nowej Huty, by tam, w Łaźni Nowej, obejrzeć spektakl „Sound of silence” w reżyserii Alvisa Hermanisa. Przedstawienie opowiada o młodości pokolenia dorastającego pod koniec lat sześćdziesiątych poprzedniego stulecia w świecie za żelazną kurtyną. Co ciekawe, podczas ponad trzygodzinnego spektaklu, na scenie nie pada żadne słowo. Artystów będzie można posłuchać dopiero podczas spotkania, które odbędzie się tuż po zakończeniu gry.

Niedziela to ostatni i zarazem najbardziej intensywny teatralnie dzień „Reminiscencji”. Tym razem w repertuarze pojawią się także polskie przedstawienia: „V (F) ICD- 10. Transformacje” z Teatru w Bydgoszczy w reż. Pawła Łysaka i „Mała narracja” z warszawskiego Teatru Studio. Pierwszy z nich, bazujący na tekście Artura Pałygi, to spojrzenie na okres polskiej transformacji ustrojowej oczyma wykluczonych, drugi (w reż. Wojtka Ziemilskiego) to wykład performatywny, bazujący na osobistych doświadczeniach reżysera, mówiący o współpracy z SB. Festiwal zamknie „La Rabbia”, goszczącego już wcześniej w Polsce, Pippo Delbono. Słynący z kontrowersyjnego aktorstwa ekstremalnego reżyser składa hołd innemu twórcy- Paolo Pasoliniemu.

Nie można zapominać o wspomnianych tylko wydarzeniach towarzyszących. W czwartek CK Rotunda zaprasza na darmową projekcję dwóch filmów: „ Kampania wyborcza Wallenstein” i „Strach” (pierwszy w reżyserii członków Rimini Protokoll, drugi w reżyserii Delbono). Piątkowy wieczór uwieńczy koncert zespołu „Napszykłat”, które również odbędzie się w CK Rotunda.

Katarzyna Pawlicka
Dziennik Teatralny Kraków
23 kwietnia 2010

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia