Ruszyły!

31. Warszawskie Spotkania Teatralne

W piątek rozpoczął się największy stołeczny przegląd spektakli teatralnych z całej Polski. Zapraszamy do uczestnictwa we wszystkich festiwalowych pokazach oraz imprezach towarzyszących, choć ze szczególną satysfakcją pozwalamy sobie odnotować te, w których udział mają członkowie zespołu, współpracownicy i przyjaciele Krytyki Politycznej

Spektaklem inaugurującym festiwal był "Bruno Shulz: Mesjasz" w reż. Michała Zadary do tekstu Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk zrealizowany we wiedeńskim Schauspielehaus.

W najbliższych godzinach i dniach czekają nas emocje związane z prezentacją dokonań Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego z Wałbrzycha, wśród których na miejsce szczególne zasługują spektakle w reżyserii Moniki Strzępki, będące realizacjami dramatów Pawła Demirskiego "Niech żyje wojna!!!" oraz "Był sobie Andrzej, Andrzej, Andrzej i Andrzej". Strzępka i Demirski są członkami zespołu Krytyki Politycznej, stałymi gośćmi na łamach internetowej (m.in. w roli felietonistów) i papierowej edycji magazynu, a wśród pozycji książkowych wydawnictwa dwie sygnowane są nazwiskiem Demirskiego – dramat Śmierć podatnika (2007) oraz właśnie wydany zbiór sześciu tekstów zatytułowany Parafrazy (2011). W zbiorze tym ogłoszone zostały również dwa dramaty goszczące na tegorocznych WST. Wkrótce także nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej ukaże się wywiad-rzeka z Moniką Strzępką autorstwa Witolda Mrozka. W ramach przeglądu sceny wałbrzyskiej zobaczyć można również spektakl w reż. Bartosza Frąckowiaka – członka zespołu i autora Krytyki Politycznej. Gniew   – dotykający problemów etycznych poprzez wgląd w ekologię – powstał na podstawie thrillera kryminalnego znakomitej pisarki, wielokrotnie goszczącej na łamach KP oraz podczas organizowanych przez nich debat i spotkań – Olgi Tokarczuk. Wśród festiwalowych atrakcji, szczególne miejsce zajmuje również spektakl Jana Klaty "Trylogia", do obejrzenia którego także serdecznie namawiamy wszystkich tych, którym nieobojętny jest teatr mocnego społecznego uderzenia.

Tegoroczne Warszawskie Spotkania Teatralne to także Małe WST – przegląd najciekawszych spektakli dla młodych i najmłodszych widzów. Wspieramy tę inicjatywę zorganizowaniem w ramach imprez jej towarzyszących warsztatów z Henryką Krzywonos-Strycharską oraz debaty z cyklu „Szturm na szkoły”, w której weźmie ona udział wraz z Maciejem Gdulą  – socjologiem i publicystą Krytyki Politycznej. Na oba wydarzenia zapraszamy 7 kwietnia do Instytutu Teatralnego na ulicę Jazdów 1. Okazją do goszczenia Henryki Krzywonos w Warszawie jest wydanie przez naszą oficynę książki Bieda. Przewodnik dla dzieci, którą napisała wspólnie z Hanną Gill-Piątek .

Warszawskie Spotkania Teatralne mają podwójną numerację – [30]/31. Edycja ubiegłoroczna została odwołana z powodu katastrofy samolotu prezydenckiego w Smoleńsku. Ta decyzja dyrektora festiwalu – Macieja Nowaka  – spotkała się z falą polemicznych wystąpień, przede wszystkim na łamach Krytyki Politycznej. W tekście zwiastującym inaugurację właśnie rozpoczętego przeglądu pt. Podwójne spotkania Maciej Nowak podtrzymuje swoje zdanie o słuszności podjętej wówczas decyzji i w kilku miejscach odnosi się do przytoczonych przez nas argumentów przemawiających za jej pochopnością. Pozostając z wyrazami szacunku dla konsekwencji głoszonych przez dyrektora festiwalu poglądów w tej sprawie, pozostajemy jednocześnie przy naszym – wyrażonym wówczas  –  stanowisku.

Czytelników i widzów teatralnych Krytyka Polityczna serdecznie zaprasza do lektury znakomitych tekstów Macieja Nowaka na łamach internetowego wydania Krytyki Politycznej, bo – by się pochwalić "last but not least" – dyrektor Warszawskich Spotykań Teatralnych również jest gospodarzem stałej rubryki felietonowej na stronie Krytyki Politycznej.

Redakcja Witryny KP
Krytyka Polityczna
4 kwietnia 2011

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...