Rybnicka Noc Muzeów

„Posągowa" - reż. Sławomir Szczurek - Edukatorium Juliusz w Rybniku

Niezwykły talent, wielkie uczucie i tragiczny finał.

Agnieszka Judycka w monodramie o przejmującej historii francuskiej rzeźbiarki.

Aktorka Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie już 19 maja wystąpi w roli – Camille Claudel przez lata stojącej w cieniu swojego mistrza i partnera.

„Posągowa" jest niczym popiersie portretujące kobietę niedzisiejszą, stroniącą od celebryckiego stylu życia, wręcz antycelebrytkę. To opowieść o artystce niezłomnej. Wiernej swym przekonaniom. Upartej, mającej jasno obrany życiowy cel i konsekwentnie go realizującej. Historia francuskiej rzeźbiarki przybiera jednak w jej finale nieoczekiwany obrót.

„Być może wyszłam zbyt wysoko, nie jestem tu pożądana i skały bezszelestnie ukruszą się w przepaść?"

W filmowych adaptacjach inspirowanych biografią Camille Claudel w jej rolę wcielały się wielkie gwiazdy francuskiego kina: Isabelle Adjani i Juliette Binoche. W tej teatralnej zobaczymy Agnieszkę Judycką, aktorkę Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, absolwentkę Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.
W zespole Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie zagrała m.in. w: Obcym Alberta Camus w reż. Anny Smolar, Maskaradzie Michaiła Lermontowa w reż. Nikołaja Kolady, Braciach Dalcz i S-ka Tadeusza Dołęgi-Mostowicza w reż. Wojciecha Kościelniaka, Romeo i Julii Williama Szekspira w reż. Marcina Hycnara, Wyzwoleniu Stanisława Wyspiańskiego w reż. Radosława Rychcika, Dantonie Konrada Hetla w reż. Radka Stępnia, Zimowli Dominiki Słowik w reż. Jakuba Roszkowskiego oraz Hamlecie Williama Szekspira w reż. Bartosza Szydłowskiego rolę Ofelii.

Autorem monodramu jest Grzegorz Górny, który debiutuje nim na teatralnych deskach. Jego dramat „Ojcze mój" znalazł się pośród 40 tytułów, które zostały zakwalifikowane do drugiego etapu tegorocznej Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.

Szpitalna piwnica przestrzenią gry

Twórcy przedstawienia zaproszą widzów do muzealnych podziemi próbując odtworzyć, w tych niecodziennych i niedostępnych zazwyczaj przestrzeniach, wierną rzeczywistość ostatnich lat życia Claudel, które spędziła w nędznej suterenie oraz szpitalu psychiatrycznym.

Spektakl powstaje w ramach Rybnickiej Nocy Muzeów organizowanej pod hasłem „Świat zmysłów" i zaprezentowany zostanie w Edukatorium Juliusz w Rybniku, które mieści się w kompleksie dawnego zespołu szpitalnego „Juliusz". Historia tego miejsca zaczęła się 4 lata po narodzinach samej Camille Claudel, w 1868 roku, kiedy to zostały rozpoczęte prace nad zespołem szpitalnym.
Pomysł realizacji tego spektaklu ekscytuje mnie od momentu pierwszego spotkania z twórcami. Ta historia to głos zabrany w ważnej sprawie. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach mówienie głośno o kondycji psychicznej człowieka uważam za absolutnie konieczne – mówi dr Wojciech Dominiak, Dyrektor Muzeum im. o. Emila Drobnego w Rybniku.

Pokazom przedstawienia towarzyszyć będzie wykład z prof. Markiem Krzystankiem „Ze sztuki w depresję, z depresji do sztuki życia" oraz dyskusja z twórcami.

Grzegorz Górny

Bilety dostępne na stronie internetowej: juliusz.eu

Karolina Kozar
Materiał Organizatora
2 maja 2023

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...