Rychcik zwycięża

Werdykt konkursu na najlepszy szekspirowski spektakl sezonu 2010/2011

Fundacja Theatrum Gedanense ogłasza werdykt Jury piętnastej edycji ogólnopolskiego Konkursu na Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira w sezonie artystycznym 2010/2011. Konkurs jest organizowany przez Fundację od 1994 roku

Jury w składzie dr Monika Żółkoś – jurorka-selekcjonerka oraz prof. Jerzy Limon – Prezes Fundacji Theatrum Gedanense, Dyrektor Naczelny Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego postanowiło przyznać Wyróżnienie dla Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach za spektakl „Hamlet” w reżyserii Radosława Rychcika.

Spektakl został także zaproszony do udziału w XV jubileuszowej edycji Festiwalu Szekspirowskiego, który odbędzie się w dniach 30 lipca – 7 sierpnia 2011. Podczas tegorocznego festiwalu zaprezentują się ponadto produkcje teatralne z Litwy, Rumunii, Finlandii, Szwecji, Rosja i Wielkiej Brytanii. Spektakle prezentowane będą głównie w Gdańsku na scenach Teatru Wybrzeże i Centrum Św. Jana, w Gdyni w Teatrze Miejskim. Wydarzeniem festiwalu będzie nowa inscenizacja szekspirowska cieszącego się międzynarodowym uznaniem litewskiego twórcy Oskarasa Koršunovasa – „Burza”. Po dwuletniej przerwie na festiwalowych scenach zagoszczą znów rosyjskie spektakle: „Król Lear” oraz „Hamlet” w reżyserii głośnego twórcy Nikolaja Kolady – laureata Międzynarodowej Nagrody im. Stanisławskiego, reżysera, dramatopisarza, aktora – założyciela własnego teatru w Jekaterynburgu. Zamierzamy zaprezentować również malowniczy, kameralny spektakl z Finlandii: “Anatomia Lear” inspirowany szekspirowskim „Królem Learem", w którym postać Leara jest kukiełką. Oryginalną propozycją jest muzyczny "Macbeth" ze Szwecji w wykonaniu chóru Romeo&Julia Kören  przy Royal Dramatic Theatre w Sztokholmie. Spektakl powstał na podstawie sztuki Szekspira oraz czterech części kompozycyjno wokalnych „La Guerre” Clément Janequins. Będziemy gościli również rodzimy Teatr Pieśń Kozła z Polsko-Brytyjską produkcją „Makbeta”. Stanowi ona próbę odkrycia muzyczności w poezji Szekspira i odnalezienia korzeni tragedii. W spektaklu prezentowanym w języku angielskim bierze udział międzynarodowy zespół aktorów z Anglii, Finlandii, Szkocji, Walii i Polski. Nie zabraknie również zespołu z Rumunii, który przedstawi nam sztukę „Shaking Shakespeare” w reżyserii jednego z najbardziej cenionych twórców współczesnego teatru rumuńskiego Radu Alexandru Nica z teatru German State Theatre Timisoara. Jego ideą było stworzenie show koncentrującego się na koncepcji władzy, którą na tak wiele sposobów opisywał w swoich dziełach Szekspir. Zaprezentowne zostaną także spektakle towarzyszące w ramach nurtu SMS (Szekspirowskie Miniatury Sceniczne). Imprezie towarzyszą działania edukacyjne i artystyczne.

Anna Szynkaruk-Zgirska
Materiały Organizatorów
2 czerwca 2011
Portrety
Zbigniew Kopalka

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia