Rytmy Azji na Brave Festival

9. Brave Festival. Przeciw wypędzeniom z kultury

Tegoroczna edycja Brave Festival pozwoli zgłębić niezwykle bogatą kulturę Azji. Festiwal rozpocznie widowiskowy spektakl grupy Cheong-Bae, który wprowadzi widzów w prastare koreańskie rytuały i ceremonie. Na scenie podczas festiwalu zobaczymy również indyjskich pieśniarzy i tancerzy – dumnych propagatorów kultury swoich przodków.

9. edycja Brave Festival potrwa od 7 do 12 lipca i skoncentruje się głównie na roli, jaką w różnych kulturach, tradycjach i obrzędach odgrywa rytm. Zaproszeni do Polski artyści z Azji nie tylko zaprezentują sceniczny kunszt, ale też opowiedzą o swoim życiu i pielęgnowaniu dziedzictwa przodków.

Oficjalne otwarcie Brave Festival

Pierwszego dnia festiwalu publiczność weźmie udział w złożonym spektaklu koreańskiej grupy Cheong-bae. Będzie to niezwykłe połączenie prastarych rytuałów i szamańskiej muzyki z synchronicznym tańcem i akrobatyką. Wkomponowana w całość gra świateł sprawi, że spektakl będzie wyjątkowym przeżyciem, podczas którego publiczność i występujący na scenie artyści tworzą więź, stając się jednością.

Widowisko podzielone zostało na sześć starannie skomponowanych części. W pierwszej z nich widzowie witani są dźwiękami tradycyjnych koreańskich instrumentów perkusyjnych, by za chwilę doświadczyć kolejno: oszałamiających koreańskich tańców, rytuałów i współbrzmiących ze sobą dźwięków różnych instrumentów, takich jak dzwonki shoi, duże dzwony jing oraz bębny janggu i bhook. Finałową, a zarazem najbardziej widowiskową część przedstawienia wypełnia niezwykła synergia wszystkich tych elementów – odgłosów bębnów, precyzyjnych ruchów tancerzy i wyrafinowanej muzycznej narracji.

Muzyka potomków Pendżabu

W kolejnych dniach Brave Festival rozbrzmi indyjska muzyka w wykonaniu wybitnej sikhijskiej artystki Rupinder, która od lat stoi na straży ginącej kultury swoich praprzodków. Wykonywane przez nią hymny pochodzą ze Świętej księgi Sikhów, która do dziś zachowała się jedynie w formie ustnej. Te niezwykle wartościowe utwory przekazują emocje, takie jak miłość, poświęcenie, mądrość radość i smutek, a ich wykonaniu towarzyszą poruszające dźwięki wygrywane na instrumencie zwanym tabla. Podczas festiwalu będzie można spróbować także swoich sił u boku hinduskiej artystki. Rupinder poprowadzi bowiem dwugodzinne warsztaty wokalne połączone z lekcjami gry na tym tradycyjnym, indyjskim instrumencie. Zajęcia odbędą się 11 lipca o godz. 11:00. Aby wziąć w nich udział należy zgłosić się za pośrednictwem adresu mailowego: warsztaty.indie@bravefestival.pl. Zapisy trwają do 2 lipca, zaś ilość miejsc jest ograniczona.

Radżastański taniec węży

Orientalne indyjskie rytmy towarzyszyć będą również występowi członków wędrownego plemienia Kalbelia z Radżastanu. Zaproszona do Wrocławia grupa Mohini Devi to potomkowie cygańskich artystów, którzy niegdyś wędrowali od domu do domu, tańcząc i śpiewając w zamian za jałmużnę. Ich pokazom towarzyszy hipnotyczna muzyka, wykonywana na tradycyjnych instrumentach punga i daf. Stanowi ona doskonale tło dla pełnych gracji, zmysłowych ruchów tancerek ubranych w piękne długie suknie i dupatta – luźno opadający szal przypięty do głowy. Kiedyś w rytm tej muzyki tańczyły węże, lecz z powodu regulacji prawnych zwierzęta te zostały zastąpione kobietami. Po zakończeniu pokazu na długo w pamięci pozostają mistyczne pieśni i taniec ludu Kalbelia, które nie bez powodu wpisano na Listę Światowego Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

Pieśni pustyni Thar

Na Brave Festival nie zabraknie również pieśni pochodzącego z terenów pustyni Thar ludu Langa, których interpretacje przedstawi Bachu Khan. Artysta już jako dziecko został przez swojego ojca wprowadzony w świat muzyki przodków. Dziś w mistrzowski sposób spaja w swojej twórczości dawne tradycje z nowoczesnością, dzięki czemu każdy jego występ to intrygująca mieszanka różnych stylów muzycznych. Bachu Khan ze swoim wysokim, gardłowym i mocnym głosem, w charakterystyczny dla siebie sposób tworzy niezwykle melodyjne i zmysłowe opowieści muzyczne. Towarzyszą mu wokaliści i muzycy grający na instrumentach dętych drewnianych i smyczkowych, takich jak sarangi, murli, algoza, morchang i khartal,

Zaginiony rytm Kambodży

Mocny, azjatycki akcent tegorocznego Brave Festival odnajdą również koneserzy kina, których z pewnością zainteresuje Przegląd Filmowy. Tym bardziej, że głównym punktem tegorocznego programu będzie pierwszy w Polsce cykl filmów o Kambodży, której losy bardzo wyraźnie nawiązują do tematu przewodniego tegorocznej edycji Brave, jakim jest „Zaginiony rytm". To położone w południowo-wschodniej Azji państwo od lat próbuje bowiem odzyskać swój własny rytm, utracony w czasach rządów Czerwonych Khmerów, za sprawą których Kambodża zmuszona była odciąć się od tradycji swoich przodków.

Pięć znakomitych filmów uznanego na całym świecie i wielokrotnie nagradzanego m. in. na festiwalu w Cannes, khmerskiego reżysera – Rithy Panha ukaże, iż historii i kultury nie można jednak bezpowrotnie zniszczyć. Jednym z jego dzieł jest film „The Burnt Theatre" – opowieść o aktorach ze spalonego przez Czerwonych Khmerów Teatru Narodowego w Phnom Penh. Artyści spotykają się w ruinach budynku i odgrywają sztuki teatralne, wyznając zasadę iż teatr to nie miejsce, lecz ludzie i tworzona przez nich sztuka, dając tym samym świadectwo swej siły, nadziei i determinacji.

Pozostałymi filmami pokazywanymi w ramach retrospektywy Rithy Panha będą: „The Land of the Wandering Souls", „The Burnt Theatre", „The People of Angor", „ S21: Maszyna śmierci Czerwonych Khmerow" oraz „Paper Cannot Wrap Ember".

Program tegorocznej edycji wypełnią artyści pochodzący z dwóch kontynentów: Azji i Afryki. Oprócz zaprezentowanych, dalekowschodnich tradycji na scenie zabrzmią prastare śpiewy plemienia Xhosa z RPA, dźwięki tradycyjnych, królewskich bębnów z Burundi i hipnotyczne pieśni berberyjskich kobiet z Maroka. Na zakończenie festiwalu wystąpi fenomenalna algierska artystka Houria Aïchi.

Bilety na poszczególne wydarzenia można nabyć w punktach sieci TicketPRo oraz drogą internetową na www.tickets.bravefestival.pl. Od 1 do 12 lipca wejściówki będzie można kupować także bezpośrednio w Centrum Festiwalowym (Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 57) w godz. 10:00 – 19:00. Z kolei wejściówki na seanse filmowe w ramach 8. Przeglądu Filmowego są dostępne do kupienia również w kasie Dolnośląskiego Centrum Filmowego. Całkowity dochód z ich sprzedaży przekazywany zostanie organizacji charytatywnej ROKPA International, która prowadzi działalność pomocową dla najbiedniejszych dzieci w Tybecie, Nepalu i krajach Afryki w zakresie edukacji, opieki zdrowotnej i kultury.

Więcej informacji o programie Brave Festival na www.bravefestival.pl

(-)
Materiał Organizatora
2 lipca 2013

Książka tygodnia

Hasowski Appendix. Powroty. Przypomnienia. Powtórzenia…
Wydawnictwo Universitas w Krakowie
Iwona Grodź

Trailer tygodnia