Rzecz się dzieje w dyskotece

"Gorączka sobotniej nocy" - reż. Tomasz Dutkiewicz - Teatr Muzyczny w Gdyni

Na co dzień Tony jest sprzedawcą w sklepie na Brooklynie, ale nocą przemienia się w niekwestionowanego króla tanecznego parkietu, nie stroniąc przy okazji od wszelkich używek. Każdej soboty zakłada koszulę z wykładanym kołnierzem, szerokie spodnie, buty na koturnie i rusza do jedynego miejsca, w którym czuje się dobrze. Film z przebojami Bee Gees i z Johnem Travoltą w roli głównej jest kultowym obrazem epoki disco i jednym z najważniejszych portretów Ameryki końca lat 70.

Teatr Muzyczny w Gdyni postanowił przenieść fabułę wspomnianego filmu na swoją scenę. Premiera musicalu o tym samym tytule została zaplanowana na 21 kwietnia 2018 roku. Reżyserem widowiska będzie Tomasz Dutkiewicz, scenografię przygotuje Wojciech Stefaniak.

Poprzeczka została postawiona niezwykle wysoko, gdyż ten film jest wręcz ikoniczny. Jak to w musicalu bywa, aktorzy muszą nie tylko świetnie śpiewać, ale również wspaniale tańczyć. Rzecz dzieje się w końcu przede wszystkim w dyskotece. To jednak nie wszystko, gdyż w scenariuszu znajduje się wiele typowo dramatycznych scen aktorskich. Reasumując sprawna reżyseria, świetny scenariusz, wpadająca w ucho muzyka i bardzo dobra gra aktorska będą stanowiły o sile tego musicalu. Większość aktorów zagrała role swojego życia.

Jak podkreśla reżyser, scenariusz musicalu "Gorączka sobotniej nocy" w znacznym stopniu opiera się na fabule filmu sprzed czterech dekad. Nie będzie to jednak możliwie wierna kopia, ale subtelnie uwspółcześniona adaptacja. Dzięki temu, ponadczasowa tematyka musicalu powinna być atrakcyjna oraz - przede wszystkim - zrozumiała zarówno dla starszej, jak i dla nieco młodszej części widowni.

- Znaczących różnic w stosunku do pierwowzoru nie będzie. Oczywiście, teatr rządzi się swoimi prawami, więc pewne rzeczy będą wymagać pewnej umowności. Jeśli chodzi o muzykę oraz stylistykę scenografii i kostiumografii, będziemy odtwarzać klimat dyskoteki z lat 70. Wprowadzimy natomiast pewne nowinki, np. bohaterowie będą mówić nieco bardziej teraźniejszym językiem. To będzie po prostu współczesna wersja starego filmu. Jednakże jego problematyka, czyli wybory, których młodzi ludzie muszą dokonać na początku swojego życia, jest ponadczasowa.

Problemy bohaterów są absolutnie tożsame z tymi, z którymi aktualnie mierzą się ich rówieśnicy - uzupełnia Dutkiewicz.

(-)
Materiał Teatru
19 kwietnia 2018

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia