Rzeszów Jerzemu Grotowskiemu

publikacje o twórcy

Wiersze, w tym dziecięce i dotąd niepublikowane, faksymile listu do ukochanej ciotki Stanisławy oraz wpisu do jej sztambucha zebrane w czarnym eleganckim kartonie składają się na wydawnictwo, którym rodzinne miasto uczciło wybitnego reżysera i jednego z najważniejszych reformatorów teatru - Jerzego Grotowskiego

Trzon stanowi publikacja zatytułowana "W stronę źródeł twórczości Jerzego Grotowskiego". Znalazły się w niej teksty odnoszące się do biografii Grotowskiego, opisujące jego dokonania poetyckie, koncepcje teatru, założenia metody aktorskiej czy będące próbą interpretacji jego wykładów. Osobną część stanowią wspomnienia osób bezpośrednio związanych z reżyserem. W klimat środowiska Teatru Laboratorium wprowadza czytelnika artykuł wzbogacony rozmową z Krzysztofem Miklaszewskim, teatrologiem reżyserem, aktorem teatru Kantora. Dopełnieniem publikacji są fotografie Jerzego Grotowskiego pochodzące m.in. z rodzinnego archiwum.
Dzięki kontaktom z jego rodziną powstały pozostałe wydawnictwa złożone na rocznicową edycję. W jeden z nich Marek Czarnota, pomysłodawca przedsięwzięcia, przedstawia "Grotowskich ślady rzeszowskie", w innych opublikowane zostały "Wiersze dziecięce", "Poezje wybrane" oraz tomik "Pożegnanie barw". - Te ostatnie nie były wcześniej publikowane, prawdopodobnie z powodu cenzury. Niekompletny tomik trafił do rąk pani prof. Aliny Kowalczykowej. Ofiarowała mi go znając moje zainteresowanie postacią Grotowskiego - opowiada Czarnota. Zgodę na publikacje nieznanych tekstów otrzymał od Kazimierza Grotowskiego, brata i spadkobiercy praw autorskich twórczości Jerzego, a dzięki udostępnieniu przez rodzinę archiwaliów listy i wiersze udało się wydać w formie faksymiliów. Rodzinnym akcentem są Grotowskiego "List do ciotki Stanisławy" oraz "Wpis do sztambucha ciotki Stanisławy. - Stanisława Grotowska nazywana przez Jerzego, jego brata i kuzynów "czekoladową ciocią", była powiernicą pomysłów bratanka, który przez wiele lat opisywał w listach swoją pracę - mówi Marek Czarnota.

Ciekawą i spójną formę graficzną całości wydawnictwa nadał Piotr Wisłocki z wydawnictwa MITEL. Poszczególne części łączy motyw podobizny Grotowskiego oraz jego w większości odręcznych zapisków. Nie zabrakło ich również w łączącej publikacje w całość okładce z czarnego kartonu.

Wydawnictwo opuściło około 500 egzemplarzy okolicznościowej edycji zatytułowanej "Miasto Rzeszów Jerzemu Grotowskiemu". - Miasto rozsyła je teraz do największych ośrodków badań twórczości Jerzego Grotowskiego zarówno w kraju, jak i zagranicą m.in. do Japonii, Francji, Niemiec, USA, Włoch - mówi Marek Czarnota. Trafi ono również do wszystkich bibliotek szkół teatralnych w Polsce, bibliotek narodowych, polskich uniwersytetów, bibliotek naukowych w naszym regionie, a także do aktorów i reżyserów współpracujących z Grotowskim.

Lucyna Szura
Gazeta Wyborcza Rzeszów
4 marca 2010
Portrety
Jerzy Grotowski

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...