Sarmatyzm rewidowany

"Trylogia" Stary Teatr w Krakowie

Premiera Sienkiewiczowskiej "Trylogii" zainauguruje festiwal w "Starym"

Spektakle teatralne, filmy, wystawy, czytania dramatów złożą się na festiwal re_wizje/sarmatyzm; zainauguruje go premiera "Trylogii" Henryka Sienkiewicza w reżyserii Jana Klaty w Starym Teatrze (21 bm., Duża Scena).

- Po rewizjach dramatu romantycznego i antyku przyszedł czas na sarmatyzm, zjawisko niezwykle ciekawe, o którym Witold Gombrowicz powiedział, że to czas największego rozwydrzenia, kiedy to Polak stał się karykaturą Polaka. A z drugiej strony jest mój ukochany ksiądz Kitowicz, uważający sarmatyzm za najpiękniejszą rzecz, jaka go spotkała. To czasy bardzo ciekawe, a zarazem dziwne, warte dyskusji z różnych punktów widzenia. Dobrze jest przyjrzeć się temu, ile w nas, Polakach, pozostało z Sarmatów, ile złych, a ile dobrych cech odziedziczyliśmy i co z tego dziedzictwa wynika. Jacy jesteśmy, jak siebie widzimy i jak postrzegają nas inni - to tematy, którymi zajmiemy się podczas festiwalu - mówił podczas wczorajszej konferencji prasowej Mikołaj Grabowski, dyrektor Starego Teatru.

Kolejną festiwalową premierą (27 marca) będzie "Starosta kaniowski", rzecz o Mikołaju Bazylim Potockim, dziedzicu dóbr na Ukrainie, słynącym z dziwactw i hulaszczego trybu życia. Reżyserka, Maria Spiss ma pokazać portret Sarmaty w oparciu o oryginalne teksty staropolskie. W kwietniu z kolei, na Scenie Kameralnej zagoszczą "Pijacy" Franciszka Bohomolca w reżyserii Barbary Wysockiej.

Czeka też nas pierwsze czytanie sceniczne, którego pomysłodawcą i reżyserem jest Stanisław Radwan. Już sam tytuł wzbudza zaciekawienie: "Rzeczpospolita Babińska /albo/ ksiądz Józef Baka/ Sarmacją przestrzega/ co/ Czesław Miłosz/ w trzy wieka/ od owego/ potwierdza/ a komedianci Starego Teatru/ znowa/ wyrzekną/ diae 22 Februari A.D. 2009". Autor scenariusza, muzyki i reżyser w jednej osobie złoży ten wieczór z facecji, anegdot i wierszy, a panowie szlachta przemówią ze sceny absolutnie oryginalnymi tekstami, m.in. ks. Baki. Kolejne czytania z tego cyklu przygotują m.in. Andrzej Wajda, Bronisław Maj i Mikołaj Grabowski. Na projekt "Kupiecz" Mikołaja Reja złożą się sfilmowane wykłady Pawła Sztarbowskiego i Michała Zadary oparte o dramato-traktat Reja nigdy niewystawiony. Na tej podstawie powstanie też spektakl stanowiący replikę filmu, a operujący nowoczesnymi środkami teatralnymi.

Festiwal re_wizje/sarmatyzm organizowany jest we współpracy z Muzeum Narodowym, które na tę okoliczność przygotowuje wystawę w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich. Na tę opowieść o sarmatyzmie złożą się m.in. mapy, kobierce, makaty i ubiory, a także portrety współczesnych Sarmatów.

Festiwal potrwa do 2010 roku, obfitując w kolejne premiery i zdarzenia.

Oprócz premier festiwalowych w tym sezonie zobaczymy jeszcze na narodowej scenie "Przejście" Andrzeja Stasiuka w reżyserii Mikołaja Grabowskiego (projekt przygotowywany wraz z Goethe Instytut) oraz "Cierpienia młodego Wertera" wyreżyserowane przez Michała Borczucha. Szczegółowe informacje (także o konkursie dla młodych miłośników teatru) na stronie www.stary-teatr.pl

(JOC)
Dziennik Polski
12 lutego 2009

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...