Schorowana dusza

"Przed odejściem w stan spoczynku" - reż: Michał Kotański - Teatr Studio w Warszawie

W sobotę w Teatrze Studio premiera jednej z najgłośniejszych sztuk Thomasa Bernharda pokazujących, że upiory nazizmu nie zniknęły wraz z końcem II wojny światowej.

„Przed odejściem w stan spoczynku”, sztuka Thomasa Bernharda, reż. Michał Kotański, wyk. Ewa Dałkowska, Agnieszka Roszkowska, Mirosław Zbrojewicz, Teatr Studio, PKiN, pl. Defilad 1, bilety: 40 – 50 zł, rezerwacje: tel. 22 620 21 02, sobota (10.04), godz. 19
Akcja sztuki rozgrywa się kilkadziesiąt lat po klęsce Hitlera. Były gestapowiec z Auschwitz, obecnie prezes austriackiego Sądu Najwyższego, zakłada czarny mundur i w domowym zaciszu szykuje się do obchodów urodzin swojego dawnego przełożonego Heinricha Himmlera. Bernhard pokazuje zdemoralizowaną rodzinę, w której nie tylko wciąż żywe są idee narodowego socjalizmu, ale istnieją też inne patologie, takie jak kazirodztwo i pedofilia. Pełne perwersji relacje między bohaterami mają w symboliczny sposób odzwierciedlać stosunki panujące w społeczeństwie.

Sam autor opatrzył „Przed odejściem w stan spoczynku” podtytułem „Komedia o duszy niemieckiej”. Z pasją obnaża mechanizmy rządzące psychiką uwikłanego w przeszłość mieszczucha.

Premiera sztuki w reżyserii Michała Kotańskiego przygotowana została w Studio już pod nowym kierownictwem. Grzegorz Bral (dyrektor artystyczny) i Maciej Klimczak (dyrektor naczelny) objęli stanowiska w grudniu ubiegłego roku.

Teraz na afisz stopniowo trafiać będą ich nowe propozycje. Na koniec maja szykowana jest premiera „Księżnej d’Amalfi” w reżyserii Jacka Głomba. Później zobaczymy „Zbrodnię i karę” Dostojewskiego w inscenizacji Bronki Nowickiej z udziałem Krzysztofa Majchrzaka i Agnieszki Grochowskiej oraz „Miarkę za miarkę” Szekspira, nad którą pracować będzie Irina Brown.

Julia Rzemek
Zycie Warszawy
9 kwietnia 2010

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia