Schulzowski labirynt

"Oto moje Panopticum" - warsztaty Teatru Wierszalin

"OTO MOJE PANOPTICUM" to tygodniowe warsztaty organizowane przez Teatr Wierszalin, które odbędą się w siedzibie teatru w Supraślu od 7 do 13 lipca 2013 roku

Lipcowe warsztaty są drugimi w cyklu tematycznym LABIRYNT. Założeniem tego wieloletniego projektu realizowanego wspólnie z "Divadlo Komedie" w Pradze jest odnalezienie śladów, jakie archetyp labiryntu pozostawił w twórczości autorów czeskich i polskich XX wieku.

Wszyscy zdajemy sobie sprawe i często powołujemy sie na sródziemnomorskie korzenie naszej kultury, ale wskazanie konkretnych przykładów przychodzi nam już z trudem. Nie potrafimy też wskazać jak zmieniało się rozumienie i interperetacja symboli mitologicznych. W Teatrze Wierszalin tematykę tę otworzył przed laty spektakl „Święty Edyp". Nowatorski charakter
przedstawienia wzbudził entuzjazm nowojorskiej krytyki i widowni legendarnego teatru La MAmma, a także europejskich festiwali teatralnych jak "Europalia" w Brukseli , "EX PONTO "(Zagreb) czy "Neue Stücke aus Europa" (Wiesbaden) .
Pierwszy warsztat w cyklu „Labirynt" (Sopot 13-19 maja 2013) kojarzył Schulzowską opowieść o fascynacji Ojca egzotycznymi
ptakami z mitem Dedala i Ikara, którzy uwalniając sie z pułapki jaką okazał się wybudowany przez Dedala labirynt , jako pierwsi ludzie wznieśli się w powietrze na zbudowanych przez siebie skrzydłach. Druga akcja teatralna za punkt wyjścia przyjmuje Schulzowskie panopticum, które Ojciec w tajemnicy przed całym światem buduje w podziemiach domu. Przy pomocy żywych obrazów chcemy pookazać, jak niewiele dzieli to panopticum Ojca od pierwotnego labiryntu, który w pajęczynie korytarzy ukrywał Minotaura - istotę żywiącą sie mięsem ludzi- pół człowieka- pół zwierzę. „Oto moje panopticum" będzie widowiskiem plenerowym, które w siedzibie supraskiego teatru odbędzie się 13 lipca o godzinie 20.00. Bedzie to zarazem ostatni dzień akcji .

Tydzień wcześniej w sobotę 7 lipca uczestnicy warsztatów w ramach pierwszego dnia zajęć obejrzą „Traktat o manekinach" – spektakl Teatru Wierszalin - by wspólnie z nami wkroczyć w świat Schulzowskich symboli i metafor - WKROCZYĆ DO LABIRYNTU, KTÓRY PRZEZ SIEDEM NASTĘPNYCH DNI BĘDZIE NASZYM DOMEM.

Warsztaty będą podzielone na dwa bloki:

I – część poranna – trening aktorski prezentujący techniki pracy wykorzystywane przez aktorów Teatru Wierszalin w ich pracy nad rolą. Trening obejmować będzie elementy techniki aktorskiej w zakresie plastyki ruchu scenicznego I gry aktora w masce. Trening będzie również kształtował odwagę i kreatywność sceniczną.
Prowadzenie: Miłosz Pietruski, Katarzyna Siergiej

II – cześć popołudniowa – PRACA TWÓRCZA AKTORA

Tę część warszatów poprowadzi Rafał Gąsowski przy udziale Dariusza Matysa. Działania aktorów oraz aspirantów uczestniczących w warsztacie skupione będą ściśle na scenicznej kreacji Schulzowskiego "Panopticum" oraz mitologicznego labiryntu, który skrywa postać Minotaura.

POMYSŁODAWCA I REŻYSER PROJEKTU LABIRYNT - PIOTR TOMASZUK - będzie sprawował opiekę nad przebiegiem całości.
Wspólna praca AKTORÓW teatru i uczestniczących w warsztatach ASPIRANTÓW przebiegać będzie tak jak codzienna praca naszego zespołu. Po tygodniu wspólnie wyjdziemy na scenę i wspólnie ZAGRAMY dla WIDZÓW zgromadzonych na terenie okalającym Teatr w Supraślu.. Czy będzie to tylko teatralna przygoda czy głębokie, oczyszczające przeżycie? Czy poczujemy katharsis, czy niedosyt? Eksperymentalny charakter naszej pracy wiąże się zawsze z ryzykiem. Jedne co wiemy na pewno, to, że plenerową akcję "OTO MOJE PANOPTICUM" pokazujemy w lipcową sobotę - 13- tego - o godzinie 20.00 .

JEŻELI ZDECYDUJESZ SIĘ NA UCZESTNICTWO W NASZYM PROJEKCIE ZOBACZYSZ ŚWIAT PO DRUGIEJ STRONIE RAMPY,
POCZUJESZ ODDECH WIDOWNI I LEPIEJ POZNASZ SIEBIE.

"TO MOJE PANOPTICUM... " - - TAK TWOJE.

Zgłoszenia, wraz z ewentualnym krótkim opisem dotychczasowego doświadczenia scenicznego, prosimy kierować na adres: siergiej@wierszalin.pl Koszt uczestnictwa w warsztatach wynosi 400 PLN (cena nie zawiera kosztów transportu oraz zakwaterowania. Teatr Wierszalin służy pomocą w organizacji noclegów w Supraślu oraz zapewnia lunch w przerwie pomiędzy porannymi a popołudniowymi spotkaniami warsztatowymi.)

Do uczestctwa zapraszamy młodzież starszą i osoby dorosłe.

(-)
Materiał Teatru
4 czerwca 2013

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...