"Serce robotnika napędza praca" - finał i premiera

Podsumowanie projektu Rafała Urbackiego w Teatrze ROZBARK w Bytomiu

W ramach przedsięwzięcia przez ostatnie 3 miesiące zrealizowano spektakle, warsztaty, wystawy, pokazy filmów czy panele dyskusyjne. O tańcu i nie tylko. Tym razem zapraszamy do przestrzeni która przez całą dobę będzie otwarta dla gości. Podobnie jak niegdyś Kopalnia, która pracowała przez dziesięciolecia 24 godziny na dobę.

O godzinie 19.00 zapraszamy na seans - performens, na który złożą się pokaz taneczny Wiktorii Kozłowskiej, występ RGB czyli Rozbarskiej Grupy Bluesowej (Piotr Smętek gitara vocal, Marek Miś gitara vocal, Adam Jawień harmonijka, Tomasz Cygan gitara basowa), Stowarzyszenia "Pokolenia" oraz pokaz efektów pracy filmowca Anu Czerwińskiego. Elementem wspólnym wszystkich działań jest film dokumentalny. Obraz i dźwięk, kiedyś i dziś. Historie i wspomnienia byłych pracowników KWK Rozbark. Dokument o tym, co stało się ze wspólnotą ludzi pracujących w miejscu, które dzisiaj wydawać by się mogło są dla nich obce. Dokument przybliża rzeczywistość i tworzy nową wspólnotę doświadczeń - podobnie jak wspólne miejsce pracy, które dzisiaj przeistacza się w Teatr.

"Serce Robotnika napędza praca" to dwuetapowe przedsięwzięcie. W ramach pierwszego etapu wyemitowano film "Sól ziemi czarnej" K. Kutza, który częściowo powstał w przestrzeni Cechowni Kopalni Rozbark. Mieszkańcy dzielnicy zaproszeni zostali do wspólnego sadzenia kwiatów wokół Cechowni, wypieku tradycyjnych ciast etc. Również dla nich zorganizowano piknik. Ponadto Rozbarczanie mogli podzielić się swoimi wspomnieniami podczas "Giełdy wymiany historii". W trakcie projektu zorganizowano koncerty, jamy, gry teatralne czy spotkania z artystami i dyskusje dotyczące tematyki pomostowej między instytucjami kultury w regionie, a mieszkańcami. Zainicjowano powstanie izby pamięci, miejsca do fajrantu. Wstęp na wszystkie wydarzenia był bezpłatny. Udało się stworzyć grupę stałych gości Teatru w różnym wieku.

Drugim etapem projektu jest performens ruchowy połączony z prezentacją materiału video, którego premierę zaplanowano na 7 listopada 2014 roku. Materiał (zebrany podczas pierwszego etapu) stworzył model "anatomiczny" ciała pracującego na Śląsku. Spektakl/instalacja jest alternatywną historią dzielnicy, ukazującą miejsce przed katastrofą restrukturyzacyjną, a także po niej. Jest próbą negocjacji, poszukiwań nowych kierunków rozwoju i godzenia się ze współczesnością. W dużej mierze w projekcie wykorzystane zostały rozmowy z byłymi pracownikami kopalni o wykonywanej przez nich pracy, o czasach restrukturyzacji, zwolnień czy likwidacji Kopalni. Reżyserem projektu jest Rafał Urbacki, syn górnika, tancerz, choreograf, wyróżniony wieloma prestiżowymi nagrodami.

Dzięki zarejestrowanym przez Anu Czerwińskiego materiałom filmowym z odbywających się tu eventów, rozmowom z byłymi i obecnymi pracownikami oraz materiałom archiwalnym udostępnionym przez Stowarzyszenie "Pokolenie" i p. Franciszka Zastawnika możemy zaprosić widza na opowieść, o tym jak cechownia wraca do mieszkańców Rozbarku, ale na innych, nowych zasadach. Tożsamość zapisana w tych murach nie znika, ale historia zmienia funkcję tej przestrzeni i pracy z nią powiązanej. W dniu wydarzenia Cechownia będzie otwarta dla wszystkich - byłych i obecnych pracowników, widzów/mieszkańców. Uczestnikami performensu i wykonawcami będą ludzie związani z Rozbarkiem. Chcemy by cechownia Rozbark stała się miejscem wspólnego pamiętania i tożsamości dzielnicy. Robotników i widzów łączy wiele, ale przede wszystkim - poczucie wspólnoty skupionej wokół pracy i miejsca, w której ta praca jest wykonywana.

***

Przed premierą zaplanowaliśmy również wydarzenia towarzyszące, które odbędą się w terminie 28, 29, 30 października w Teatrze ROZBARK.

*

28 X od godziny 17.00

Pokaz parzenia herbaty gongfu, na który zaprasza Herbaciarnia Bytom

Wegetariański falafel z Barowozu

Performatywne oprowadzane po Teatrze ROZBARK

warsztaty "zjarani ruchem" warsztaty dla każdego ;) niezależnie od wieku

*

29 X od godziny 17.30

Panel dyskusyjny o wspólnym działaniu instytucji kultury i lokalnej społeczności. W panelu wezmą udział R. Talarczyk /Teatr Śląski, A. Lipiński /Teatr Rozbark, M. Hermanowicz /Teatr Bezpański, P. Wiśniewski /Teatr Żelazny, Michał Pamuła /Prezes Kolektywu Artystycznego Bibu/ Golden Vision Music&Art Festival, prowadzenie Rafał Urbacki - artysta niezależny współpracujący z instytucjami kultury.

*

30 X od godziny 19.00

Impreza taneczno-słuchowa przy której pomagają nam Wolne Tory TSA

Zagrają: Attaché to pseudonim artystyczny dwudziestoletniego pochodzącego z Katowic producenta i dziennikarza muzycznego Adama Dąbrowskiego. Twórczość Attaché jest interdyscyplinarna

w swojej muzyce łączy świat przestrzennej, głębokiej elektroniki, z inspiracjami różnorodnych, czasem odbiegających od siebie gatunków muzycznych. Wszystkie te elementy komponują się w rodzaj pewnego alternatywnego soundtracku do prezentowanych obrazów, które pochodzą ze starych, często zapomnianych filmów głównie produkcji państw bloku wschodniego.

Arroyo - postapokaliptyczna muzyka rytualna.

Maciej Baranowski

Oraz impreza taneczna do której set przygotuje DJ Fairyboy.

NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP WOLNY

Realizacja projektu - Anu Czerwiński, Marlena Hermanowicz, Rafał Urbacki, Filip Pawlak, Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK.

(-)
Materiał Teatru
30 października 2014

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia