Sezon na perły klasyki

Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie

Nadzwyczaj ciekawie zapowiada się nowy sezon artystyczny w Teatrze im. J. Osterwy. O zaplanowanych premierach mówił na wczorajszej konferencji prasowej Krzysztof Babicki, dyrektor artystyczny teatru.

Od kilku sezonów dyrekcja lubelskiej sceny dramatycznej systematycznie wprowadza do repertuaru pozycje prapremierowe, nierzadko pisane specjalnie dla niej. Nie inaczej będzie i teraz.

Pierwsza prapremiera została zaplanowana na 14 listopada. Będzie to "Noc wielkiego sezonu", spektakl oparty na opowiadaniach Brunona Schulza, w adaptacji i reżyserii Krzysztofa Babickiego. Przeniesienie Schulzowskiej prozy na język teatru to przedsięwzięcie z pewnością niełatwe, ale - jak twierdzi reżyser - fascynujące. Dla zespołu aktorskiego, który nad tą realizacją pracuje z wielkim zaangażowaniem, wręcz z przejęciem - również.

Krzysztof Babicki będzie reżyserem również drugiego z prapremierowych spektakli - sztuki "Biały dmuchawiec". Jej autorem jest zaledwie 24-letni Mateusz Pakuła, laureat ogólnopolskiego konkursu dla młodych dramaturgów, o którym z pewnością już niedługo będzie bardzo głośno. Ta realizacja powinna zadowolić zwłaszcza tych widzów, którzy nie boją się w teatrze przynależnego młodości ostrego spojrzenia na rzeczywistość oraz mocnych tekstów, znanych choćby ze sztuki Zelenki. Premiera tego spektaklu została zaplanowana na Dzień Teatru.

Ale w nowym sezonie nie zabraknie również klasyki, i to tej największej. W styczniu przyszłego roku zobaczymy "Świętoszka" Moliera, w nowym, powszechnie uważanym za znakomity, przekładzie Jerzego Radziwiłowicza.

Tę perłę światowej dramaturgii zrealizuje ta sama ekipa, której dziełem jest lubelski "Widnokrąg", a zatem z góry można zakładać wysoki poziom spektaklu.

Wreszcie w czerwcu widzów czeka bodaj największa niespodzianka - "Makbet" Szekspira, w reżyserii Leszka Mądzika, ze scenografią Zofii de Ines i z muzyką Zygmunta Koniecznego. Dojdzie więc w Lublinie do spotkania prawdziwych wielkości polskiego teatru, którego nie zobaczyć po prostu nie wypada.

O wszystkich kolejnych premierach będziemy szeroko informować na bieżąco.

Andrzej Z. Kowalczyk
Polska Kurier Lubelski
23 września 2009

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...