Sezon z bardzo polskim repertuarem

rozmowa z Adamem Orzechowskim

- Wszystkie polskie premiery tego sezonu przygotowujemy w ramach obchodów jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce i konkursu Klasyka Żywa. Wśród tytułów "Maria Stuart", "Kto się boi Wirginii Woolf", "Przedwiośnie" i "Faraon" - zapowiada Adam Orzechowski, dyrektorem Teatru Wybrzeże.

Za nami udany sezon...

- To wszystko jest na granicy wytrzymałości, lecimy po bandzie. Miniony sezon zakończyliśmy "Statkiem szaleńców". Premiera goniła premierę. Zagraliśmy sto przedstawień latem, 500 w całym sezonie, to naprawdę dużo.

Macie z tego radość.

- Oczywiście, że mamy, ale mamy też poczucie finansowego niedowartościowania.

Co nowego czeka nas w nadchodzącym sezonie?

- Zaczynamy "Marią Stuart" Schillera, w gwiazdorskiej obsadzie. Mamy nadzieję, że zobaczymy nie tylko pojedynek dwóch wielkich postaci historycznych, ale też dwóch wspaniałych aktorek. Potem chwila przerwy i "Kto się boi Wirginii Woolf". Reżyserował będzie Grzegorz Wiśniewski. Na scenie zobaczymy między innymi Dorotę Kolak i Mirosława Bakę. Premiera odbędzie się dokładnie pół wieku po głośnej wybrzeżowej polskiej prapremierze w reżyserii Jerzego Golińskiego, ze scenografią Franciszka Starowieyskiego.

Czy planowana jest dalsza współpraca teatru z Krystyną Jandą?

- Już w maju kontynuacja losów bohaterów "Seksu dla opornych". Tytuł roboczy brzmi "Barbara i Karol na łonie natury", ta sama obsada: Mirosław Baka i Dorota Kolak. Premiera odbędzie się u nas, potem spektakl ma być grany także w warszawskim Teatrze Polonia.

Zaplanowano mało znane polskie sztuki i adaptacje...

- Wszystkie polskie premiery tego sezonu przygotowujemy w ramach obchodów jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce i ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny konkursu Klasyka Żywa. Nasze dwa projekty - "Przedwiośnie" w reżyserii Natalii Korczakowskiej i "Faraon" w reżyserii Adama Nalepy dostały już dofinansowanie z ministerstwa. W nowym sezonie zaprezentujemy ponadto premierę komedii "Murzyn warszawski" Antoniego Słonimskiego.

Nie grano jej po wojnie.

- Zgadza się. To pierwsza powojenna inscenizacja, sztuka dosyć niepopularna i odrobinę niepoprawna politycznie. W kręgu zainteresowań teatru jest też Gabriela Zapolska z "Tresowanymi duszami", których akcja dzieje się w środowisku dziennikarskim.

A jak trochę pieniędzy zostanie...

- To pojawią się w repertuarze spektakle wyreżyserowane przez Jarosława Tumidajskiego i Ewelinę Marciniak. Być może będzie to miks "Małżeństwa z kalendarza" Franciszka Bohomolca z "Cudzoziemczyzną" Aleksandra Fredry oraz "Dziewięćdziesiąty trzeci" Stanisławy Przybyszewskiej.

A co z tegorocznym Wybrzeżem Sztuki?

- Festiwal odbędzie się w pierwszej połowie listopada. Niedługo przedstawimy dokładny program. Ale już teraz mogę zdradzić, że pojawi się na nim najnowsza premiera w reżyserii Krystiana Lupy, "Wycinka" Thomasa Bernharda z Teatru Polskiego we Wrocławiu.

A co z premierami dla młodych widzów?

- Najmłodszym widzom proponujemy "Lekcje niegrzeczności", czyli cykl czytań dla dzieci i młodzieży, których celem jest przybliżenie starszej i nowej literatury w atrakcyjnej, udramatyzowanej formie. W tym sezonie "Lekcje niegrzeczności" będą prezentowane na scenach w Gdańsku i na Scenie Kameralnej w Sopocie.

Teatr wędruje

Znakomita "Baba Chanel" Nikołaja Kolady, w reżyserii Adama Orzechowskiego, bierze udział w programie Teraz Polska (realizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego). Gdański spektakl zostanie pokazany aż w siedmiu ośrodkach kultury na terenie trzech województw, m.in. 28 września w Wałczu, 30 września w Nowym Dworze Gdańskim, 2 października w Kartuzach. Przed każdym spektaklem odbędą się warsztaty, które umożliwią publiczności pełniejszy odbiór przedstawienia.

Wkrótce Teatr Wybrzeże pokaże sztukę Radosława Paczochy pt. "Broniewski" (w reżyserii Adama Orzechowskiego) w Bydgoszczy. Gdańskie przedstawienie bierze bowiem udział w konkursie 13. edycji Festiwalu Prapremier. A już w najbliższy piątek premiera "Marii Stuart" Friedricha Schillera, w reżyserii Adama Nalepy. Spektakl prezentowany będzie podczas Tygodnia Brytyjskiego na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże.

W role Marii Stuart i Elżbiety I, wielkich królowych, wcielą się znakomite aktorki Dorota Kolak i Katarzyna Figura.

Grażyna Antoniewicz
POLSKA Dziennik Bałtycki
25 września 2014
Portrety
Adam Orzechowski

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...