Siła napędowa - muzyka

14. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca

10 listopada rozpocznie się doroczne święto twórców i miłośników tańca współczesnego - Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca, które w tym roku zostały zorganizowane już po raz czternasty

Tegoroczna odsłona prezentować będzie związki teatru tańca z muzyką. Może się wydawać, że to żadne "odkrywanie Ameryki"; muzyka przecież zazwyczaj towarzyszy tańcowi, jest z nim niemal nierozerwalnie związana. Choć są wyjątki - np. w 1998 roku Jonathan Burrows pokazał w Lublinie choreografię zupełnie pozbawioną muzyki; tancerki poruszały się w całkowitej ciszy. Takie realizacje to jednak rzadkość.

- Zwykle - mówi Ryszard Kalinowski, przedstawiciel organizatorów, ale przede wszystkim wybitny choreograf i tancerz - muzyka, najczęściej współczesna, ale także klasyczna, stanowi niezwykle istotny element choreograficznej kompozycji, a bardzo często jest siłą napędową dla tańca. Właśnie takie w zdecydowanej większości spektakle wypełnią program Spotkań.

Dziesięć zespołów skupiających artystów z całej Europy zaprezentuje dwanaście realizacji. Bardzo zróżnicowanych w muzycznych inspiracjach, od Bacha (w interpretacji Glenna Goulda) po współczesny pop. A że obchodzimy właśnie Rok Chopinowski, nie zabraknie również spotkań z muzyką naszego największego kompozytora. Chopinowskie inspiracje zaprezentują portugalska Companhia Paulo Ribeiro oraz Sopocki Teatr Tańca. Lubelskie środowisko będzie reprezentować Grupa Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej ze znakomitym spektaklem Anny Żak "opium". O szczegółach będziemy informować na bieżąco.

Andrzej Z. Kowalczyk
Polska Kurier Lubelski
9 listopada 2010

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia