Słuchowisko wsparciem dla aktorów

"Próba" - reż. Piotr Świątkowski - Radio Poznań

Telefonicznie i poprzez komunikatory internetowe przebiegają nagrania słuchowiska w odcinkach pt. "Próba", które w poniedziałek będzie miało premierę w Radiu Poznań. Przedsięwzięcie zostało pomyślane jako wsparcie dla aktorów, którzy z powodu koronawirusa pozostają bez pracy.

W powstającym w systemie pracy zdalnej słuchowisku biorą udział aktorzy z Wielkopolski i województwa lubuskiego. Emitowane codziennie, od poniedziałku do piątku, odcinki "Próby" opowiadać będą historię półamatorskiego zespołu muzycznego Kantata. Jej członkowie z powodu koronawirusa są uwięzieni w domach i organizują próby online; muzycy nagrywają swoje partie i przesyłają je do dyrygenta, który z części tworzy gotowy utwór.

Reżyserem i scenarzystą jest Piotr Świątkowski. Muzykę przygotował Andrzej Ciborski.

Szef poznańskiego oddziału Związku Artystów Scen Polskich Filip Frątczak powiedział PAP w niedzielę, że "Próba" jest słuchowiskiem szczególnym - ma być nie tylko atrakcyjną propozycją dla słuchaczy, ale i wsparciem dla aktorów, którzy z powodu epidemii koronawirusa nie mogą normalnie pracować.

- W tym czasie w Radiu Poznań miało startować inne słuchowisko - wielkopolska nowela radiowa. Mieliśmy już zgodę prezesa radia, przyznane środki - koronawirus zniweczył nasze plany. Wraz z Piotrem Świątkowskim zastanawialiśmy się, w jaki sposób moglibyśmy wesprzeć aktorów, którzy zostali odcięci od możliwości zarobku i jak spożytkować twórczą energię w czasie kwarantanny - powiedział Frątczak.

Jak dodał, scenariusz "Próby" powstaje na bieżąco, dzięki temu bohaterowie słuchowiska mogą komentować rzeczywistość otaczającą także słuchaczy: rozmawiają o swojej pracy, ale i o epidemii, dzielą się swoimi przemyśleniami, marzeniami i frustracjami.

Frątczak przyznał, że przygotowanie i realizacja przedsięwzięcia nie byłyby możliwe, gdyby nie przychylność zarządu ZAiKS-u oraz szefostwa poznańskiej rozgłośni.

Reżyser słuchowiska Piotr Świątkowski powiedział PAP, że praca nad realizacją jest wyzwaniem. - Nagrywamy nie widząc siebie, co jest bardzo trudne. Korzystamy z dyktafonów, komunikatorów internetowych, klasycznych połączeń telefonicznych i maili - wyjaśnił.

Inicjatywę chwali poznański aktor Michał Grudziński (na zdjęciu), który w słuchowisku wciela się w rolę perkusisty. - Niewątpliwie jest to duże wsparcie dla środowiska aktorskiego; trzeba pochwalić pomysłodawców i finansujących to słuchowisko. Sytuacja, w jakiej się znaleźli aktorzy teatralni w związku z epidemią koronawirusa, jest naprawdę niewesoła i dlatego pomysł jest piękny, bo teraz każde wsparcie jest dla aktorów ważne - powiedział.

Inicjatorzy przedsięwzięcia chcą wnioskować o wsparcie takiej formy pomocy aktorom pozostającym bez pracy lokalne i regionalne samorządy oraz resort kultury i dziedzictwa narodowego. Planowana jest też zbiórka crowdfundingowa w sieci.

Filip Frątczak powiedział, że aby przekonać się, o czym jest słuchowisko "Próba", wystarczy zerknąć na media społecznościowe Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze; tamtejsi muzycy zagrali wspólnie, siedząc w domach. - Oni zrobili dokładnie to, co my zaplanowaliśmy w naszym słuchowisku; w jednym z pierwszych odcinków pozdrawiamy jeleniogórskich filharmoników - powiedział Frątczak.

Partnerami przedsięwzięcia są Radio Poznań, Oddział w Poznaniu Związku Artystów Scen Polskich, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Polska Fundacja Artystów Scenicznych Plac Teatralny.

Rafał Pogrzebny
Kurier PAP
30 marca 2020
Teatry
Radio Poznań

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...