Smoki i muzyka klasyczna

Olbrzymi sukces Smoków Groteski na Expo w Szanghaju

Z dumą informujemy, że sztandarowy spektakl Teatru GROTESKA "Wielka Parada Smoków" stanowił główną atrakcję Polskiego Dnia na Wystawie Światowej EXPO 2010 w Szanghaju

22 oraz 23 maja 2010 ulicami Szanghaju przeszły dwie smocze parady. Sześć smoków Teatru GROTESKA, olbrzymich, wypełnionych helem, nawiązujących swoim wyglądem m.in. do herbów polskich miast, prezentowało się w paradach w sobotę i w niedzielę na targach Expo w Szanghaju. Tegoroczny smoczy występ ilustrowała muzyka klasyczna m.in. utwory Prokofiewa, Straussa, Ravela i Mahlera. Reżyserem smoczych widowisk był Dyrektor Teatru GROTESKA Adolf Weltschek. Smoki animowane były przez 40 pracowników krakowskiego Teatru i obejrzało je prawie 200 tysięcy widzów. Zainteresowanie Chińczyków polskimi widowiskami było ogromne.

Każdy smok, składający się z ok. 300 zszytych ze sobą elementów, został zrobiony z lekkiego, spadochronowego materiału. Na uszycie wszystkich smoków zużyto 3 tys. metrów kwadratowych tkaniny, a przygotowania do występów w Chinach trwały osiem miesięcy.

Dotychczas Smoki GROTESKI miały już okazję podróżować w różne ciekawe miejsca. Odwiedziły między innymi Irlandię i Czechy. Teraz jednak stoi przed nimi prawdziwe wyzwanie. Będą miały za zadanie zmierzyć się z symbolem chińskiego smoka, niezwykle głęboko zakorzenionym w kulturze Chin. Polskie bestiarium nie upodabniło się do chińskiego – smoki, które pojechały do Chin podkreślały oryginalność polskiej smoczej rodziny.

Organizatorzy EXPO 2010 w Szanghaju zapewniają, że impreza jest największą i najbardziej spektakularną Wystawą Światową w historii. Prezentuje się na niej ok. 200 państw z całego świata, a ilość zwiedzających szacuje się na rekordową liczbę 70 mln. Tereny wystawowe EXPO mieszczą się na terenach dawnej dzielnicy stoczniowej, w pobliżu najnowszej i najprężniej rozwijającej się dzielnicy Pudong – centrum biznesowego Szanghaju. Oficjalna strona EXPO: www.expo2010china.com

To prestiżowe wyróżnienie dla Teatru GROTESKA – reprezentowanie Polski na tak istotnej dla światowej kultury imprezie potwierdza wysoką wartość estetyczną „Wielkiej Parady Smoków”. W ciągu dziewięciu lat widowisko to z imprezy krakowskiej przeobraziło się w imprezę na skalę międzynarodową. Świadczą o tym kolejne zaproszenia, takie jak występ w stolicy Norwegii Oslo w roku 2011.

Wyjazd do Chin był doskonałą okazją do promocji Teatru GROTESKA, Krakowa, całej Małopolski i Polski.

Agnieszka Więckowska
Materiały Teatru
27 maja 2010

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...