Spacer po ścieżce dźwiękowej

49. Festiwal im. Jana Kiepury

Najpiękniejszą piosenką okresu międzywojennego z repertuaru Hanny Ordonówny „Miłość ci wszystko wybaczy” rozpoczął się wczoraj, 12 sierpnia, koncert „/Nie tylko/ w starym kinie…”. Wieczór ściągnął do Pijalni Głównej w Krynicy-Zdroju niezwykłe tłumy. Przed ponad tysięczną publicznością wystąpili: Beata Rybotycka, Bożena Zawiślak-Dolny, Michał Kutnik, Franciszek Makuch i Jacek Wójcicki, którzy przy pomocy orkiestry Krakowskiej Młodej Filharmonii pod dyrekcją Tomasza Chmiela oraz prowadzonego przez Małgorzatę Malczak Zespołu Tańca Artystycznego „Miniatury” z Centrum Kultury w Krynicy zabrali widzów w trzygodzinny spacer po ścieżce dźwiękowej.

Już scenografia zdradzała, że głównym bohaterem wieczoru jest muzyka filmowa. Na scenie pojawił się wielki ekran, a także fotele prosto ze starego krynickiego kina „Jaworzyna". Gdy zaś jeszcze wolontariusze zaczęli rozdawać widzom popcorn nikt nie mógł mieć już wątpliwości, że to kino, zarówno dawne, jak i całkiem współczesne będzie w centrum uwagi. Gospodarzami koncertu byli Magdalena Drohomirecka i Bogusław Nowak.

Koncert był pełen szlagierów takich choćby jak m.in.: „W starym kinie", „Ach śpij kochanie", „Umówiłem się z nią na dziewiątą", „Ta ostatnia niedziela" i wielu innych. Publiczność wtórowała artystom nucąc pod nosem i klaszcząc do rytmu. Niezwykły nastrój wyczarował Jacek Wójcicki w piosenkach „Już taki jestem zimny drań", czy „Ninon". Uwiódł też widzów Michał Kutnik, przede wszystkim w tytułowym utworze z filmu „Vabank". Podobała się bardzo Beata Rybotycka zwłaszcza
w piosence z repertuaru Ewy Demarczyk „Jaki śmieszny jesteś" oraz Bożena Zawiślak-Dolny przede wszystkim w hicie z lat 50. „Pamiętasz, była jesień".

Ale największymi brawami publiczność obdarzyła Franciszka Makucha. Nie tylko dlatego, że podczas koncertu a więc w trakcie 49. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju otrzymał od Bogusława Nowaka, Dyrektora Opery Krakowskiej z okazji przepracowania 49. sezonów, batutę przyznawaną tym, którzy poprzez swoją działalność mieli wpływ na rozwój tej instytucji. A przede wszystkim dlatego, że w jego wykonaniu kuplety Boniego z „Księżniczki czardasza", odśpiewane i odtańczone z werwą młodzieńca okazały się mistrzostwem świata. Tak tańczyć kankana i śpiewać zarazem potrafią tylko nieliczni.

W programie koncertu znalazły się też piosenki z Kabaretu Starszych Panów, czy parę instrumentalnych utworów w tym słynne „Love story", które w wykonaniu muzyków i pary tancerzy z zespołu „Miniatury", Magdaleny Peregrym i Pawła Janika bardzo przypadło do gustu publiczności.

Atrakcją wczorajszego dnia był także Klub Festiwalowy, który zapełnił się niezwykłymi gośćmi. Przed publicznością zasiadło Motion Trio z Krakowa, zespół złożony z trzech muzyków. I choć Klub słynie z rozmów o świecie operowym, operetkowym i z brzmienia muzyki wokalnej to jednak publiczność niezwykle ciepło przyjęła trzech wspaniałych akordeonistów: Janusza Wojtarowicza, Marcina Gałażyna i Pawła Baranka. Muzycy, którzy występowali już na sześciu kontynentach i w 40 krajach świata, grając na największych estradach, w tym m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku
w rozmowie z niżej podpisaną opowiadali o pięknie akordeonu. Artyści podkreślali, że te trzy instrumentu mogą brzmieć niczym orkiestra symfoniczna. I też na dowód tych słów przed klubową publicznością nie tylko wykonali „Orawę" Wojciecha Kilara i „Preludium e-moll" Chopina, ale także zaprezentowali możliwości akordeonów. Była to więc niezwykła lekcja muzyki.

Po spotkaniu wszyscy się przenieśli pod Muszlę koncertową na Hejnał Kiepurowski, który tym razem zaprezentował Jacek Wójcicki.

Dziś na festiwalowej estradzie, w Pijalni Głównej o godz. 20.00 rozpocznie się koncert „Belcanto, Musical i ...?!" Ten niezwykły wieczór poświęcony jakże różnym technikom śpiewania będzie miał wspólny mianownik. Tym mianownikiem jest piękno. Przed publicznością wystąpią: Małgorzata Walewska, Joanna Woś, Katarzyna Oleś-Blacha, Monika Korybalska, Przemysław Firek, Stanisław Kufluk oraz Orkiestra i Chór Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.

Zapraszamy!

 

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz
Materialy organizatora
15 sierpnia 2015

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia