Specjalny program urodzinowy

Sześć lat TVP Historia

3 maja 2007 roku, TVP Historia rozpoczęła nadawanie. Pierwszym wyemitowanym programem była debata historyczna poświęcona Konstytucji 3 maja. Z okazji swojego jubileuszu TVP Historia przygotowała specjalny program, przypominający najciekawsze reportaże i filmy dokumentalne.

Od sześciu lat TVP Historia przypomina o ważnych rocznicach, zapomnianych faktach i historiach, analizuje procesy historyczne, a przede wszystkim stała się ważnym ośrodkiem debaty historycznej. W programie „Spór o historię" najwybitniejsi polscy historycy prezentują wyniki swoich badań, podejmują kontrowersyjne tematy, odkrywają nowe fakty. „Exlibris" to jedyny w Polsce program poświęcony wyłącznie książkom historycznym. „Flesz historii" – magazyn informacyjny o najciekawszych wydarzeniach związanych z historią. „Cafe historia" – rozmowy o aktualnych wydarzeniach w kontekście historycznym. Zaś w cyklu „Polska z historią w tle" – reportaże pokazujące działania lokalnych społeczności na rzecz ochrony dziedzictwa narodowego, oraz inicjatywy, których celem jest kultywowanie tradycji i upowszechnianie wiedzy historycznej.
We współpracy z Filmoteką Narodową powstaje cykl „Z archiwum Filmoteki Narodowej", w którym prezentowane są najznakomitsze zabytki polskiej kinematografii.

TVP Historia była patronem ponad 100 imprez związanych z historią, od rekonstrukcji bitew po obchody rocznicowe czy naukowe konferencje. Od 2008 roku TVP Historia niezmiennie jest obecna podczas obchodów rocznicy Bitwy pod Grunwaldem, jest jedyną telewizją transmitującą rekonstrukcję bitwy. TVP Historia wspólnie z Centrum Kultury Filmowej w Zamościu była współorganizatorem Pierwszego Zamojskiego Przeglądu Filmów Historycznych, który cieszył się dużym uznaniem publiczności i w tym roku zostanie przekształcony w Międzynarodowy Festiwal Filmów Historycznych.
Najważniejsze jednak, że TVP Historia zyskała zaufanie i sympatię widzów. Jesteśmy najchętniej wybieranym kanałem historycznym, i trzecim w rankingu wszystkich kanałów dokumentalnych w Polsce.

Z okazji swoich szóstych urodzin TVP Historia przygotowała specjalny program, w którym przypomina najciekawsze i cieszące się największym uznaniem widzów reportaże i filmy dokumentalne.

 

PIĄTEK, 3 MAJA

Godz. 11.00
DAWNO TEMU W ANDALUZJI – BITWA POD FUENGIROLĄ, reż. Maria Dłużewska
Rekonstrukcja bitwy, która odbyła się podczas wojen napoleońskich 14 i 15 października 1810, pomiędzy małym polskim garnizonem zamku w Fuengiroli a połączonymi siłami hiszpańsko-brytyjskimi.

Godz. 14.30
CZŁOWIEK ŚWIĘTEGO IMIENIA, reż. Teresa Gordon Leszek Wasiuta
Filmowa opowieść o losach i działalności Romualda Traugutta. Dla Elizy Orzeszkowej był herosem walki o sprawę narodową. W okresie międzywojennym otaczano go kultem i kreowano na duchowego przewodnika marszałka Józefa Piłsudskiego.

Godz. 16.30
PARTYZANCI TRZECH PUSZCZ, reż. Zofia Kunert
Film dokumentalny przypominający mało znane losy niezwykłego oddziału partyzanckiego – Zgrupowania Stołpecko - Nalibockiego Armii Krajowej i jego dowódcy majora Adolfa Pilcha,
jednego z „cichociemnych". Oddział ten, liczący blisko tysiąc żołnierzy wyruszył z Puszczy
Nalibockiej na Nowogródczyźnie, sforsował wpław Bug, przeszedł – za wymuszoną zgodą
Niemców – przez most na Wiśle w rejonie Nowego Dworu i wziął udział w Powstaniu
Warszawskim.

Godz. 19.40
WYSPA WŁADCÓW, reż. Zdzisław Cozac
Rozbudzająca wyobraźnię filmowa podróż do czasów, gdy pierwsi władcy Polski budowali od podstaw silne państwo. Opowieść oparta na badaniach prowadzonych od dziesięcioleci na Ostrowie Lednickim, przez archeologów i naukowców wielu innych dziedzin Film pokazuje dzieje grodu od rozpoczęcia budowy rezydencji książęcej po rok 1038, czyli najazd czeskiego księcia Brzetysława, który obrócił gród w perzynę. Inscenizacje i animacje komputerowe obiektów pozwalają widzom przenieść się z malowniczego krajobrazu lednickiej wyspy do dawnych, okolicznych osad obsługujących dwór księcia.

Godz. 23.00
ZAPOMNIANY GENERAŁ TADEUSZ JORDAN ROZWADOWSKI, reż. Piotr Boruszkowski
Film dokumentalny przypominający postać i historie jednego z najbardziej niezwykłych i niestety zapomnianych polskich generałów Tadeusza Jordana Rozwadowskiego. Tadeusz Rozwadowski studiował w Wojskowej Akademii Technicznej w Wiedniu. Szybko ujawnił się jego talent stratega i konstruktora. Jego wynalazki to bardzo skuteczny przyrząd celowniczy oraz granato-szrapnel, którego podczas I wojny światowej używały armie niemiecka i austriacka. Za zasługi na polach bitewnych został odznaczony przez cesarza Wilhelma II Krzyżem Żelaznym I klasy.

 

SOBOTA, 4 MAJA

Godz. 12.05
MOJA POLSKA – RZECZ O PREZYDENCIE RYSZARDZIE KACZOROWSKIM, reż. Grzegorz Gajewski
Osią filmu jest wywiad z prezydentem Kaczorowskim ostatni jakiego udzielił przed kamerą,
zrealizowany kilka dni przed katastrofą rządowego TU 154 na lotnisku w Smoleńsku.
Ryszard Kaczorowski wspomina w nim najważniejsze fakty ze swojego życia z perspektywy
obfitującej w wiele niezwykłych wydarzeń historii Polski.

Godz. 13.10
NA KRAWĘDZI ŻYCIA, reż. Adam Kulik
Film dokumentalny o doktorze Zygmuncie Klukowskim, lekarzu ze Szczebrzeszyna na Zamojszczyźnie (pracował tam od 1919 roku do końca lat pięćdziesiątych), który napisał słynny Dziennik z lat okupacji. Dzieło to jest dzisiaj podstawowym źródłem wiedzy o narastaniu terroru okupacyjnego w niewielkiej społeczności, składającej się - jak często na kresach bywało – w połowie z Polaków, w połowie z Żydów.

(-)
Materiały TVP
30 kwietnia 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia