Spektakl dla naj-najów

"Brzdęk i Dźwięk" - reż. Katarzyna Kawalec - Teatr Baj Pomorski

Teatr Baj Pomorski zaprasza 22 czerwca na ostatnią premierę sezonu. Spektakl "Brzdęk i Dźwięk" w reż. Katarzyny Kawalec, inspirowany dramatem "Ramdam, czyli Gadające Lustro" Philippe'a Dorina, jest drugą propozycją toruńskiej sceny adresowaną do najmłodszej części widowni, czyli dzieci od pierwszego roku życia.

Założeniem spektaklu jest szukanie dźwięku tam, gdzie nie jesteśmy nauczeni go szukać" - mówi reżyserka spektaklu, Katarzyna Kawalec. "Muzykę może stworzyć rytm stukotu kobiecych obcasów, odgłos wytrzepywania koca albo przejeżdżające nieopodal auto. Im więcej podsuniemy maluchom pomysłów, źródeł i przestrzeni do zabawy, tym bardziej rozbudzimy ich naturalną kreatywność i uczynimy ciekawszym odkrywanie świata.

Bohaterowie opowieści o słuchaniu i słyszeniu - Dźwięk, Brzdęk, Balerina i Maestro - zapraszają najmłodszych widzów w fantastyczną podróż do świata muzyki! Spektakl rozbudzi w dzieciach ciekawość odkrywania szmerów, stukotów i zgrzytów tajemniczej, a zarazem bliskiej nam rzeczywistości.

Za nietypowy wehikuł posłuży bohaterom czarodziejski stragan, za pomocą którego odwiedzą teatr, morze, ogród, a nawet księżyc! Wspólnie z rodzicami wprowadzą maluchy w przestrzeń teatru i wyobraźni, pokazując, że w miejscach innych niż dom, żłobek czy przedszkole można czuć się równie bezpiecznie i komfortowo.

Przedstawienie "Brzdęk i Dźwięk" w całości opiera się na pracy z dźwiękiem i muzyką. Rytmiczne utwory (wyliczanki, szepty, proste piosenki, nazywanie świata poprzez wyrazy dźwiękonaśladowcze) oraz gra na instrumentach i tworzenie muzyki ciała zbudują wyjątkową, muzyczną atmosferę spektaklu.

Spektakl "Brzdęk i Dźwięk" jest drugą propozycją toruńskiej sceny adresowaną do najmłodszej części widowni, czyli dzieci od pierwszego roku życia. Pierwszym spektaklem dla naj-najów (czyli najmłodszych widzów) są "Przytulaki" w reżyserii Marty Parfieniuk-Białowicz, Edyty Soboczyńskiej i Mariusza Wójtowicza. Spektakl powstał w roku 2011, ma swoją wierną widownię i cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród dzieci i rodziców.

Szepty, szurania, szumy, szelesty!
Szmery, turkoty, syki, łomoty!
Huki, wystrzały, głośne okrzyki!
Bo to są wszystko dźwięki muzyki!

(fragment piosenki, tekst: Katarzyna Kawalec)

Twórcy przedstawienia:

Katarzyna Kawalec

Studiowała na kierunku aktorskim (dyplom 2008 rok) i reżyserii (przedstawienie dyplomowe: "Gil pogromca smoków" inspirowany prozą Tolkiena w Teatrze Lalek Arlekin w Łodzi, 2012 rok) na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku Akademii Teatralnej w Warszawie.

W latach 2009-2010 jako aktorka współpracowała z Teatrem Guliwer w Warszawie, w latach 2010- 2014 z Teatrem Lalek Arlekin w Łodzi. W tym ostatnim, poza spektaklem dyplomowym, wyreżyserowała przedstawienia dla małych dzieci: "Pstryk" (2011, tu również stworzyła scenografię) i " Szary Chłopiec" (2013). Jako asystent reżysera współpracowała z Białostockim Teatrem Lalek ("Pan Brzuchatek", 2009) i Teatrem Baj Pomorski ("Na Arce o ósmej", 2010). Poza działalnością aktorską i reżyserską prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży, pisze teksty piosenek i scenariusze do spektakli dla dzieci.

Radosław Bolewski

Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi i Akademii Muzycznej w Katowicach. Perkusista, wokalista, kompozytor współtworzący zespoły Fonovel i Lstadt (2004-2010).

Jako muzyk sesyjny współpracował z: Krystyną Prońko, Elżbietą Adamiak, Joanną Kondrat, Agnieszką Greinert, Pawłem Serafińskim, Kubą Raczyńskim, Wojciechem Lipińskim, Marcinem Janiszewskim, Big Bandem Akademii Muzycznej w Łodzi, Teatrem Muzycznym w Łodzi, Teatrem Lalek "Arlekin". Od roku 2005 prowadzi klasę perkusji i klasę zestawu jazzowego w Zespole Szkół Muzycznych im. St. Moniuszki w Łodzi. Uczestniczył w wielu projektach muzycznych, m.in.: tworzył muzykę do spektaklu " Szary Chłopiec" w reż. Katarzyny Kawalec (2013), Fonovel - "Różowy Album" - wyd. DF STUDIO (2013), Agnes Greinert - "Czekam na jutro" (2014) czy Krystyny Prońko "Poranne łzy i inne tęsknoty..." (2008).

Areta Magdalena Puchalska

Absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na wydziale Architektury Wnętrz i Scenografii. W Poznaniu współpracowała m.in. z plenerową grupą teatralną Asocjacja 2006 i Polskim Teatrem Tańca. W Warszawie współpracuje z Teatrem Lalka w charakterze scenografa, twórcy animacji i grafika. Wśród wielu realizacji stworzyła m.in. wizualizacje do spektaklu "Bankructwo małego Dżeka" w reżyserii Łukasza Kosa. Prowadzi warsztaty plastyczne i filmowe dla dzieci.

Pierwszą scenografię dla najmłodszych dzieci zaprojektowała do spektaklu "Szary Chłopiec" w reżyserii Katarzyny Kawalec w Teatrze Arlekin w Łodzi w 2013 roku.

(-)
Materiał Teatru
18 czerwca 2014

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia